O životu i podvizima Prepodobnog Zosima Sinaita nema sačuvanih istorijskih podataka, osim narodnih predanja o njegovoj nedužnoj smrti, koja su zabeležena tek u XIX veku. Pripada grupi monaha isihasta, poznatih pod imenom Sinaiti, koji su u vreme kneza Lazara, naselili Srbiju.
Ako uzmemo kao tačnu pretpostavku da je Prepodobni Zosim bio učenik Grigorija Gornjačkog, onda iz toga možemo zaključiti da je u Srbiju verovatno došao sa svojim učiteljem u Gornjačku klisuru, odakle je vremenom, želeći usamljeniji i skrovitiji život, prešao u Podunavlje, nastanivši se u nepristupačnim tumanskim šumama, koje do danas postoje. Za mesto svoga tihovanja odabrao je pećinu isposnicu u kojoj je uredio prostor za život i bogosluženje. Podvizavajući se revnosno i istrajno, nije ostao nepoznat narodu, koji je sa ljubavlju zapamtio ime i mesto njegovog podviga.
Predanje o smrti prepodobnog Zosima
U narodu braničevskog kraja vekovima živi predanje da se Prepodobni Zosim Sinait upokojio kada ga je nehotice ranio Miloš Obilić, koji je imao dvor u neposrednoj blizini manastira Tuman i koji je u njegovoj okolini obično lovio. Svi putopisci koji su se našli u Tumanu tokom XIX veka sa manje i više detalja opisali su spomenuto predanje.
Prvi koji je ostavio svedočenje o Prepodobnom Zosimu Sinaitu bio je Joakim Vujić, koji je manastir Tuman posetio 1826. godine. U kratkom opisu manastirske crkve beleži da je u njoj grob svetitelja Zosima Sinaita, koji je na tom mestu kao pustinjak živeo i umro. Ime manastira Tumana ne dovodi u vezu sa nehotičnim ranjavanjem i smrću Zosimovom, već sa kneževim pozivom Milošu da prekine zidanje manastira („tu mani“) radi nadolazeće turske vojske ka Kosovu.
Najdalje u opisu ranjavanja i smrti isposnika Zosime otišao je Todor Vlajić, koji kaže da je jednom prilikom kupajući se u svojoj banji Miloš začuo šuštanje iz obližnje šume. Pomislivši da se radi o nekoj divljoj životinji, ispalio je iz luka strelu u pravcu odakle se šum čuo. Kada je pošao da vidi šta je ustrelio, začudio se kada je zatekao nekoliko kapi krvi, po kojoj je poznao da je nešto samo ranio. Pošavši po tragu, nemalo se začudio i ožalostio kada je ugledao mrtvog pustinjaka Zosima, koji se podvizavao u pećini Kamenici, četvrt sata hoda ka planini od manastira Tumana. Svoj život provodio je isposnički i pustinjački, došavši na to mesto iz Sinajskoga manastira, zbog čega je među narodom u Srbiji bio čuven i uvažavan. Da bi iskazao svoje pokajanje, Miloš podigne grobnicu Prepodobnom Zosimu, nad kojom, prethodno raskrčivši šumu, poče da gradi crkvu. Zidajući crkvu u nameri da je preda na upotrebu monasima, Miloš iznenadno primi pismo od kneza Lazara u kome mu je poručeno: „Tu mani zadužbinu, no oma dođi u Kruševac, da se što pre posovetujemo, oćemo li na Kosovo protiv neprijatelja ići činiti zadužbinu, braneći carstvo i otečestvo od propasti.“ Sledujući verno nalogu kneza Lazara, stigavši do krova, ne dovrši svoju zadužbinu.
Uzevši u obzir da je Todor Vlajić dve godine boravio kao učitelj u Tumanu, razumljivo je da je za to vreme mogao sasvim dobro upoznati istoriju manastira i predanje naroda o njegovom nastanku.
Obišavši 1852. godine manastir Tuman, dr Aćim Medović, u Glasniku Srpskog slovesnog društva zapisao je da je Miloš Obilić iz mesta Reke (današnje selo Dvorište) u blizini Golupca vladao okolinom i u blizini svoga dvora na Snegotinskom potoku napravio sebi banju, te da je čudnim slučajem smrtno ranio isposnika oca Zosima i da je u spomen nevino postradalog monaha podigao manastir Tuman. Medović je video i zarušenu keliju u kojoj je Zosim obavljao bogosluženje.
Našavši se 1867. godine u manastiru Tuman, Josif Veselić beleži prema narodnom kazivanju zapažanje gotovo identično Vlajićevom, s tim da ga širi detaljem da je Miloš Obilić zatekao smrtno ranjenog pustinjaka Zosima i poneo ga da bi mu ukazao pomoć. Kada su stigli do današnje manastirske crkve starac potpuno iznemogavši reče Milošu: „Tu mani me“ i upokoji se. U nastavku daje ponovljen Vlajićev opis, s tim što navodi da je ime manastira nastalo i od svetiteljevih i kasnijih kneževih reči „Tu mani“.
U svome čuvenom radu Kneževina Srbija, Milan Đ. Milićević se ukratko dotakao opisa „Miloševe banje“ konstatujući da je Miloš tu nehotice ustrelio pustinjaka Zosima i da bi se pokajao podigao je manastir Tuman.
Istorijat manastira u Braničevu, u Glasniku iz 1867. godine, prepričava ukratko, bez navoda izvora, Vlajićevo izlaganje o tome da je Miloš loveći nehotice ranio pustinjaka Zosima Sinajca, pa je radi blagoslova na tom mestu sazidao crkvu, koju tek što je dovršio dobi knežev poziv za boj. Od reči poziva „Tu mani“, ostalo je ime manastiru.
Arhimandrit Ilarion Ruvarac u opisu kučajskih manastira u Starinaru iz 1889. godine navodi Prepodobnog Zosima među ostalim Sinaitima, uz ponavljanje prethodnih izvora o njemu (Glasnik iz 1852. i 1867. godine i Milićevićev rad).
Feliks Kanic se prilikom posete manastiru Tumanu dotakao već spomenutih podataka o Prepodobnom Zosimu, beležeći da je u vreme kosovske bitke starac živeo u skrovitoj ćeliji i da je pobožnog isposnika zalutalom strelom ranio Miloš Obilić. Na mestu gde je starac pao Miloš sagradi bogomolju, za vreme gradnje čuvši natprirodni glas „Tu mani“. I zaista potom dobija poziv od kneza da se lati oružja i krene u boj. Ove podatke Kanicu je saopštio namesnik manastira Tumana Sava Mihailović.
U zapisanim narodnim predanjima o Prepodobnom Zosimu može se nedvosmisleno zaključiti da je svetiteljevo ime živo i pozitivno zapamćeno u narodu, te da je spomen o njegovoj nesrećnoj smrti čvrsto ukorenjen i prenošen s kolena na koleno, sa manje ili više detalja, što uglavnom zavisi od uloženog vremena i znatiželje onoga koji je zapisivao, mada i od upućenosti sagovornika na koje se nailazilo.
Vekovima je grob, kasnije mošti prepodobnog Zosima, u velikom poštovanju naroda. O tome su i zapisana svedočanstva.
Todor Vlajić, učitelj tumanski, zapisao je da narod i dan-danas dolazi sa velikim usrđem svake nedelje i praznika na poklonjenje grobu Zosimovom i na molitvu. Krenuvši u manastir govore: „Ajdemo svetom Zosimu u Tuman“. Sve vreme bogosluženja narod naizmenično pred grobnicom Zosimovom kleči i na nju se naslanja. Jasan dokaz velikog narodnog poštovanja i ljubavi prema prepodobnome čini prema Vlajiću i to što sveštenik svaki put na otpustu spominje „i prepodobnoga Zosima Sinaita“. Svedočeći sve navedeno, tvrdi da narod Požarevačkog i Krajinskog okruga, poštuje i slavi Prepodobnoga Zosima. Kao dokaz istinitosti ove tvrdnje dodaje na kraju opisa da je i sam očevidac svega, budući da je dve godine bio učitelj pri manastiru Tumanu.
Gotovo nadovezujući se na Vlajića, Josif Veselić zapaža: „U ostalom sve je u svome poretku i u crkvi vidi se grob, za koji se veli da je svetog Zosima i na ovaj grob i dan danas narod sa velikim usrdijem dolazi svake nedelje i praznika, na poklonjenje i molitvu, a osobito razni bolesnici, koji milošću Božijom i po vjeri, grobu se naslanjajući, iscelenije dobivaju i zdravi postaju. Po ovoj stvari bilo jedno ili drugo, to je izvjesno, da se Zosim kao svetitelj počituje i priznaje, ne samo od okolnoga naroda, nego svuda gdi se je za njegovo ime čuti i doznati moglo.“
I Feliks Kanic je ostavio svedočanstvo: „U zidnoj niši, desno od glavnog ulaza, počivaju u jednoj tumbi posmrtni ostaci isposnika Sozima, koji proglašen za čudotvorca, privlači na dan crkvenog sabora o Velikoj Gospojini, mnoge vernike i manastiru obezbeđuje obilate darove i priloge.“
Iz Veselićevog i Kanicovog svedočenja dâ se jasno zaključiti da je tokom XIX veka svešteni spomen Prepodobnog Zosima bio veoma jak i razvijen, te da je narod i izdaleka dolazio, molio se na grobu i dobijao isceljenje. Jedno je sigurno, ma kako završio svoj zemaljski život, u miru se upokojivši ili od strele stradajući, Prepodobni Zosim je od Boga proslavljen darom čudotvorstva i kao takav vekovima je, sve do danas, ostao veliki zastupnik naroda pravoslavnog, koji mu svakodnevno sa ljubavlju pritiče.
I tokom XX i XXI veka mnogi istraživači bavili su se svetim Sinaitima i njihovom značaju u srednjovekovnoj Srbiji i Srpskoj Pravoslavnoj Crkvi. U svojim radovima nezaobilazno su spomenuli i Prepodobnog Zosima, uglavnom se pozivajući na ranije objavljene rezultate istraživanja.
Najvažnija ostvarenja ćemo ovom prilikom prikazati, radi sabiranja svih značajnih objavljenih svedočanstava i podataka o ovome prepodobnom ocu.
Opisujući srpske srednjovekovne manastire, Vasilije Marković samo spominje Tuman, kao manastir koji je podigao Miloš Obilić, radi pokajanja za greh nehotičnog ubistva pustinjaka Zosima.
Kao rođeni Braničevac i plodan pisac i teolog svoga vremena, jeromonah Hrizostom (Vojinović), kasniji Episkop braničevski, prikupio je i opisao žitija svetih Sinaita, sa naglaskom na onima koji su se podvizavali na teritoriji Braničevske eparhije.
O Prepodobnom Zosimu napisao je sledeće: „Ime prepodobnog Zosima Sinajita sačuvalo se u narodu oko manastira Tumana i o njemu ima i predanja. Priča se da je svetitelja jednom slučajno ranio Miloš Obilić, čiji su dvori bili na mestu gde je danas selo Dvorište (nekoliko kilometara udaljeno od manastira Tumana). Obilić je, priča se, mislio da je pred njim zamakla u šumu košuta i pustio strelu za njom. Kad se približio, video je da je ranio pustinjaka isposnika Svetog Zosima. Poneo ga je dvoru, no kad ga je doneo do mesta gde je sada manastir, svetitelj je zamolio da ga tu ostavi (‘Tu mani’ – otuda kažu i pravi povod za ime Tuman). Na tom je mestu svetitelj i izdahnuo. Tu je i sahranjen i Miloš je nad grobom počeo kasnije da zida manastir, no pozvan je na Kosovo. Knez mu je Lazar, kažu, pisao: ‘Tu mani pa hajde na boj na Kosovo’. Opet se ponovile reči, od kojih je skovano ime manastira. Ne tako davno manastir je obnovljen iz temelja i tada su pronađene mošti ovog svetitelja baš pod onom pločom na kojoj se narod molio kao nad grobom svetog Zosima.“
Neumorni istraživač svetiteljâ u srpskom narodu, dr Leontije Pavlović, sporadično se dotakao Prepodobnog Zosima, navodeći samo da ga je ranio Miloš Obilić. Molio je na samrti vojvodu da ga pusti da umre rečima: „Tu mani“. U spomen tog događaja Miloš je podigao manastir Tuman, u kome se nalaze Zosimove mošti. Njegov spomen Pavlović grupiše među datirane lokalne kultove.
Zaslužni pregalac na sakupljanju podataka i izdavanju monografija o braničevskim manastirima, protojerej Dušan Mitošević, izdao je monografiju i o manastiru Tumanu u kojoj je izneo sve do njegovog vremena poznate podatke kako o tumanskoj svetinji, tako i o Svetom Zosimu. Neumorno tragajući po starim arhivama, otrgao je od zaborava mnoge činjenice vezane za manastir Tuman i njegovog svetog podvižnika.
Veliki doprinos na polju proučavanja žitija, delovanja i značaja svetih Sinaita u srpskoj srednjovekovnoj Crkvi i državi dao je i jeromonah dr Amfilohije (Radović), mitropolit crnogorsko- primorski. U svom radu o Prepodobnom Zosimu citirao je ranije istraživače.
Baveći se studiozno manastirima i crkvama obnovljene Pećke Patrijaršije, Olga Zirojević takođe spominje predanje o podizanju manastira i ranjavanju Prepodobnog Zosima od strane Miloša Obilića.
Jeromonah Hrizostom Stolić po prvi put je datovao spomen prepodobnoga na 21/8. avgusta, kao dana kada su obretene njegove svete mošti. Kao temeljnom istraživaču, blaženopočivšem Episkopu Hrizostomu Žičkom nisu promakle dve činjenice: prva o obretenju moštiju prepodobnog i druga o njegovom unošenju u diptih svetih 1962. godine.
Profesor Slobodan Mileusnić je po prvi put u srpskoj istoriji sistematizovao i objavio žitija kanonizovanih srpskih svetitelja. U poglavlju o Sinaitima spomenuo je i Prepodobnog Zosimu, navodeći starije istraživače.
U Šematizmu Braničevske eparhije, objavljenom 2003. godine, u kome su detaljno opisani svi svetitelji Eparhije braničevske, posebna pažnja posvećena je manastiru Tumanu i Prepodobnom Zosimu, davši mu na taj način zaslužno mesto i poštovanje koje ovaj veliki svetitelj i zaslužuje.
Na osnovu starije građe i sopstvenog istraživanja na terenu, Predrag Mirković je objavio 2005. godine rad pod imenom Svetinje Braničeva. Među ostalim manastirima vidnu pažnju je posvetio nastanku i istoriji Tumana, kao i njegovom svetitelju. U svemu sledeći i analizirajući već postojeće izvore, izražava skepsu u vezi narodnog predanja o Zosimovoj smrti.
U monografiji Srpski Svetačnik, u kojoj su po prvi put obrađeni svi srpski svetitelji i administrativno proslavljeni i mesno poštovani, opisana je i kratka povest o Prepodobnom Zosimu, koja se oslanja na ranije objavljene podatke.
U čitavom opisu Kanic, verovatno pogrešno razumevši, umesto imena Zosim navodi Sozim.
Proslavljenje (kanonizacija) Prepodobnog Zosima Sinaita
Veliko narodno poštovanje svetih Sinaita kroz vekove nikada i ničim nije bilo uzdrmano. Iako bez mnogo istorijskog, oni su iza sebe ostavili jasno duhovno svedočanstvo, potvrđeno ljubavlju vernoga naroda ka svetinjama u kojima počivaju i čudesima vezanim za njihove grobove i mošti.
Nakon Drugog svetskog rata, kada se životna i delatna situacija Crkve koliko-toliko normalizovala, oformljena je 1958. godine pri Svetom Arhijerejskom Saboru SPC Komisija za izradu imenika srpskih svetitelja ili ikosa koji bi se dodao službi srpskim svetiteljima.
Ova komisija proučila je vremenom sve predate materijale, izvršila klasifikaciju, odobrila i Svetom Arhijerejskom Saboru u dalju dužnost poverila sprovođenje. Tako je na zasedanju Sabora SPC 1962. godine doneta odluka da se u Heortologion srpskih svetih unesu imena svetih Sinaita i to devetorice, među kojima i Prepodobnog Zosima Tumanskog.
Ova odluka praktično je sprovedena tek 1992. godine, od koje pa na dalje ime Prepodobnog Zosima biva upisano u kalendar SPC, pod danom obretenja njegovih svetih moštiju 21/8. avgusta.
U svetoj obitelji tumanskoj to je veliki praznik koji se toržestveno proslavlja. Svetome podvižniku toga dana pritiče mnogobrojni narod moleći ga za zastupništvo pred Bogom i blagodatnu pomoć u nevoljama. Njegovim svetim molitvama Gospode Isuse Hriste, Sine Božiji pomiluj i nas.
Izvor: Manastir Tumane