U četvrtak, 25. avgusta 2022. godine, u kripti Sabornog hrama Hristovog Vaskrsenja u Podgorici, u organizaciji bratstva podgoričkog Sabornog hrama organizovano je predstavljanje knjiga iz edicije “Agape” koje govore o velikanima srpske kulture, nauke i duhovnosti sa gostima Aleksandrom Gajšekom i Aleksandrom Ninković Tašić.
Ove večeri su predstavljene knjige izdavačke kuće “Agape”, koje predstavljaju nastavak istoimenog serijala autora Aleksandra Gajšeka, sa dvanaest priča po ličnom izboru akademika Vladete Jerotića, autobiografije Nikole Tesle i Mihaila Pupina i knjiga o odrastanju čuvenih naučnika “Zvezdobrojci” Aleksandre Ninković Tašić, koja je ovom prilikom govorila i o svom drugom naslovu “Zvonari slobode: Vladika Nikolaj i Mihailo Pupin”, nastalom u koautorstvu sa Branislavom Stankovićem.
U programu su učestvovali Aleksandar Gajšek, novinar i urednik izdavačke kuće i emisije “Agape”, i Aleksandra Ninković Tešić, filolog i predsjednica Obrazovno-istraživačkog društva “Mihailo Pupin”, dok je uvodno slovo održao protojerej mr Predrag Šćepanović, arhijerejski namjesnik podgoričko-danilovgradski.
U uvodnom slovu prota Predrag je zablagodario uvaženim gostima na časti i mogućnosti da se jedno ovakvo veče organizuje u Podgorici, izražavajući posebno zadovoljstvo što je ono organizovano upravo u kripti Sabornog hrama Hristovog Vaskrsenja u Podgorici. Prota Predrag je posebno podvukao značaj rada i djela uvaženih gostiju, koji su u medijskom prostoru, kao i u pisanim izdanjima, podarili našem narodu bescen blago iz riznice duhovnosti i ljepote koja istinski spašava svijet.
Ovaj serijal je po riječima Aleksandra Gajšeka zapravo zbornik od 12 priča profesora Vladete Jerotića, u kojima je zapisano jedanaest priča po izboru profesora Jerotića, a dvanaesta priča je zapravo autobiografija Vladete Jerotića. U svom izlaganju je iznio najinteresantnije djelove iz života profesora.
Kako je citirao gospodin Gajšek, profesor je voleo da kaže: “U svakome od nas čuči mali ili veliki čovek u kojeg treba da verujemo da on nešto vredi, jer je to dar od Boga koji nas povezuje sa drugima.” Kada je pročitao knjigu “Quo vadis?” izgovorio je sledeće: “Nisam znao šta da radim sa sobom, znao sam samo da treba da odem u Crkvu.”
“Tada kada je otišao bilo je večernje, pao je na kolena i plakao. Od tog trenutka video je da tu postoji nešto više od samo tradicije, koju su poštovali njegovi roditelji. Veliki prosvetiteljski zanos i autoritet koji nije nametnut i koji ne predstavlja zloupotrebu su bili Patrijarh Pavle i Vladeta Jerotić”, istakao je Gejšek.
Takođe ovom prilikom gospodin Aleksandar Gajšek je istakao koliko mu znači da se predstavljanje knjiga izdavačke kuće ,,Agape” upravo organizovalo u Sabornom hramu Hristovog Vaskrsenja u Podgorici, u kripti, te koliko je počastvovan biti u blizini mjesta počivanja svetopočivšeg Mitropolita Amfilohija, čije djelo prevazilazi sve zamislivo koji je smrtnim snom uspavanu Crnu Goru probudio i vaskrsao u pravom smislu te riječi obnovivši njeno biće prvenstveno duhovno, ali i materijalno, što se ogleda u nevjerovatnoj činjenici da je obnovio i izgradio preko 650 crkava i manastira.
Gospođa Aleksandra je potom započela svoje izlaganje rečima o svetosavlju, Nikoli Tesli i njegovim djelima, koje ne možemo pronaći na srpskom jeziku, ali su svakako sačuvana na engleskom. To su riječi koje govore o Bogu, riječi koje je on naučio uz svoga oca koji je bio sveštenik. Djelove o Crkvi, Bogu i Svetom Savi su urednici iz svih djela i Mihaila Pupina sklonili i to su djelovi koji se ne nalaze u njihovim izdanjima. Pored ovoga ona je iznijela još mnoštvo interesantnih, sklonjenih i zanemarivanih činjenica koje su vezane za ove naše velikane. U knjizi “Zvonari slobode” nalaze se članci o dvojici srpskih velikana, Vladici Nikolaju i Mihailu Pupinu, koji su višestruko zadužili srpski narod. Knjiga govori o tome kako su širili svaku i čast Srbije u teškim trenucima kada je sudbina čitavog naroda zavisila od truda izuzetnih pojedinaca.
Aleksandra Ninković Tašić (Beograd, 3. maj 1978) srpski je publicista, predsjednik Obrazovno-istraživačkog društva Mihajlo Pupin i multikulturalni je ambasador Unesko kluba Univerziteta Sorbona. Najvažnija njena višegodišnja aktivnost je rad na prikupljanju arhivskog materijala koji se odnosi na život i djelo Mihajla Pupina u čitavom svijetu. Preko 30.000 dokumenata, od kojih su mnoga po prvi put dostupna javnosti, čine najveću arhivu posvećenu Mihajlu Pupinu, a ona je izvorište aktivnosti koje imaju za cilj afirmaciju i čuvanje Pupinovog djela, ali i istorije srpske nauke.
Autor je Pupin memorijalnog projekta u zemlji i regionu u okviru koga je postavila prvi virtuelni muzej, koji predstavlja jedno naučno i kulturno nasleđe u svijetu- Pupinov virtuelni muzej. Autor je šest izložbi, organizator je više stotina predavanja i tribina u čitavoj Srbiji, ali i Crnoj Gori, Republici Srpskoj, Hrvatskoj, Švajcarskoj i Mađarskoj. Autor je velike izložbe i monografije o Pupinu – Od fizičke ka duhovnoj realnosti, koja je u Istorijskom muzeju Srbije oborila dva rekorda – onaj o dužini trajanja postavke, ali i o posećenosti, sa preko 200.000 posjetilaca. Priredila je u saradnji sa SANU i Maticom srpskom dva izdanja Pupinove autobiografije. Autor je izložbe „Žene u Prvom svetskom ratu” u Galeriji nauke i tehnike Srpske akademije nauka i umetnosti novembra 2014. godine. Postavka je nastala kao dio obiljžavanja stogodišnjice početka Velikog rata.
Aleksandar Gajšek je rođen 1973. godine u Beogradu. Završio je Šestu beogradsku gimnaziju, a potom i Fakultet političkih nauka u Beogradu, novinarsko-komunikološki smjer. Kao stipendista IREKS-a specijalizirao je „novinarstvo u elektronskim medijima”.
Na audiciji RTV Politika 1995. godine primljen je na mjesto spikera informativnog programa. Na Radio-televiziju Studio B, prelazi 1997, gdje osim kao voditelj Vesti u 19 i 22, počinje da radi i kao novinar. Autor je emisija „Moja slika sveta”, „Spoznaja” i serijala „Agape”, sa gostom domaćinom, psihijatrom Vladetom Jerotićem. Na RTV-u Studija B prikazano je preko 400 epizoda emisije serijala „Agape”. Gajšek je autor poslednjeg intervjua sa Njegovom svetošću patrijarhom srpskim Pavlom.
Boris Musić