Mitropolija crnogorsko-primorska u ponedjeljak, 21. jula 2025. godine, organizuje promociju knjige „Vladika sa Lovćena“, autora Manojla Manja Vukotića.
U programu učestvuju: Njegovo visokopreosveštenstvo Arhiepiskop cetinjski i Mitropolit crnogorsko-primorski g. Joanikije, Selimir Radulović, književnik, Radomir Uljarvić, književnik, Manojlo Manjo Vukotić, autor i Radosva Rajo Vojinović, urednik časopisa „Svetigora“ i narodni guslar.
Predstavljanje knjige „Vladika sa Lovćena“ održaće se u porti Cetinjskog manastira, sa početkom u 20 časova.
Knjiga „Vladika sa Lovćena“
Sve od tog tamnog Lučindana 1851, pa evo kroz 175 godina, Njegoševa trostruka sudbina – vladara, vladike i pesnika – provlači se kao tragična nit. Nezavršena. Nestvarna. Stalno upitna.
Svojeručno je nacrtao i sagradio 1845. godine crkvicu na vrhu Lovćena, svom mudrom stricu Petru Prvom Petroviću, kojeg je tri godine posle upokojenja proglasio za sveca. Ostavio je amanet plemenicima da ga u toj crkvici, dugoj 12 lakata, ukopaju. Prokleo ih je ako to ne učine.
Zloćudni austrougarski okupatori razorili su crkvicu 1916.
Aleksandar Karađorđević, jedin kralj rođen na Cetinju, sin kralja oslobodioca, unuk kralja Nikole Petrovića, kralj ujedinitelj, podigao je 1925. godine, na mestu razorene crkvice – kapelu.
Crnogorski komunisti su, pre 50 godina, srušili taj najdugotrajniji simbol, ugrađen u grb države, i na obrubljenoj glavi Lovćena, vozdigli crni mermerni mauzolej. Bez krsta. Sa Njegošem u podžemnoj kripti.
Ova knjiga otvara te stare i nove škrinje istorije. I pitanje – čeka li Njegoša i sedma sahrana.
O autoru
Manojlo Manjo Vukotić rođen je na Cetinju, 21. novembra 1938. godine. Studirao je svetsku književnost na Filološkom fakultetu u Beogradu.
Novinarstvom je počeo da se bavi u beogradskom „Studentu“, a prvi profesionalni novinarski ugovor potpisao je 1. novembra 1963. godine, za „Beogradsku nedelju“.
U „Večernjim novostima“ zaposlio se 1. novembra 1966. godine i tu prošao sve novinarske stepenice, od novinara, do pomoćnika glavnog urednika i šefa DESK.
Od marta 1983. godine, četiri godine bio je dopisnik svih izdanja kuće „Borba“ iz Rima, da bi krajem 1987. godine prešao u „Borbu“, gde je bio glavni urednik od jeseni 1989. do juna 1993. godine.
Pokrenuo je nedeljni tabloid „Blic“ 1995. i bio prvi glavni urednik „Blica“, od 16. septembra 1996. „Glas javnosti“ pokrenuo je aprila 1998. godine, a u „Večernje novosti“ vratio se 5. oktobra 2000. godine.
Vukotić je bio generalni direktor i glavni urednik svih izdanja kompanije „Novosti“ do aprila 2013. godine, a juna 2013. osnovao je izdavačku kuću „Vukotić media“.
Objavio je osam knjiga, među kojima su autobiografija „Olovne reči“ i knjiga „Cetinje kameni presto“. Dobitnik je nekoliko prestižnih novinarskih nagrada.