Murino 5

Sveta Arhijerejska Liturgija na Vučjem dolu

Ime: 29.07.2022-besjeda vladike metodija-vucji do; Opis: Sveta Arhijerejska Liturgija na Vučjem dolu Tip: audio/mpeg

Na praznik Svetog mučenika Atinogena, u petak 29. jula 2022. godine, a na godišnjicu znamenite bitke na Vučjem dolu, Svetu Arhijerejsku Liturgiju u hramu posvećenom Svetom Atinogenu, na Vučjem dolu, služio je Njegovo Preosveštenstvo Episkop budimljansko-nikšićki G. Metodije.

 

Sasluživalo je sveštenstvo i monaštvo Eparhija budimljansko-nikšićke i zahumsko-hercegovačke uz molitveno učešće brojnog vjernog naroda.

Posle svetog bogosluženja i pričešća vjernika, praznična litija, predvođena Vladikom i sveštenstvom, ophodila je crkveno zdanje, a osveštani su i slavski darovi.

Vjernom narodu, sabranom iz Crne Gore i Hercegovine, sa kojima su bili predsjednici Opština Nikšić, Gacko i Bileće sa saradnicima, arhipastirskom besjedom obratio se Preosvećeni vladika Metodije, čestitajući praznik i hramovnu slavu crkve, koja je posvećena Svetom Atinogenu, na čiji dan se odigrala veličanstvena bitka na Vučjem dolu 1876. godine, a podignuta je 2016. godine, u spomen na crnogorske i hercegovačke junake koji su svoje živote dali za Krst časni i slobodu zlatnu u ovoj slavnoj bici.

„Bez slobode nema dostojanstva, a bez dostojanstva nema normalne integracije u društvenu zajednicu jednog čovjeka, a iz te slobode, dostojanstva i integracije u zajednicu nema ni normalnih, istinskih, pravih ljudskih jevanđelskih međusobnih odnosa koji su najvrjednija stvar i na kojoj sve počiva u cjelokupnoj istoriji ljudskog roda“, rekao je Vladika.

Dodao je da kad se rasture međusobni odnosi, kohezione veze ta zajednica se raspada, ništa spolja ne može nauditi jednoj zajednici, saboru i okupu ljudskom, osim ako se on iznutra ne razbije.

„Dobro su to znali naši preci koji su se bili okupili na ovom mjestu jer smo plaćali 500 godina danak nesloge, svađe, razdora, sujete, razmirica i ratova koje smo imali prije Kosovske bitke. To je Njegoš u samo jednoj pjesničkoj slici opisao, svu tragediju našeg pretkosovskog stanja, gdje su velikaši koji su imali „proklete duše“ zato što su razdrobili na komate carstvo. Posledica toga je bilo grcanje u tami i neslobodi 500 godina“.

„Ono što je izvojevalo bitku nije broj, junaštvo, oprema i tehnička dostignuća koja su naši ratnici pod komandom knjaza Nikole imali, nego sloga i zajedništvo koje se skupo platilo. Uvijek kroz istoriju kad smo padali, posrtali, zapadali u tamu i ropstvo uvijek je bilo zato što smo narušili naše međusobne odnose i slogu, i tada smo upali u tamu i tamnicu gdje smo se presabirali i vraćali se sebi. Tada su se naši preci ovdje okupili ne samo pod plemenskim, vlastelinskim ili bratstveničkim grbovima i zastavama, nego je prepoznatljiva samo jedna iz cijelog boja bila i otišla kao vučedolska zastava ispod krstaša barjaka – ispod Krsta Hristovog koji je simbol našeg života, imena, zvanja i puta kuda treba da idemo“, besjedio je Njegovo Preosveštenstvo.

Kad smo se god ispod krsta okupljali, naglasio je Preosvećeni Vladika, bili smo u slozi i pobjeđivali smo i ostvarivali sve, davao nam je Bog kao Njegov najveći dar slobodu.

„Ne zato što smo bili jači, nego zato što smo se osvijestili i probudili. U današnjem Jevanđelju, upravo, je Gospod govorio da hrišćani treba da budu budni da bi znali i dočekali Ženika, kad bude drugi dolazak Hristov, da Ga dočekaju budni, trezveni, na nogama i da Mu se mogu prisajediniti, priključiti Njegovoj nebozemnoj zajednici. A slika te zajednice je današnji sabor i ova crkva u kojoj smo se sabrali“, rekao je Episkop Metodije.

Ocijenjujući je da je danas u krizi cjelokupna društvena zajednica, Vladika je naglasio da je poruka današnjeg praznika i ovog mjesta – sloga i bližnji – da bi se izbavili od robovanja prvogrijehu i đavolu od kojih nas je Gospod oslobodio.

„A onda i od svih onih koji hoće da ovaj prostor zavade, pokvare da bi ih, na neki način, kao što je stara poslovica bila imperija da druge manje narode zavadi, pa da njima vlada. Kad smo se god probudili i otrijeznili tada smo se složili i oslobodili bez obzira kakva velika sila nas je u tom momentu pritisla. Nijesmo ostali neoslobođeni kad smo se složili i to je poruka ovog mjesta i praznika – da se složimo i da se prepoznamo između sebe kao braća i da imamo samilosti i ljubavi jedni prema drugima“, poručio je Vladika budimljansko-nikšićki Metodije.

Besjedu o Vučedolskoj bici održao je dr Tripko Draganić, a u organizaciji Odbora za obilježavanje hramovne slave na čijem čelu je Željko Lučić priređen je kulturno-umjetnički program u kojem su učestvovali: pjesnici Radoslav Milošević, Zdravka Babić, Olgica Cice, Slobodan Čurović, Radovan Radović, i članovi Udruženja guslara i epskih pjesnika “Vojvoda Gligor Milićević” iz Bileće.