Протођакон Коста Дојић из Епархије будимљанско-никшићке говорио нам је о новом пројекту ,,Проширење сарадње – од хришћанских старина до унапријеђеног туризма” или скраћено „Хришћанске старине“ који су, са благословом Владике Јоаникија, данас Митрополита црногорско-приморског, отпочели још 2018. године.
Отац Коста каже да је овај пројекат четврти пројекат ЕУ из IPA фондова који спроводи Српска Православна Црква у Црној Гори. Захваљујући свом јединственом положају, Епархија будимљанско-никшићка може да конкурише у практично свим програмима прекограничне сарадње које финансира Европска унија у Црној Гори.
Отац Коста је подјетио да је у току претходне деценије Епархија је успјешно конкурисала на десетинама конкурса, међународних и домаћих фондова – а нити једном није била одбијена због недостатка правног субјективитета у Црној Гори. Ту спадају пројекти из фонодова Европске уније и Уједињених нација (UNODC) као и поједини конкурси на државном нивоу као што су социјални програми јавних радова и стручног оспособљавања високошколаца.
Ова готово деценијска сарадња ЕУ и СПЦ у Црној Гори је, између осталог донијела обнову јужног звоника древне Цркве Светог Петра и Павла у Бијелом Пољу коју подиже кнез Мирослав, видиковац са телескопом код манастира Заграђе, задужбине Херцега Шћепана у Плужинама, прилагођавање Саборног Храма и Парохијског дома у Никшићу за лица са инвалидитетом као и посјету Ника Вујичића, свјетски познатог мотивационог говоника Српској праволсавној црквеној општини у Никшићу, покретање програм „АРТОС“, првог аквапонијског пластеника у Црној Гори, многе публикације, размјене, семинаре, посјете, упознавања и јачање међуљудских веза и сарадње на макро-регионалном нивоу, али и црногорски „Стоунхенџ“, како су археолози прозвали локалитет Тумбарица код Доње Ржанице у Беранама.
Отац Коста је наговијетио ексклузивно за наш Радио да је недавно одобрен пројекат прекограничне сарадње између Прибој Бање и Никшића, о чему ће нам опширније говорити када за то дође вријеме.