Na praznik kada naša Sveta Crkva proslavlja svete Kirila i Metodija, kao i Svetog Nikodima Arhiepiskopa srpskog, 24. maja 2021. godine u Sabornom hramu Vaskrsenja Hristovog u Podgorici, odslužena je Sveta Liturgija kojom je predstojao protojerej-stavrofor Ljubinko Kostić, arhijerejski namjesnik žički i paroh u Mataruškoj Banji. Sasluživali su mu: protojerej Vladimir Veličković, paroh u Mataruškoj Banji, protojerej-stavrofor Dalibor Milaković, protojereji: Miladin Knežević, Predrag Šćepanović, Mirčeta Šljivančanin, Branko Vujačić, kao i jereji: Pavle Božović, Velimir Bugarin i protođakon Vladimir Jaramaz.
Protojerej-stavrofor Ljubinko Kostić i protojerej Vladimir Veličković nalaze se u posjeti našoj Mitropoliji crnogorsko-primorskoj tokom koje su posjetili mnoge svetinje na teritoriji ove eparhije.
Tokom Liturgije svima sabranima se pastirskim nadahnutim slovom obratio načalstvujući protojerej-stavrofor Ljubinko Kostić.
Prota Ljubinko je u uvodnom dijelu svog pastirskog obraćanja pomenuo svetitelje koje danas toržestveno proslavljamo:
,,Danas proslavljamo dva velika svetila slovenskoga pravoslavlja, svete Kirila i Metodija. A pored njih još proslavljamo i velikog ugodnika Božijeg iz roda našeg, Svetog Nikodima Arhiepiskopa srpskog čije se mošti čuvaju u u Pećkoj patrijaršiji, upravo tamo gdje je on stolovao i upravljao crkvom Božijom”.
U nastavku on je naglasio sa kojim su se izazovima na svojoj apostolskoj misiji suočavali sveti Kirilo i Metodije:
,,Ni malo nije bio lak posao i misija za slovenske apostole Kirila i Metodija, jer imađahu mnoga iskušenja od tamošnjeg franačkog sveštenstva. Naime, u to vreme vladalo je mišljenje da se hrišćanstvo i jevanđelje Hristovo mogu propovedati samo na tri jezika: Jevrejskom, Grčkom i Latinskom. A sveti Kirilo i Metodije su ustanovili slovensko pismo koje se po svetom Kirilu – Ćirilu nazva ćirilica, jedno od najsavršenijih pisama na svetu”.
Prota Ljubinko je podsjetio da su sveti Kirilo i Metodije dali mnoge učenike koji su raširili vijest o Vaskrslom Hristu:
,,Sveti Kirilo i Metodije su dali mnoge učenike i njihovi učenici još učenika koji su na slovenskom jeziku raširili blagu vest o Vaskrslome Hristu, tako smo i čuli u Svetom Jevanđelju da Gospod kaže: ,,Nebo i Zemlja će proći ali, moje reči neće nikada proći”. I zaista, neće nestati nijednog slovca ni crtice iz Svetog Pisma dok se sve ne ispuni”.
Navodeći njihov vrlinski život on je podvukao da nam njihovi primjeri služe kao pouzdan model kakvi i mi u našim životima trebamo biti:
,,Ovi slovenski prosvetitelji zaista su bili ,,grad koji na gori stoji”, bili su upaljena sveća koja obasjava put svima koji idu Hristovim putem Jevanđelja i nas obavezuju i podsećaju na isti zadatak i obavezu, a to je da svagda budemo upaljena sveća koja se stavlja na sud i svetu i svima, i da budemo ponositi grad koji na gori stoji, bez obzira na iskušenja, izazove i težinu vremena u kojem živimo”.
Prota Ljubinko je naglasio da je svako vrijeme u istorijskom kontekstu imalo svoje izazove i nelagodnosti, povlačeći paralelu sa izazovima koje nosi i današnje vrijeme:
,,Svako vreme je bilo najteže. I apostolima, i njihovim sledbenicima i svetom Kirilu i Metodiju i Svetom Nikodimu Arhiepiskopu srpskom. Svako vreme je puno iskušenja. Današnje vreme je prepuno iskušenja, moralnog posrnuća, strahova, raslabljenosti i bolesti, fizičkih, telesnih i duhovnih”.
,,U današnje vreme je najpotrebnije biti i svetleti kao upaljena sveća. ,,Ne boj se malo stado” kaže Gospod u Jevanđelju. Jer, ko se u Gospoda uzda, u visokom je zaklonu”. poručio je on.
Naposlijetku, prota Ljubinko je naveo da je za vjerujućeg čovjeka bez obzira na teškoće i iskušenja koja prolazi istinsko uzdanje i snaga u Gospodu:
,,U Gospoda je sve naše pouzdanje, sva naša nada i Bog nam je ostavio svetitelje da nas i oni krepe i da kroz njihovo proslavljanje crpimo snagu za naše napore da budemo istinski svedoci Hristove nauke i Njegovog Jevanđelja i dostojni sledbenici velikih apostola pravoslavlja i Hristove reči”. zaključio je protojerej-stavrofor Ljubinko Kostić.
Boris Musić