Predavanje na temu „Nestabilnost vere tradicionalnih hrišćana“ održao je protojerej-stavrofor, prof. dr Zoran Krstić.
On je, iz domena svog naučnog rada, ali i koristeći rezultate sličnih istraživanja u svetu, na prijemčiv način izložio savremene religijske fenomene. Među njima je ovaj, u naslovu sadržan, dominantan ne samo kod nas, nego i u svim ostalim društvima koja imaju tradicionalne crkve, a koje su konstitutivni element datih kultura.
Među kriterijumima po kojima se prepoznaje stabilnost vere istaknuti su: prihvatanje istina vere, prihvatanje moralnih načela vere, religijska praksa, življenje vere u društvu i prihvatanje crkvenih struktura.
Rasvetljujući razliku između tradicionalne i lične, jevanđelske vere, predavač je naglasio delatnost Duha Svetoga u procesu ličnosne spoznaje vere i prelomnog momenta, kada uviđamo da ne možemo da živimo bez Hrista.
Profesor je podvukao da, danas u kulturi preovlađujući kriticizam i skepticizam prema svemu i držanje distance nisu najbolji put kad je vera u pitanju.
Istakao je važnost poverenja u autentične svedoke vere kojih je bilo kroz celu istoriju Crkve, ali kojih takođe i danas ima i treba ih tražiti.