311. vaskršnji broj Svetigore

Radujmo se: Predstavljanje 311, vaskršnjeg broja Svetigore

Hristos vaskrse! Vaistinu vaskrse Hristos!

Radost vaskršnjeg praznika isijava iz stranica nove Svetigore, 311. broja obraznika za vjeru kulturu i vaspitanje Mitropolije crnogorsko-primorske. Na prvim stranama je vaskršnja Poslanica Srpske pravoslavne crkve, a onda slijedi vijenac od tri vaskršnja teksta: posljednje vaskršnje besjede blaženopočivšeg mitropolita Amfilohija iz 2020. „Da se svi prosvijetle svjetlošću Hristovog vaskrsenja“; besjede mitropolita Sergija (Stragorodskog) „Vaskrsenje Hristovo i vaskrsenje Lazarevo“ i odlomka iz predavanja blaženopočivšeg vladike Atanasija (Jevtića) „Vaskrsenje mrtvih, drugi dolazak Hristov i Sud“. Obilježavanju druge godišnjice upokojenja vladike Atanasija posvećena je reportaža „Sav je bio oko koje gleda Hrista“.

Publikovan je intervju sa Njegovim visokopreosveštenstvom mitropolitom crnogorsko-primorskim gospodinom Joanikijem povodom godišnjice Martovskog pogroma na Kosovu i Metohiji 2004, u kome on poručuje da se srpski narod i SPC nikad neće odreći Kosova i Metohije. Mitropolit Joanikije se na liturgiji u Podogrici 30. marta molio za stradalnog mitropolita Onufrija i njegovu pastvu, te se i ta besjeda našla među Svetigorine korice.  U vezi sa državnim terorom nad Ukrajinskom pravoslavnom crkvom objavljeno je i saopštenje patrijarha srpskog gospodina Porfirija.

Stradanje i vaskrsenje idu zajedno. „Sveta djeca – mučenici“, naziv je slova teologa Jovice Vukasovića na otvaranju izložbe slika Petra Lubarde „Kragujevac 1941“. A o stradanju djece Momišićkih mučenika i ovogodišnjoj proslavi tog praznika u Momišićima kazuje foto-reportaža „Mučenička žrtva daje novi život i snagu pravoslavnoj vjeri“. O snazi pravoslavne vjere kakvu je imao mitropolit Amfilohije, koji je duh obnove prenio čak i na drugi kontinent u Argentinu, za Svetigoru govori protojerej Branko Stanišić, paroh u argentinskoj provinciji Ćako.

Bogatstvo i šarolikost ovog vaskršnjeg broja upotpunjuju naučni tekstovi vezani za paleografiju, istoriju, prosvjetu. Tekst „Ustanovljeni meterijalni dokazi srpske državnosti u Crnogorskom primorju u 9. vijeku“ potpisuju dr Milena Martinović i dr Viktor Savić. Tu je i izlaganje dr Vasilja Jovovića „Jubilej 160 godina Cetinjske bogoslovije“, zatim drugi dio studije Dragana Radomana „Uloga i značaj mitropolita Visariona Ljubiše u uređenju crkveno-prosvetnog života“ i interesantni članak Nikole Milovančeva „Andrija Ercegović, Srbin katolik iz Boke – osnivač srpske crkve u Galvestonu“. Objavljen je drugi dio prikaza knjige Svetog Nikodima Agiorita „Nevidljiva borba“ iz pera Rada S. Bulajića.

Svetigora je pomenula nedavnoupokojena čeda naše crkve prof dr Marka Višića i Draganu Nikolić. I na samom kraju su nezaobilazne rubrike Arhiv i Ljetopis najvažnijih događaja u Mitropoliji crnogorsko-primorskoj od prethodnog broja Svetigore. Jedan od tih događaja je bratsko sabranje sveštenstva, igumana i igumanija naše Mitropolije, sa kojeg je saopštenje dato integralno.

Marija Živković