Savetovanje o štetnosti Zakona o rodnoj ravnopravnosti

Savetovanje o štetnosti Zakona o rodnoj ravnopravnosti

Povodom aktuelne rasprave o kontroverznom Zakonu o rodnoj ravnopravnosti, koja pobuđuje veliko interesovanje i izaziva zabrinutost najširih stručnih krugova, kako u Srbiji, tako i u Crnoj Gori i Republici Srpskoj, Njegova Svetost Patrijarh srpski g. Porfirije razgovarao je danas u Patrijaršijskom dvoru u Beogradu sa grupom eminentnih srpskih lingvista.

Pozivu poglavara Srpske Pravoslavne Crkve za savetovanje o jednom od najozbiljnijih problema sa kojim se suočava srpski narod odazvali su se prof. dr Sreto Tanasić, predsednik Odbora za standardizaciu srpskog jezika i dopisni član Akademije nauka i umjetnosti Republike Srpske; prof. dr Aleksandar Milanović, predsednik Saveta za srpski jezik i profesor na Katedri za srpski jezik sa južnoslovenskim jezicima Filološkog fakulteta u Beogradu; dr Jovanka Radić, naučni savetnik Instituta za srpski jezik SANU i član Matičnog naučnog odbora za jezik i kniževnost; prof. dr Isidora Bjelaković, šef Katedre za srpski jezik i lingvistiku Filozofskog fakulteta u Novom Sadu i sekretar Odeljenja za književnost i jezik Matice srpske; prof. dr Viktor Savić, profesor na Katedri za srpski jezik sa južnoslovenskim jezicima Filološkog fakulteta u Beogradu i viši naučni saradnik Instituta za srpski jezik SANU; dr Marina Spasojević, viši naučni saradnik Instituta za srpski jezik SANU i član Saveta za srpski jezik; docent dr Katarina Begović sa Katedre za srpski jezik sa južnoslovenskim jezicima Filološkog fakulteta u Beogradu, zajedno sa protojerejem-stavoroforom dr Veliborom Džomićem, profesorom Crkvenog prava na Pravnom fakultetu u Kragujevcu.

Svi učesnici u razgovoru su se saglasili da bi po način izražavanja i međusobnog opštenja, što znači i mišljenja i života srpskog naroda, usledile trajne i štetne posledice, ukoliko bi se zaista pristupilo primeni ovog, i po ocenama pravnih stručnjaka, neustavnog zakona. Konstatovano je da se samo u jednom delu radi o lingvističkom pitanju, a da je po sredi zakonom nametnuti proces, kako je ovih dana i istaknuto, „transformacije“ svesti pojedinca i  društva u celini, posredstvom jezika.

Ponovljena je činjenica da slučaj Zakona o rodnoj ravnopravnosti predstavlja nasilnu primenu tzv. džender ideologije i politike, a da takva praksa, sa obaveznošću primene, ne postoji ni u jednoj državi Evropske Unije.

Patrijarh g. Porfirije je istakao da pitanje jezika definiše indentitet naroda, a svaka nasilna i nepromišljena izmena može imati velike posledice po pitanje samosvesti jednog naroda kao što je srpski, na šta Crkva neprestano skreće pažnju.

Ukazano je i na to da nadležni organi ne sprečavaju, nego su više nego tolerantni prema grupi nevladinih organizacija koje neposrednim prisustvom u predškolskim ustanovama i školama uporno i sistematski promovišu džender ideologiju, politiku i praksu, propagirajući da i najmlađa deca sama mogu da biraju kojeg su pola i roda (sve do mogućnosti medicinske promene pola).

Srpski lingvisti su upoznali Njegovu Svetost Patrijarha da u najširim naučnim krugovima, a posebno među lingvistima, pravnicima, politikolozima, sociolozima, pedagozima i drugima, vlada veliko interesovanje za prevazilaženje ovog velikog iskušenja koje je stavljeno pred srpsku nauku, prosvetu i kulturu, kao i društvo u celini – većinski narod i ostale narode koji žive u Srbiji. Na kraju, izrazili su zadovoljstvo i zahvalnost na inicijativi, učešću i podršci koju im je pružila Srpska Pravoslavna Crkva u suštinskim pitanjima očuvanja duhovnog identiteta srpskog naroda i svakog čoveka kao ljudskog bića sa ličnim dostojanstvom. Zajednički su konstatovali da će ovom pitanju koje uznemirava javnost i u narednom periodu biti posvećena neophodna pažnja.