Slava manastira Svete Petke na Gostilju martinićkom

Slava manastira Svete Petke na Gostilju martinićkom, bogoslužio Mitropolit Joanikije

Ime: 03.07.2024-Mitropolit Joanikije-besjeda Gostilje; Opis: Slava manastira Svete Petke na Gostilju martinićkom Tip: audio/mpeg

Njegovo Visokopreosveštenstvo Mitropolit crnogorsko-primorski g. Joanikije služio je danas, na praznik prepodobnog Nauma Ohriodskog Svetu službu Božiju u manastiru Svete Petke na Gostilju martinićkom, povodom manastirske slave – dana osvećenjѕa i osnivanja manastira.

U arhipastirskoj besjedi nakon blagosiljanja slavskogv kolača Vladika je rekao da nas praznovanje svetih slovenskih apostola i učitelja vezuje za našu najdublju starinu.

„I za naše najdublje pamćenje. Iako se može govoriti i o ranijoj istoriji naših slovenskih naroda. Ali to je ono vrijeme dokle smo bili pagani, neznabošci  I ne vidi se baš da smo se prije toga kao narod bili duhovno i kulturno profilisali, ni po čemu. Kao što su to recimo, stari Grci prije Hrista. Naša kulturna i duhovna istorija počinje sa Jevanđeljem. I to je neka naša posebna odlika“, rekao je Mitropolit Joanikije.

Od Svete braće Kirila i Metodija, nastavio je Vladika, i posebno od njihovih učenika Klimenta i Nauma, i ostalih naša istorija je je zasvijetljela.

„Prije svega, zasvijetli smo svjetlošću Jevanđelja Hristovoga koje smo primili, a onda i pismenošću u kojoj smo se obučili od Sveth Kirila i Metodija i njihovih učenika, duhovnošću, kulturom, te smo kroz svu našu istoriju, – govorim sada o srpskom narodu, koji ima zajednički korijen sa ostalim slovenskim narodima – rasvjetljavajući se u svetoj pravoslavnoj vjeri i pobožnosti i donoseći, rađajući svete plodove, svete Božje ljude, Božje ugodnike, uvijek trudili da stvaramo i pravoslavnu kulturu. A naša ptravoslavna kultura ponajviše se ogleda u našim svetim hramovima“, rekao je on.

Pored hramova, naglasio je Mitropolit crnogorsko-primorski, treba gledati i ljepotu naših starih rukopisnih knjiga.

„Tu ističemo Miropslavljevo Jevanđelje,  koja je najljepša ćirilična rukopisna knjiga kod slovenskih naroda, zaštićena kao dobro svjetske kulturne baštine.Ljepota naših starih rukopisnih knjiga privlači sve kulturne narode, bez obzira na kom mjestu žive i kojoj državipripadaju. Njima smo se pokazali u najljepšem mogućem svjetlu“, kazao je Vladika Joanikije.

Govoreći o Svetopm Naumu Ohridskom, Mitropolit Joanikije je rekao da se zna da je Sveti Naum bio izuzetno obrazovan čovjek, saradnik Svete braće Kirila i Metodija.

„Učestvovao je u revođenju Svetog pisma i ostalih bogoslužbenih knjiga.Putovao je po Evropi sa Svetim Kirilom i Metodijem, stizao do Rima. A najvažnije je što je osnovao manastir na obali Ohridskog jezera. Govori se da su Kliment i Naum imali hiljadu i više, neko govori tri hiljade svojih učenika. To je živonosna sila svete pravoslavne vjere“, kazao je Mitropolit Joanikije.

DSC_4331~2

Radosav Rajo Vojinović
Foto: Željko Drašković