2024 07 01 082035

Slava ranohrišćanske svetinje na Velikom pijesku: Gdje god služimo Liturgiju, u carskom smo dvoru

Ime: 30. 06. 2024-otac Gojko Perovic-Veliki pijesak; Opis: Slava ranohrišćanske svetinje na Velikom pijesku Tip: audio/mpeg

Slava ranohrišćanske svetinje na Velikom pijeskuRanohrišćanska crkva na Velikom pijesku kod Bara danas, u Nedjelju svih svetih, 30. juna 2024. godine, evharistijskim sabranjem proslavila je svoju hramovnu slavu.

Svetom liturgijom načalstvovao je protojerej-stavrofor Gojko Perović, uz sasluženje protojereja-stavrofora Slobodana Zekovića, protojereja Jovana Plamenca, jereja Aleksandra Orlandića, u molitvenom prisustvu vjernog naroda.

Čestitajući praznik i slavu ove drevne svetinje, otac Gojko Perović je kazao da je Nedjelja svih svetih, prva nedjelja po Pedesetnici, dokaz da smo poslije Silaska Duha Svetoga na apostole, svi mi koji smo kršteni, koji se pričešćujemo Hristom, po blagodati sveti.

„Pa sad, braćo i sestre, da držimo i pazimo šta smo primili. Veliku svetinju smo primili. I ovo kamenje ovdje na kome stojimo i koje gledamo kao neki arheološki ostatak, govori. Jedan od patrijarha naše Srpske pravoslavne crkve u vrijeme komunizma, kad nije bilo ni popa, ni bogoslovije, kad nije bilo ničega, a ostalo kamenje starih naših manastira, kazao je: Dobro je Gospod rekao, ako svi ljudi ućute, kamenje će progovoriti. I pođite u Dečane, pođite u Pećku patrijaršiju, u Ostrog, u Cetinjski manastir… Ne treba niko ništa da vam priča, pogledajte samo starinu, pogledajte te svetinje, pogledajte freske, oltar. Dosta će biti, kamenje samo govori. O čemu nam govori ovo kamenje? Govori nam da hrišćani i prije toliko godina nijesu znali za drugi način spasenja, nego za Svetu liturgiju“, poručio je sveštenik Gojko Perović.

Ovo su ostaci hrama u kome se služila Sveta liturgija, ostaci mjesta gdje su se naši preci pričešćivali živim Gospodom, i to je, kako je naglasio prota, temelj crkvenoga života, osnov hrišćanskoga morala i zato nam služi istorija i kamenje, inače kamenje, samo po sebi, je prah i pepeo. U prilog tome, podsjetio je na rušenje Jerihona, Jerusalima, Solomonovog hrama, Cetinjskog manastira, Ostroga…

„Sve što može, kako kažu, lopov da ukrade i moljac da nagrize, sve to nije blago. Blago je u našoj vjeri, blago je Carstvo nebesko i gdje god se okupimo da služimo Liturgiju, mi smo onda u carskom dvoru, u hramu Solomonovom, a kad je već tako, onda je red i da ga uredimo, i onda imamo razloga i da smo srećni. I kada ništa ne ide u spoljašnjem svijetu, da mi ovdje sabrani kod Božije svetinje kažemo: Slava ti Bože i hvala na svemu. Amin“, zaključio je protojerej-stavrofor Gojko Perović.

Vesna Dević