Nakon što je, na praznik Svetog Amfilohija Ikonijskog, Svetog Grigorija i Svetog Aleksandra Nevskog, u srijedu 6. decembra 2023. godine, osveštan i otkriven spomenik Svetom Aleksandru Nevskom u Andrijevici, i Nikšić od ovog dana ukrašava spomenik ovom velikom knezu, vojskovođi, čuvaru pravoslavlja i neustrašivom ispovjedniku vjere pravoslavne.
Spomenik, koji je smejšten ispred Eparhijskog dvora, osveštao je Njegovo Preosveštenstvo Episkop budimljansko-nikšićki G. Metodije, a svečanosti su prisustvovali: Ambasador Ruske Federacije u Crnoj Gori G. Vladislav Maslenikov, direktor Ruskog doma u Beogradu G. Jevgenij Baranov, autor biste poznati ruski skulptor akademik Ajdin Zejnalov, predsjednik opštine Nikšić G. Marko Kovačević, organizacija MK ”Noćni Vukovi” i mnogi drugi.
Ambasador Maslenikov je u svom obraćanju naveo da mu je velika čast da danas otkrije spomenik Svetom blagovjernom knezu Aleksandru Nevskom u Nikšiću.
„U njemu se pažljivo čuvaju mnogi podsjetnici na prijateljske odnose koji odavno povezuje narode Rusije i Crne Gore. Danas će ih dopuniti spomenik, posebno poštovanom ruskom svetitelju u Crnoj Gori. Veoma je simbolično da je ovaj dar iz Rusije postavljen pored veličanstvenog katedralnog hrama Svetog Vasilija Ostroškog, sagrađenog prije skoro 130 godina sredstvima ruskog imperatora Aleksandra III i Nikolaja II“, kazao je Maslenikov, naglasivši da je danas, takođe, otkriven još jedan spomenik Svetom Aleksandru Nevskom u Andrijevici, na zemlji Vasojevića, koji od 19. vijeka poštuju ovog Svetitelja kao njihovog nebeskog pokrovitelja.
„Otkrivanje ovih spomenika je još jedna potvrda vjekovne istorijske, duhovne i kulturne bliskosti između naroda Rusije i Crne Gore. Siguran sam da su bliskost i iskreno prijateljstvo među našim narodima čvrsti i da to neće promijeniti nikakve prolazne geopolitičke okolnosti. Kako kažu u Rusiji: Stari prijatelj je bolji od novih dva. Knez Aleksandar Nevski je ušao u istoriju ne samo kao istaknuti rukovodilac koji je branio Rusiju od strane agresije već kao mudar političar i diplomata. Od posebnog značaja je za ambasadu Rusije u Crnoj Gori postavljanje spomenika ovom ruskom Svetitelju u Crnoj Gori, jer je on takođe nebeski pokrovitelj ruske diplomatske službe“.
„Otkrivajući ovaj spomenik, želim da se zahvalim svim inicijatorima ovog projekta, Njegovom Preosveštenstvu Episkopu budimljansko-nikšićkom Metodiju za njegovu ličnu aktivnu uključenost, rukovodstvu Opštine Nikšić za njihovu podršku, želim da istaknem da je važnu ulogu u realizaciji ovog projekta odigrao Ruski dom u Beogradu i drago mi je što danas sa nama njegov rukovoditelj Jevgenij Baranov i njegovi saradnici. Glavnu riječ zahvalnosti želim da uputim istaknutom ruskom vajaru, članu Ruske akademije umjetnosti Ajdinu Zejnalovu na stvaranju ovog lijepog spomenika i inicijativi da ga poklonimo našim prijateljima Eparhiji budimljansko-nikšićkoj Srpske Pravoslavne Crkve. To je neprocjenjiv doprinos jačanju prijateljstva između naroda Rusije i Crne Gore“, poručio je ambasador Maslenikov.
Sabranima se obratio i autor spomenika, istaknuti vajar Ajdin Zejnalov, uputivši zahvalnost rukovodstvu Opštine Nikšić i Eparhije budimljansko-nikšićke.
„Za mene je ovo baš značajan dan, upečatljiv dan jer u njemu otvaramo dva spomenika zaredom. Smatram da je to vrlo važan projekat s obzirom na današnju realnost. Za mene je velika čast da budem dio ovog projekta. Dobio sam inspiraciju od vaše zemlje da uradim ovaj spomenik. Nadam se da će vam ovi moji spomenici davati osjećaj nade i blagosti svakog dana“, kazao je Zejnalov.
Prof. dr Drago Perović je izrazio zahvalnost akademiku Zejnalovu, ruskoj ambasadi u CG, Ruskom domu u Beogradu što su izabrali Nikšić da „za vjeki vjekova čuva našu pravoslavnu vjeru zajedno sa Svetim Aleksandrom Nevskim“.
„Danas, na dan sjećanja na velikog kneza Aleksandra Nevskog, ovdje pred Eparhijskim dvorom u Nikšiću, ljubavlju akademika Ruske akademije umjetnosti, skulptora Ajdina Zejnalova, trudom Ruskog doma u Beogradu i Ambasade Rusije u Crnoj Gori, voljom Eparhije budimljansko-nikšićke, željom Nikšićana, blagoslovom Svetog Vasilija Ostroškog, Nikšić objeručke prihvata na dar skulpturu Svetog Aleksandra Nevskog“.
„Za naše ljudske mjere, 1240. godina je već pradavna, ali kad sagledamo nju i sve one godine koje su slijedile u ovozemaljskom životu kneza Aleksandra Jaroslaviča, i ove naše posljednje decenije, ovih skoro osam vjekova, što ih dijele kao da se ništa nije promijenilo: geopolitička situacija je ostala ista, milenijumski traje borba oko skoro istog meridijana. Zapad nikako ne može da podnese Jesenjinovu pjesničku konstataciju da pjeva „šestini zemlje cijele, koju Rusija zovu“, Rusija kao i u doba Aleksandra Nevskog mora da brani svoje zapadne granice. Nekada na Nevi, danas na Dnjepru“, naveo je Perović, dodajući da Sveti Aleksandar Nevski slijeće danas među nas kao nekad Carev most.
„Da nas poveže, kao hram Sv. Vasilija, da nas zaštiti, kao Dvorac kralja Nikole, da nas uzdigne, kao skulptura Presvete Bogorodice Vječeslava Mihailoviča Klikova, da nas zastupa pred Bogom. On je kao Juda Makavejski, kao Sveti Petar Cetinjski svjedok sopstvene bogoizabranosti i bogoizabranosti svoga naroda. Svu trojicu nosi bezupitna vjera u Boga kao pomoćnika, izbavitelja i spasitelja zemaljskih pravednika i mučenika. Njihovom zaslugom se od naroda izazvani Božije gnjev preokreće u Božiju milost“.
„Zbog toga uvijek i svemu knez Aleksandar i Petar Prvi pristupaju sa makavejskom molitvom „Božija pomoć!“, sa znanjem da je „lijek“ svima „da se k Bogu obratite“. Opseg bogoizabranosti i odlučujuće božanske pomoći kod Petra Prvog obuhvata: odbranu „moje Bogom spasajeme države“, slobodu naroda, pobjede u velikim sukobima, njegov život i položaj Mitropolita, vrijeme za oslobađanje srpskog naroda, spasavanje naroda od bolesti i gladi, stoke od žeđi“, rekao je prof. Perović i nastavio:
„Sveti Petar Cetinjski kao prvosveštenik, vođa, strateg i junak je kao i Juda Makavejac i knez Aleksandar ubijeđen u Božiju pomoć i pobjedu još prije bitke: „Bog će nama u pomoći biti / Mahmuta će pomoć pridobiti“. Uz to, prije sukoba Pipera i Kuča sa Topal Osman-pašom „narod pripovijeda neko čudo, pokazano prije nego što su se vojske bile udarile, to jest da je hristijanska vojska pred sobom ugledala čoeka na bijelom konju, podobnoga velikomučeniku Georgiju, koji je najprvi tako Turke ustrašio da je i sami Topal Odman-paša iz Podgorice utekao u Arbaniju“.
„I za jednog i za drugog, uz bezuslovnu vjeru u Boga ide i vjera u izabranost Rusije kao zaštitnice pravoslavlja, hrišćanstva i čovječanstva uopšte. Za Petra Prvog ona je „Mat-Rosija“ i „spasavateljnica narodah“. Zbog toga se on čitavog svog vladanja trudi da ispuni zavjet svojih „praroditelja i predmjestnika na vjernost k Rusiji!!!“, i svjedoči: „evo je prošla stotina godinah otkada su naši roditelji i praroditelji, pak i mi, svu nadeždu i upovanije svoje polagali posled Boga na Rosiju“. I na kraju, svi znamo kako glasi posljednji savjet sinovcu Radivoju: „moli se Bogu i drž se Rusije“, kazao je prof. dr Drago Perović.
Nakon ceremonije osveštanja i otkrivanja spomenika, u Parohijskom domu je upriličen kulturno-umjetnički program, u kojem je koncert klasične muzike održao violinista i virtuoz Mihail Bereznicki.