Sretenjski susreti u Sremskim Karlovcima

Sretenjski susreti u Sremskim Karlovcima

Kao i prethodnih godina, u svečanoj sali Bogoslovije Svetog Arsenija 14. februara 2024. godine održano je prvo veče Sretenjskih susreta u Sremskim Karlovcima. Pre 230 godina na ovaj dan počelo je prvo predavanje u Bogoslovskom učilištu u Sremskim Karlovcima i taj dan je veoma bitan, jer tada po planu i programu, koji je bio prihvaćen i odobren, počelo je da se propoveda slovo Božije budućim sveštenoslužiteljima.

Prvo veče visokoprečasni protojerej Nikola Pejović iz Podgorice, kao i časni đakoni Budimir Kokotović i Miroslav Nikolić održali su predavanje na temu: Sveti prosijavši iz Karlovačke bogoslovije.

“Oni su sa nama podelili tu radost reči koje su nas podsetile na one koje je ovo učilište izvelo na put Hristov. Ovo sabranje bilo je značajno kako za drage goste, tako i za naše bogoslovce koji su spoznali kakav zadatak ima Bogoslovija u kojoj se nalaze. Njihove reči o svetima koje je ova škola izvela prikazali su da zadatak i cilj bogoslovske nauke koja vodi ka poznanju Istine svakako jeste da prosveti i da osvetli unutrašnjost čoveka i njegovo srce”, navodi se u izveštaju sa ovog događaja objavljenom na sajtu Bogoslovije Svetog Arsenija.

Na dan praznika u Sabornoj crkvi svečano je služena Sveta liturgija. Sabranjem je načalstvovao protojerej Nikola Pejović, starešina Sabornog hrama Hristovog Vaskrsenja u Podgorici, uz sasluženje rektora protojereja-stavrofora Jovana Milanovića i sremskokarlovačkog sveštenstva. Po završenoj Liturgiji u Bogosloviji je pripremljena trpeza ljubavi.

Viber Slika 2024 02 16 20 00 12 305

Drugo veče Sretenjskih susreta obeleženo je promocijom knjige Srpski Rusi, autora Draga Delića. Ova knjiga čitaoce svojim tekstom upoznaje i teoretski i praktično-istorijski sa svim onim zbivanjima koja su se desila na pragu dolaska, uticaja i prisustva Rusa među nama u vreme posle Prvog svetskog rata, odnosno od 1917. godine tj. od nesretne Oktobarske revolucije.

Promocija je otvorena izvedbom pesme na guslama od strane bogoslovca Veljka Šolaje. Zatim se sabranima obratio gospodin rektor o. Jovan Milanović:

„Sećanje na boravak Rusa u Sremskim Karlovcima čuva mnogo važnih segmenata. Prvo njihovi spomenici u Sremskim Karlovcima, mnogobrojne porodice i kuće u koje naši oci i bratija ulaze i svedoče da se čuva sećanje na prisustvo i boravak Rusa. Što se tiče naše škole to je pre svega činjenica da je u vreme posle Prvog svetskog rata veliki broj profesora predavao i pod ovim svodovima, sticao iskustvo života i rada sa srpskom omladinom, a sa druge strane prenosio nama tu lepotu duhovnog bogatstva, kulture, istorije ruskog naroda. Moramo da uzmemo u obzir nije ni čudo što je upravo na ovom početku obeležavanja jubileja Bogoslovije ova tema sa onom sinoćnom neodvojiva i spojena i povezuje nas upravo, a sve to zajedno u ovo veče kada obeležavamo naš veliki nacionalni i crkveni praznik.“

U nastavku večeri o knjizi su govorili njen autor i izdavač gospodin Milan Tripković.

“Na našim prostorima,  monasi i uopšte crkvene opštine dobijale su često iz Rusije bogoslužbene knjige posle seobe, 1690. godine. Isto tako, ono što je posebno važno i o čemu svedoče svi putokazi i staze u Sremskim Karlovcima jeste činjenica da su Sremski Karlovci bili i ostali mesto ruske emigracije posle 1917. godine”, prenosi sajt Bogoslovije Svetog Arsenija.

Bogoslovija Svetog Arsenija u Sremskim Karlovcima ove godine obeležava značajan jubilej – 230 godina postojanja.

viber_image_2024-02-17_23-18-34-270