Sto deset godina od Bitke na Mačkovom kamenu

Sto deset godina od Bitke na Mačkovom kamenu

Ime: 20.09.2024 Beseda Episkopa Metodija i Jeroteja-Mackov kamen; Opis: Sto deset godina od Bitke na Mačkovom kamenu Tip: audio/mpeg

Povodom obeležavanja sto deset godina od Bitke na Mačkovom kamenu, Njegovo Preosveštenstvo Episkop budimljansko-nikšićki g. Metodije je načalstvovao 19. septembra 2024. godine, , uz sasluženje Preosvećenog Episkopa šabačkog g. Jeroteja, svetom arhijerejskom Liturgijom u hramu Svetog despota Stefana Lazarevića na Mačkovom kamenu.

– U današnjem Jevanđelju Gopod je izrekao jednu veliku tajnu duhovnog srodstva, ne samo kao biološkog, telesnog i genetskog koji svako od nas dobija dolazeći u maticu života, imajući taj veliki dar Božji da uđemo iz nepostojanja u postojanje, iz nebića u biće i uzmemo na sebe sve ono u mestu, porodici i zemlji gde smo se rodili, obukavši se u to genetsko i biološko nasleđe, nego On govori o nečemu mnogo dubljem, višem i uzvišenijem, o jednom novom kvalitetu života. O tom duhovnom srodstvu, Gospod kaže: „Ko sluša reči nebeske i o njima razmišlja, hodi za mnom i po Jevanđelju postupa i tvori volju Božju, taj je brat moj, sestra moja i mati moja“. Poruka ovog Jevanđelja je da koliko god mi bili potomci naših divnih i plemenitih predaka, ako ne budemo se orodili i srodili sa Hristom, idući za Njim, slušajući Njegovo Jevanđelje i postupajući po Njemu, mi ćemo otpasti od svojih slavnih i divnih predaka i vitezova srpskog roda – besedio je vladika Metodije.

Na kraju svete Liturgije, prisutnima se obratio vladika Jerotej:‍ – Blagodarim svima što ste se danas okupili da se pomolimo Bogu, da proslavimo prvo Boga, a zatim da se pomolimo Bogu za sve naše junake, za sve naše pretke koju su postradali na današnji dan davne 1914. godine. Blagodarim episkopu budimljansko-nikšićkom g. Metodiju, koji je danas došao ovde da načalstvuje svetom Liturgijom, a sa njim je prisutan i sav narod njegove eparhije. Na teritoriji njegove eparhije se desila velika i znamenita Mojkovačka bitka, gde su slavni Crnogorci štili prolaz srpske vojske koje se povlačila preko Albanije. Dolaskom i prisustvom vladike Metodija, mi ovde svedočimo da smo jedno, kao što je jedno bio srpski narod u to vreme. Bitka koja se ovde odigla je jedna velika duhovna pobeda, jer su naši preci koji su branili svoj narod, svoju zemlju i svoju nejač, vodili pravednu borbu i ispunili Hristovu zapovest da je nema ništa veće do ko položi život svoj za svoje bližnje.

Po završetku svete Liturgije, preosvećeni arhijereji su služili pomen kod spomen-kosturnice na Mačkovom kamenu svim postradalim vojnicima i žrtvama velikog rata, a potom obišli hram Vaznesenja Gopodnjeg u Krupnju, koji je podignut u spomen na žrtve postradale na Mačkovom kamenu i u čijoj kripti se nalazi kosturnica sa posmrtim ostacima poginulih vojnika.‍ U toku dana arhijereji su posetili i manastir Svetog Nikolaja Žičkog na Soko Gradu, gde je vladika Metodije služio pomen blaženopočivšem episkopu šabačkom Lavrentiju.‍

U smiraj dana, u Velikoj sali Biblioteke „Politika“ u Krupnju, u organizaciji opštine Krupanj, u prisutvu episkopa Metodija i Jeroteja, održana je svečana akademija povod sto deset godina od Bitke na Mačkovom kamenu.‍ Pozdravno slovo je proizneo vladika Jerotej:‍ – A šta bi, na kraju, mi Srbi imali sebi da kažemo kada je reč o Bici na Mačkovom kamenu? Najpre to da nikada ne smemo zaboraviti svoju prošlost i sve one koji su pre nas živeli i umirali na ovoj zemlji. Ne smemo to, radi Božije pravde ali i radi blagoslova sadašnjih i budućih pokolenja. Imali bismo sebi da kažemo i to da nam je beskorisno, štaviše štetno, da se isprazno hvalimo svojom istorijom i svojim velikanima, ukoliko se ne trudimo da živimo dostojno svega onog svetog i čestitog što se porodilo u rodu našem. Samo ukoliko na delu pokažemo ljubav i poštovanje prema svojim precima i prethodnicima, moći ćemo da se nazovemo njihovom istinskom decom i da se nadamo njihovom blagoslovu.

Izvor: Eparhija šabačka, SPC