Na ovogodišnjem Međunarodnom sajmu knjiga u Podgorici, koji po 19. put okuplja značajne izdavače i ljubitelje pisane riječi, svoje mjesto našla je i izdavačka kuća Mitropolije crnogorsko-primorske „Svetigora“, koja već decenijama obogaćuje duhovni i kulturni prostor svojim vrijednim izdanjima.
Tim povodom, protojerej Aleksandar Lekić, paroh budvanski i urednik izdavačke djelatnosti „Svetigora“, podijelio je sa slušaocima Radio Svetigore svoje utiske, ističući da su oni veoma lijepi te da sajam u Podgorici sada već ima dobru tradiciju i kontinuitet od skoro dvije decenije rada. Posjećenost je dobra, ali svakako da može i treba biti bolja.
Najčitanija izdanja i interesovanje publike
Među najtraženijim izdanjima, očekivano, nalaze se djela blaženopočivšeg Mitropolita Amfilohija, naročito knjiga „Nema ljepše vjere od hrišćanske“, kao i zbornici njegovih besjeda.
„Svetigora ima šta da ponudi — od starih izdanja iz prethodne decenije, pa do najnovijih. Do sada, za više od trideset godina postojanja, objavljeno je oko hiljadu naslova, a najveća zahvalnost pripada o. Radomiru Nikčeviću, koji je decenijama predvodio ovu ustanovu“, naglašava urednik izdavačke djelatnosti „Svetigora“.
Što se tiče novijih izdanja, izdvaja se kapitalno djelo — „Rukopisne knjige Cetinjskog manastira“ autorke dr Milene Martinović, nagrađeno na prošlogodišnjem Beogradskom sajmu knjiga.
Posebnu pažnju privukla je i knjiga „Mornaru ima ko da piše“ kapetana Zorana Martinovića, unuka sveštenomučenika Mitropolita Joanikija. Riječ je o zbirci pisama raznih znanih i neznanih ličnosti — od porodičnih do javnih, poput Branka Ćopića i Lesa Ivanovića.
Inače, knjiga „Mornaru ima ko da piše“ do sada je predstavljena čitalačkoj publici u Spomen-domu „Crvena komuna“ u Petrovcu, kao i na Sajmu knjiga, kada su o njoj govorili urednik protojerej Aleksandar Lekić, književnik Budimir Dubak i teolog i vjeroučitelj Ivana Jovanović.
Šta čitati — preporuke urednika
Na pitanje šta bi preporučio čitaocima koji nisu u prilici da posjete sajam, protojerej Lekić izdvaja upravo knjigu kapetana Martinovića, kao i izdanja manastira Ćelija Piperska — knjiga o starci Makrini (prevod sa grčkog).
„Svaki posjetilac našeg štanda lako pronađe nešto po svom ukusu — neko će se odmah uhvatiti za istorijsku literaturu, neko za duhovnu prozu, a neko će potražiti nešto za djecu“, naglašava o. Aleksandar.
Planovi za budućnost — svetootačka biblioteka i nova izdanja
Urednik izdavačke djelatnosti najavio je obnovu prevođenja Svetih otaca i započinjanje svetootačke edicije — seriju prevoda djela Svetih otaca na srpski jezik. Po njegovim riječim trenutno se radi i na ponovnom izdanju traženih, odavno rasprodatih Svetigorinih knjiga, Biće i novih slikovnica i knjiga za djecu, a nastaviće se i sa hagiografskim i istorijskim temama.
Godina 2025. je i godina značajnih jubileja — 90 godina od upokojenja Svetog Mardarija, kao i 180 godina od izgradnje i 100 godina od obnove kapele na Lovćenu.
„Povodom ovih jubileja pripremamo i zbornik naučnih radova, a kraj godine će obilježiti objavljivanje dva nova toma izabranih djela mitropolita Amfilohija — biografija i bibliografija — što predstavlja krunu našeg izdavačkog rada“, zaključuje protojerej Lekić.
Sajam knjiga u Podgorici i ove godine potvrđuje da je „Svetigora“ jedan od najvažnijih duhovno-kulturnih stubova na našim prostorima. Njenim štandom odjekuje miris knjige i duboki glas tradicije.
Nataša Stefanović
Foto: Media Biro