Gost emisije Hram prof. dr Dragoljub Marjanović, Filozofski fakultet Univerziteta u Beogradu, Katedra za istoriju Vizantije
U današnjem Hramu govorimo o Svetoj Gori kroz istoriju, ali i o Autonomnoj monaškoj republici Sveta Gora, u kojoj se nalazi 20 manastira i preko 2.000 monaha, viđena očima jednog vizantologa, danas, u 21. veku. Svetu Goru, njene starine i svetinje istražuju u 20. veku naši istaknuti istoričari i drugi naučnici, a tu ćemo pomenuti rad Dragutina Anastasijevića, osnivača Katedre i Seminara za vizantologiju na Filozofskom fakultetu u Beogradu, sada,daleke 1905. godine, potom rad Vladimira Ćorovića, Radoslava Grujića, filologa Vladimira Mošina, Aleksandra Solovjeva…
Tokom emisije osvrnućemo se na Svetu Goru kao monaški centar u Vizantiji, od 9. do 15. veka, pomenućemo prve zabeležene svetogorske svete podvižnike, osnivanje prvih velikih lavri-manastira, kao što je Velika Lavra Vatoped, uloga vuzantijskih careva kao ktitora svetogorskih manastira. Govorimo o dolasku Svetog Save na Svetu Goru, njegovom zamonašenju u manastiru Vatoped i osnivanju srpskog manastira Hilandara i njegovom značaju za nastanak Autokefalne Srpske pravoslavne crkve.
Savremena Sveta Gora, utisci i zapažanja sa putovanja našeg gosta iz manastira Vatopeda i Hilandara, biće još jedna tema našeg razgovora. Gost ovonedeljne emisije Hram, Radio Beograda 2, je prof. dr Dragoljub Marjanović, Filozofski fakultet Univerziteta u Beogradu, Katedra za istoriju Vizantije.
Autor i voditelj Dušanka Zeković.
Izvor: Radio Televizija Srbije