Поводом празника Светог Саве 28. јануара 2024. љета Господњег одржана је традиционална Светосавска академија у Даниловграду. У препуној сали Центра за културу представници Црквене општине Даниловград, чланови Православног братства ,,Св. Арсеније”, као и учесници у програму, парохијани и житељи Даниловграда на достојан начин заблагодарили су првом српском архиепископу, просветитељу и учитељу светитељу Сави.
Овогодишња академија почела је тропаром Св. Саве и поздравним словом пароха даниловградског протојереја Жељка Ћалића, који је као домаћин поздравио госте, прије свега часне оце и сестре монахиње, сабрата манастира Острог јеромонаха др Владимира Палибрка, игуманију манастира Ждребаоник мати Јустину, Његову екселенцију амбасадора Руске Федерације у Црној Гори г. Владислава Масленикова, шефа кабинета предсједника Скупштине Црне Горе г. Велимира Ђоковића, представнике локалних самоуправа, директоре основних и средњих школа, као и све окупљене.
Протојереј Жељко Ћалић је затим казао да нас је и ове године окупио Св. Сава да нас подсјети да човјек није равна линија, да овај наш живот није хоризинтала којом ходимо, која је врло кратка, него да нас позива његов лик, његово дјело, његов примјер, да се накалемимо на ону вертикалу, на ону маслинову гранчицу како пјевамо то у тропару Св. Саве и да будемо народ који је призван за вјечност и непролазност.
Отац Жељко је додао и то да је Св. Сава наше благо ком се врло радо враћамо, да је било и тренутака када је то чак било мало и заборављено, али због свега што је Св. Сава урадио за српски народ и с обзиром да се ради о таквој личност, сасвим је било очекивано да се опет Св. Сава прославаља.
Потом је бесједу произнио намјесник подгоричко-даниловградски протојереј Предраг Шћепановић.
“Тамо гдје се нико не рађа, гдје се само сахрањује у ковчегу златне Византије, у земљи заустављеног времена, на Светој Гори Атонској, кренуо је спој српског православља са Европом. Свети Сава нас је уписао у богољуде и он је први који је ускочио у Христову вјечност. Двије су космичке лажи после 1945. године. Једна је да Бога нема, а друга је да је Светосавље уназадно, ретроградно, да нас оно враћа у тамни средњи вијек, што кажу они који можда никада нису били у манастиру Морача, у Ђурђевим Ступовима, који не знају можда да данас у Црној Гори има 16 цркава посвећених Св. Сави. Када се вратимо уназад видимо да је и једва писмени кнез Србије Милош Обреновић 1823. године увео Св. Саву као школску славу, а они писмени властодршци су га 1946. године избацили из школа. Какве су последице избацивања Св. Саве из школа у Црној Гори можемо и сами да видимо, а можда нам најбоље о томе говоре ријечи Св. владике Николаја, записане на тоалет папиру у Дахауу, да смо имали школе без вјере, политику без поштења, државу без Божијег благослова и војску без родољубља. Резултати црногорске просвете без Св. Саве су нам дакле врло видљиви. Али Св. Сава опет долази међу нас Србе, да нас благослови и поведе чудесним путем Христовим, јер сви путеви овог свијета су беспућа, једино је пут Христов, којим нас води Св. отац Сава, онај пут који нас води у живот вјечни”, казао је уосталом у својој бесједи протојереј Предраг Шћепановић.
Након бесједе услиједио је богат културно-умјетнички програм у коме су учествовали: хор “Светосавник” предвођен хоровођом г. Ратком Вујачић, народни гуслар и предсједник гусларског друштва ,,Његош” из Даниловграда г. Миленко Калезић, ФА “Црна Гора” предвођен кореографом г. Сретеном Калуђеровићем, полазници школа вјеронауке са простора Црквене општине Даниловград, које воде вјероучитељице: Анка Ћалић, Зденка Јовићевић, Ивана Катанић и Бранка Ђуричковић, солисти и појци етно музике: Јована Павловић, Бојана Радовић, Кеснија Вешовић, Ива Гвозденовић и Теодора Бајић. Програм су водили Јована Секулић и Манојле Крсмановић.
На самом крају, након отпјеване химне Св. Сави, свештеници су подијелили поклон пакетиће присутној дјеци и родитељима, које је још једну годину заредом обезбједила фирма ,,Swisslion Takovo” и њихов директор г. Ђорђе Ковачевић на чему им се овим путем и захваљујемо.
Манојле Крсмановић,
професор Православне гимназије “Свети Сава” у Подгорици
Фото: Лука Радоњић