Viber Image 2024 03 12 20 02 29 971

Трибина ,,Косово и Метохија – погром који траје“ одржана у Руском дому у Београду

Име: 12.03.2024-RUSKI DOM U BEOGRADU-KOSOVO I METOHIJA POGROM KOJI TRAJE; Опис: Косово и Метохија - погром који траје Тип: audio/mpeg

Трибина, намијењена прије свега српској омладини, имала је за циљ да обиљежи 20 година од страдања српског народа и светиња на Косову и Метохији.

На трибини која је била културно-едукативног карактера, говорили су: новинар Оливера Радић, професор српског језика у Гимназији у Ораховцу, аутор књиге ,,Косовометохијски гласови“, Јован Зафировић, сатиричар, студент социологије Универзитета у Приштини и Никола Васић предсједник Хуманитарне организације ,,Косовско поморавље“.

Viber Image 2024 03 12 20 02 57 067

Учесници трибине су том приликом истакли да је овај догађај посебно важан за младе генерације, те да је битно да се стално говори о стравичним злочинима која су почињена на Косову и Метохији – највећем етничком чишћењу на простору Европе у 21. веку.

Напад на Ораховац 17. јула 1998. године, дешавања 1999. године и НАТО бомбардовање, страхоте које је проживљавао српски народ, напуштање огњишта и обесрбљавање села, велики број жртава за које нико није одговарао, према речима Оливере Радић били су зли весници мартовског погрома 2004. Тада су ,,горели векови“: од 17. до 19. марта 2004. протеран је велики број Срба, спаљене су њихове куће и оскрнављени су српски културно-историјски споменици.

О неизвесности, ограничењима и стрепњама са којима се као седмогодишњак тада сусрео говорио је Јован Зафировић, иначе родом из Гњилана. Он је нагласио да је потребно уложити много више труда и напора да се српском народу на Косову и Метохији омогући иоле пристојан и нормалан живот. На егзистенцијалне проблеме посебну пажњу је скренуо Никола Васић.

Трибини су присуствовали бригадни генерал Војске Србије Стојан Коњиковац из Херојске 549. моторизоване бригаде из Призрена и командант Другог батаљона у Ђаковици, пуковник Влатко Вуковић. Посебно за овај догађај је из Грачанице дошао Андреј Михајловић који је извео родољубиве песме о Косову и Метохији.

Трибина је била хуманитарног карактера, а прикупљена средства намењена су породилишту у Пасјану.

На тонском запису ове вечери Благодаримо Оливери Радић