“Уколико је Боричић након саслушања митрополита наредио подношење кривичне пријаве и да га пусте на слободу, морао је да процесуира све полицајце који су га након тога задржали у просторијама Центра безбједности”
Уколико је након саслушања митрополита Амфилохија наредио подношење кривичне пријаве против њега, али и да га пусте на слободу, државни тужилац Никола Боричић морао је да процесуира све полицијске службенике који су га након тога задржали у просторијама Центра безбједности Подгорица.
То је за “Вијести” казао координатор програма људских права и правде Грађанске алијансе Зоран Вујичић, коментаришући случај од 22. јуна, када је поглавар Митрополије црногорско-приморске задржан у полицији шест сати, упркос налогу тужилаштва да га много раније пусте на слободу.
Митрополит црногорско-приморски Амфилохије рекао је “Вијестима” да не жели коментарисати тај случај, “јер има много важнијих ствари од тога”…
Вујичић, међутим, истиче да забрињава лоша координација и међусобно оптуживање тужилаштва и полиције, напомињући да се то не дешава први пут:
“Имајући у виду године и политичке тензије, требало се много мудрије поступити у овом случају. Додатно на тежини дају и претходна лоша искуства поступајућег тужиоца. Недопустиво је да тијело које по закону руководи истражним радњама – државно тужилаштво на овај начин се упушта у објашњавање цијелог догађаја јавно, а да при томе не предузима ништа од овлашћења које му закон пружа. Уколико је државни тужилац завршио испитивање и наложио да се лице уз кривичну пријаву пусти, свако даље задржавање је неосновано лишење слободе и исти тужилац је по сазнању ове чињенице, морао да процесуира све полицијске службенике који су могли бити укључени у ово”.
Вујичић је објаснио да је чланом 29. Устава Црне Горе, дефинисано да свако има право на личну слободу и да је незаконито лишавање слободе кажњиво.
“На основу доступних информација постоји основан простор да се сумња да је лишење слободе у овом случају било и супротно члану 5 Европске ковенције за заштиту људских права и основних слобода”, рекао је Вујичић.
Међусобне оптужбе полиције и тужилаштва трајале су кратко након хапшења, након тога, страсти су се стишале и заћутали су сви актери.
ПОЛИЦИЈА ЗАЋУТАЛА
Директор црногорске полиције Веселин Вељовић и његови потчињени неће да одговоре због чега су и по чијем налогу сатима држали и испитивали Амфилохија, након наводног наређена тужиоца Боричића – да га пусте на слободу.
Ни Основно државно тужилаштво не објашњава да ли су поднијели кривичну пријаву против полиције због противправног лишавања слободе поглавара МЦП.
Амфилохије је 22. јуна позван у зграду Центра безбједности како би у својству грађанина одговорио на питања о литији организованој дан раније, којом су, како тврде, прекршене мјере Националног координационог тјела за сузбијање ширења коронавируса.
У зграду ЦБ Подгорица ушао је у 11:14 часова, а његово саслушање трајало је шест сати.
Правни заступници митрополита раније су казали да им је у полицији појашњено да је Боричић, на сваких сат, поруком поставља додатна питања.
Тек када су Тужилачком савјету поднијели притужбу, Боричић се огласио реаговањем у ком тврди да је тог дана, у 13.52 часова, наредио да пусте на слободу митрополита и да је Управа полиције адреса за питања – зашто је задржан још готово три и по сата.
Из те институције међутим не одговарају – ко је, на основу чега и на основу ког Закона, наредио да се Амфилохије у службеним просторијама задржи од 13:52 часова, када је тужилац наводно наредио да га пусте, па све до 17:14 сати.
Не одговарају ни ко је и по чијем налогу, преко вајбера, представљајући се као тужилац Боричић, слао додатна питања, али ни да ли ће неко одговарати због тога.
ТУЖИЛАЦ ЗАКОНИТО ПОСТУПАО?
Из Основног државног тужилаштва Подгорица нијесу одговорили “Вијестима” да ли ће тражити да, макар дисциплински, одговарају службеници ЦБ Подгорица, који су Амфилохију и његовим браниоцима постављали додатна питања под изговором да одговоре тражи тужилац Боричић.
“Као што сте раније информисани, а поводом неистинитих навода у појединим медијима везано за поступање државног тужиоца у Основном државном тужилаштву у Подгорици Николе Боричића, приликом прикупљања обавјештења од свештеног лица митрополита Амфилохија Радовића, поново истичемо да је дежурни државни тужилац тразио да полиција од овог лица прикупи обавјештење у својству грађанина. Након што је државни тужилац упознат са прикупљеним информацијама, односно садржином узете изјаве, оцијенио је да за конкретну кривичноправну ствар прикупљено довољно доказа и података, па се истога дана у 13.52 изјаснио да се против тог свештеног лица поднесе кривична пријава у редовном поступку, због основа сумње да је извршио кривично ђело непоступање по здравственим прописима за сузбијање опасне заразне болести, а да се свештено лице које је изјаву давало у својству грађанина, пусти на слободу”, одговорила је “Вијестима” портпаролка ОДТ Подгорица, тужитељка Милица Мандић.
Истиче да је Боричић поступао у складу са законом и својим овлашћењима: “Те је на основу утврђених чињеница наложио подношење кривичне пријаве која ће даље бити испитивана у току извиђаја пред Основним државним тужилаштвом у Подгорици”.
То Тужилаштво, ни поступајући тужилац, нијесу се оглашавали након што су браниоци Амфилохија, адвокати Драган Шоћ и Божидар Милоњић, позвали Боричића да, уколико говори истину, поднесе кривичну пријаву због противправног лишења слободе.
Извор: Вијести