Na praznik Svetog velikomučenika Pantelejmona, u petak 9. avgusta 2024. godine, nakon manastirske slave koja je proslavljena molitveno Svetom Arhijerejskom Liturgijom kojom je načalstvovao Njegovo Preosveštenstvo Episkop budimljansko-nikšićki G. Metodije, u manastirskoj porti je potom održana manifestacija „Megdan za Ilindan“.
Najprije je održana pres konferencija na kojoj su projektni partneri predstavili projekat i projektne aktivnosti.
„Projekat „Megdan za Ilindan“ je finansiran iz prekogranične saradnje između Crne Gore i Srbije, započeli su ga zajedno Eparhija budimljansko-nikšićka, Turistička organizacija Priboj i Turistička organizacija Nikšić. U pitanju je treći događaj ovakvog tipa viteških igara u organizaciji Svibor vitezova. Prvi dan programa bio je na planini Lukavici kod Nikšića 1. avgusta, drugi dan na Ilindanskom saboru u manastiru Pribojska Banja kod Priboja, a treći dan 9. avgusta, na praznik Svetog Pantelejmona, koji je zaštitnik i ljekar Crne Gore, u manastiru Samogradu, jednoj drevnoj svetinji, gdje su održane drevne viteške igre. Sam cilj projekta je da se obogati turistička ponuda kako Nikšića, tako i Bijelog Polja, da se rekonstruišu istorijski događaji za čije prezentovanje ne postoji bolji način od ovih viteških igara gdje imamo priliku da se upoznamo sa vrijednostima koje su nosili naši slavni preci u istorijskim bitkama. Ovo je samo jedan vid gdje naša omladina, a i stariji mogu da iskuse duh vremena koji su nosili vitezovi“, naveo je Igor Samardžić, upravnik Kancelarije za međunarodnu saradnju Eparhije budimljansko-nikšićke.
Član projektnog tima TO Nikšić Nikola Peković je izrazio zadovoljstvo što se realizuje ovakav jedan projekat koji, po njegovim riječima, podrazumijeva povezivanje opština na teritoriji Crne Gore i Srbije.
„Osim viteških borbi i igara od značaja su stvari koje se tiču urbanog dijela životnih sredina, konkretno za Nikšić, taj dio projekta zovemo smart grad, instaliranje smart sistema, takođe izgradnja pješačkih staza. Mi iz TO trudićemo se da odradimo posao promocije, a takođe i da budemo tu pri implementaciji, odnosno da budemo na raspolaganju ostalim partnerima
Radivoje Radulović, predsjednik organizacije Svibor pojasnio je da u pitanju borilačka vještina, umijeće, sport nastali rekonstrukcijom drevnih srpskih viteških, hajdučkih, narodnih monaških vještina i znanja.
„S blagoslovom blaženopočivšeg patrijarha Pavla, radimo na očuvanju srpske viteške tradicije, kulture, a danas smo ovdje došli na poziv Eparhije budimljansko-nikšićke da na ovom velelepnom mjestu, u manastiru Samograd, na ovaj sveti praznik Svetog Pantelejmona, napravimo prikaz srpskog viteškog borenja, kako su se srpski vitezovi borili, kako su izgledali, kakvo su oružje pasali, kakve tehnike borbene koristili, koje vještine posjedovali. Pokazali smo razne borbe, gađanja, a pokazaćemo i kako pravimo ovu opremu, dakle, pancire, šlemove, oklope, kostime, sve to što Svibor koristim sve to sami i pravimo na osnovu dostupnih izvora i artefakata a sa nama su, moram i to sa istaknem gosti iz inostranstva, tačnije češki vitezovi iz viteške grupe Memento mori, koji su takođe pokazali svoje borbe, svoja umijeća, znanja. Posle ovoga ćemo da radimo sa djecom, donijeli smo mekane rekvizite, opremu, oružje, štitove, tako da djeca će koja žele moći da probaju da se bore, da osjete viteški duh, a da se ne povrijede“, napomenuo je Radulović.
Manifestacija se organizuje u sklopu projekta „Megdan za Ilindan – istorijske manifestacije i turizam na otvorenom“. Projekat ima za cilj da doprinese održivoj upotrebi turističkih potencijala programske oblasti kroz zajedničko unapređenje vjerskog, kulturnog i rekreativnog turizma.
Sama manifestacija kod drevnog manastira Samograda trajala je do poslepodnevnih sati.