Na praznik Pokrova Presvete Bogodorice, u manastiru Sokolica, čija je crkva posvećena ovom prazniku, služena je Sveta arhijerejska liturgija.
Liturgiju je služio Mitropolit raško-prizrenski g. Teodosije, uz sasluživanje igumana manastira Banjska, protosinđela Danila; protojereja Đorđa Stefanovića, namesnika mitrovičkog; đakona Bratislava Bogdanovića, kao i vernog naroda, posebno dece, koji su u velikom broju došli da proslave praznik u ovom manastiru.
Na samom početku Svete liturgije, Mitropolit je proizveo monahinju Antoninu, nastojateljicu manastira Sokolica u čin igumanije, poželevši joj da je Gospod ukrepi mudrošću, snagom i strpljenjem, kako bi dostojno služila Crkvi i narodu Božjem.
Po pročitanom Jevanđelju, Mitropolit Teodosije je besedio o prazniku rečima:
“Draga braćo i sestre, sabrali smo se danas na ovom svetom mestu da proslavimo veliki praznik Pokrova Presvete Bogorodice, praznik koji u srcu svakog pravoslavnog hrišćanina izaziva posebne osećaje topline i duhovne sigurnosti. Ovaj dan nas podseća na čudesno javljanje Presvete Majke Božije u carigradskom hramu Vlaherni, kada je svojom molitvom i svojim zaštitničkim pokrovom ogrnula verni narod, moleći svog Sina i Gospoda za mir, ljubav i spasenje svih nas.
Pokrov Presvete Bogorodice nije samo istorijski događaj. On je živa i trajna stvarnost za sve koji sa verom i ljubavlju traže Njenu zaštitu. Danas, više nego ikad, potreban nam je taj nebeski pokrov, jer svet u kojem živimo obiluje nemirima, strahom i iskušenjima. Kao što je tada u Vlahernskoj crkvi zakrilila verni narod, tako i danas Presveta Bogorodica stoji kao zaštitnica svih koji je prizivaju. Ona je naša Nebeska Majka, ona koja nas ne ostavlja, čak i u najtežim trenucima, kada su sva vrata zatvorena i kada nemamo kome da se obratimo.
Praznik Pokrova nas poziva na dublje razumevanje našeg života i naše vere. Setimo se, braćo i sestre, da mi nismo sami na ovom putu. Svako ko je kršten u ime Oca i Sina i Svetoga Duha, deo je te velike zajednice koju Presveta Bogorodica neprestano pokriva svojim molitvama. Naše brige, tuge i radosti, sve je to Ona videla, osetila i razume, jer je i sama prošla kroz patnje i iskušenja, kao Majka našeg Gospoda Isusa Hrista.
Zato, na ovaj sveti dan, otvorimo svoja srca i umove za molitvu, tražeći Njenu zaštitu, kao što je to činio narod u Vlaherni. Ovaj kip koji imamo u ovom manastiru svedoči da nas Presveta Bogorodica nije ostavila, budući da su se na ovom mestu dešavala velika čuda i isceljenja. A najveće čudo jeste ova sveta obitelj koja živi, koja se obnavlja. Ova svetinja je kao sveća koja osvetljava put svakom čoveku koji iskreno traži Boga.
Okrenimo se Bogu, jedinom iskrenom životu. Nikada ne smemo da posumnjamo i da se uplašimo, ma u kakvom vremenu živeli. Posebno mi na Kosovu i Metohiji, ovde na Severu, vidimo kakvi su drugi, ali to ne treba da nas plaši. Podajte Gospodu jedan mali delić sebe. Postite sredom i petkom, to vam je najveći zalog, to vam je bedem koji vas štiti, taj bedem je veći i od ovog što okružuje ovaj manastir, a Gospod vas neće ostaviti bez zaštite.
Danas proslavljamo ovaj praznik u svim našim hramovima na Kosovu i Metohiji, a posebno se slavi u Pećkoj patrijaršiji i u Babinom Mostu, mnogi danas hitaju u crkvu da se pomole Presvetoj Bogorodici.
Neka naš život bude posvećen ljubavi, smirenosti i poverenju u Njenu zaštitu. Neka nas Presveta Bogorodica uvek pokriva svojim svetim omoforom, štiteći nas od svih iskušenja, tuge i bola”, besedio je Mitropolit.
Nakon Svete liturgije i blagosiljanja slavskog kolača, sestrinstvo manastira je priredilo trpezu ljubavi za sve prisutne.
Izvor: Eparhija raško-prizrenska