Предавање „Мирослављево јеванђеље – јадна од најстаријих, најзначајнијих и најљепших ћириличних књига на свијету“, у Градској кући, у Никшићу, 19. јула 2022. године, одржала је проф. др Јелица Стојановић.
Предавању, које је организовала ЈУ Музеји и галерије Никшић, претходило је приказивање документарног филма „У почетку беше реч“, који прати судбину наше најзначајније рукописне књиге, Мирослављевог јеванђеља.
Коментаришћу покушаје да се Мирослављево јеванђеље измјести из српског културног наслеђа, а својатају га, како је оцијенила, они који граде босанску, хрватску и црногорску парадигму, проф. др Јелица Стојановић је казала да не постоји зетска, постоји термин зетско-хумска редакција, који је увео Александар Белић, а односи се на глагољску правописну традицију.
„Без обзира на то, све је то српско наслеђе; касније су тај термин злоупотријебили, поготово, у Црној Гори тако да су Белићев термин, који је рекао да га он условно уводи, а касније се показао да је потпуно промашен ако се односи на простор данашње Црне Горе, тј. некадашњи простор Зете још више, они су почели из зетско-хумске редакције да изводе термин зетска редакција, а из тога црногорски језик. То је потпуно лажна конструкција која нема никакве везе са историјским наслеђем. То је веома лако провјерљиво и јасно ко зна било шта о споменицима са простора данашње Црне Горе“, указала је Стојановић.