Kulturni događaj u Nikšiću „Svjedočanstvo vječnosti u vremenu“

U Nikšiću svečano otvorena manifestacija „Svjedočanstvo vječnosti u vremenu“

U Sabornom hramu Svetog Vasilija Ostroškog u Nikšiću večeras je svečano otvarena kulturna manifestacija „Svjedočanstvo vječnosti u vremenu“.

Manifestacija, koja će trajati tri dana, posvećena je solunskoj braći, Svetim Kirilu i Metodiju, a počinje upravo na dan kada se obilježava njihov praznik.

Predsjednik Opštine Nikšić Marko Kovačević je na svečanom otvaranju kazao da smo konačno na jedan ozbiljniji nivo podigli proslavu ovoga datuma i ovoga praznika, dodajući da će se truditi da u godinama koje slijede to bude na još većem nivou, odnosno na nivou na kom ovaj datum i ovaj praznik to zaslužuje.

„Otpor koji je pokazao knez Rastislav i želja da imamo svoj Slovenski pečat u hrišćanstvu negdje je nalik onome što smo imali prilike da vidimo baš ovdje u Nikšiću početkom ovoga vijeka kada su i profesori nikšićke Gimnazije i drugih škola pružili jednu sličnu vrstu otpora želeći upravo da sačuvaju ono što je istorija starija od jednog milenijuma, koja upravo kada smo mi u pitanju i naša pismenost, počinje od Svete braće Ćirila i Metodija. Treba da znamo da smo mi u tom sistemu vrijednosti, da smo mi dio takvog kontinuiteta i možda je baš dobro što ovaj praznik pada u ove dane kada možemo to da uporedimo sa nekim drugim datumima, sa Svetim Vasilijem onako podudarno, sa nekim drugim ne baš toliko podudarno, ali možemo da vidimo šta to zaista jeste naš zapis u vječnosti, a šta je ono što pokušava tu vječnost nakalemi na sebe, umjesto da se to samo nakalemi na tu vječnost koju imamo“, kazao je Kovačević.

Otac Miodrag Todorović je kazao da je Ćirilo-Metodijevsko nasljeđe rodilo sve što je vječno ovdje.

„Sve ono što je sveto i sve što je milome Bogu pristupačno. Teško ćemo naći nešto od umjetnosti ma koje vrste bilo, bilo to slikarstvo, bila to poezija, bila to proza, bila to muzika, a da nije izniklo sa toga temelja i iz tog korijena. Čini mi se da bi se praznik Svetih ravnoapostolnih Kirila i Metodija mogao nazvati i preobraženje kod Slovena. Upravo je to bio taj momenat kad smo kao pagani dobili taj blagoslov kad su oni preveli Sveto pismo, kad su napisali glagoljicu i kad smo onaj nebeski duh koji sve spaja, a briše sve granice i vremenske i prostorne, ušli kao ljudi u vječnost i postali nebeski narod i Božija djeca“, kazao je sveštenik Todorović.

U okviru manifestacije nastupio je crkveni hor „Prepodobne mati Angeline“, kojim rukovodi profesorica Ana Bojić, a organizovana je i video promocija glagoljice.

Organizatori manifestacije su Eparhija budimljansko-nikšićka, Opština Nikšić, Matica srpska-Društvo članova u Crnoj Gori, Art klub „Prvo pismo“, Obrazovni centar „Sveznalci“ i Kaligrafska radionica „Paunovo pero“.

Branko Čupić
Izvor: RTNK