U okviru vjeronauka za odrasle “Dobrotoljublje” u Svetogeorgijevskom domu u Podgorici, sinoć, 18. januara, predavanje na temu “Čin velikog vodoosvećenja na Sveto Bogojavljenje”, održao je otac Dragan Stanišić – Crkva Svetog Đorđa pod Goricom, parohija Novo-varoška
Sažetak: Krstovdanska i Bogojavljenska vodica zahvataju se u hramu poslije Velikog vodoosvećenja kojem, naravno, prethodi Sveta liturgija. Kada se sveštenici i narod pričeste, poslije zaamvone molitve vrši se čin osvećenja vode u spomen Hristovog krštenja na Jordanu od Jovana Krstitelja. Ako je osvećenje na rijeci – tekućoj vodi ili stajaćoj, jezeru ili moru, sveštenoslužitelji prilaze i pjevaju tropar Glas Gospodnji na vodama…
U ovom troparu pozivaju se svi da pristupe i prime Duha premudrosti, Duha razuma, Duha straha Božijega. Podsjeća se, u nastavku, da se na praznik Bogojavljenja osvećuje priroda voda, jer je Hristos došao da primi krštenje iz Pretečeve ruke, došao je u obličju sluge. Kad su to vidjele, vode se uplašiše i uzdrhta Preteča govoreći: Osveti mene i vode Spasitelju, koji uzimaš grijeh svijeta.
Poslije pjevanja tropara, čitaju se odlomci iz proroštava Isaijinih (Is. 35, 1-10, 55, 1-13, 12, 3-6). U prvom proroštvu se najavljuje spasenje i javljanje Slave i krasote Božije. Tada će se, kaže prorok, otvoriti oči slijepima, i uši gluhima i jezik nijemoga pjevaće i vječna će radost biti nad glavama njihovim, dobiće radost i veselje, a žalost i uzdisanje bježaće. U drugom proroštvu (odjeljku) pozivaju se svi koji su god žedni da dođu na vodu da učini sa njima Bog zavjet vječan. Kaže: Neka bezbožnik ostavi svoj put i nepravednik misli svoje; i neka se vrati ka Gospodu. U trećem čitanju proroštva čujemo kako će se sa radošću zahvatati voda sa izvora spasenja i kako ćemo hvaliti Gospoda javljajući po narodima djela Njegova. Poslije Isaije proroka, slušamo prokimen pred čitanje apostolske poslanice: Gospod je prosvetljenje moje, i Spasitelj moj, koga ću se bojati? U poslanici apostola Pavla Korinćanima pominje se prorok Mojsije i podsjeća kako je preveo narod preko Crvenog mora uz pomoć stijene koja ih je slijedila, a ta stijena bješe Hristos. Čin Velikog vodoosvećenja sadrži i jevanđelski opis Bogojavljenja. Apostol i jevanđelist Marko navodi kako u vrijeme ono dođe Isus i krsti ga Jovan u Jordanu. I odmah izlazeći iz vode vidje nebesa gdje se otvaraju i Duh kao golub silazi na njega. I glas dođe s neba: Ti si Sin moj ljubljeni koji je po mojoj volji.
Poslije čitanja Jevanđelja imamo molitveno obraćanje da se osveti voda silom i dejstvom i silaskom Svetoga Duha, da očistilačko dejstvo nadsuštastvene Trojice siđe na vodu da se silom i dejstvom Svetoga Duha daruje vodi blagodat iskupljenja i blagoslov Jordana, da satremo satanu pod noge naše i da uništimo svaku zlu zamisao uperenu protiv nas i da nas učini dostojnima obećanih blaga. Pijući ovu vodu molimo da se ispunimo osvećenjem neoduzimljivim i da voda ova odgoni od nas svaki nasrtaj vidljivih i nevidljivih neprijatelja. Da svima voda ova koji je sa vjerom zahvataju i uzimaju radi osvećenja domova bude na očišćenje duša i tijela. Čin Velikog vodoosvećenja karakterističan je po veleglasnom uskliku: VELIKI SI, GOSPODE, I ČUDESNA SU DJELA TVOJA, I NIKAKVA RIJEČ NIJE U STANJU DA OPJEVA ČUDESA TVOJA.
Poslije toga imamo molitvu u kojoj ispovijedamo blagodat, propovijedamo samilost i slavoslovimo Gospodu: Ti si Jordansku vodu osvetio, poslavši s neba Svetoga Duha Tvog, i razmrskao glave zmija koje su se tamo gnijezdile. Najvažniji momenat Vodoosvećenja je kada se vrši priziv Duha Svetoga da Gospod osveti vodu. To se govori tri puta. Ti sam čovjekoljubivi Care, dođi i sada silaskom Svetoga Duha Tvog osveti vodu ovu. Ta voda , kaaže se u nastavku, da bude nepristupačna protivničkim silama, ispunjena anđelske moći i na svaku blagovremenu korist. Da svima koji je dodiruju, i koji piju od nje, koji se pomazuju njome bude na osvećenje, zdravlje, očišćenje i blagoslov.
Najsvečaniji dio službe Velikog vodoosvećenja je pjevanje tropara koji glasi: Kada si se Ti, Gospode, krštavao u Jordanu, pokazalo se poklonjenje Trojice. Jer glas Roditelja svedočaše za Tebe, nazivajući Te ljubljenim Sinom; a Duh u vidu goluba, potvrđivaše istinitost riječi. Hriste Bože, Koji si se javio, i svijet prosvetio, slava Tebi. Poslije pjevanja tropara upućuje se poziv vjernima, riječima: Zahvatimo vodu, braćo, s veseljem, jer se onima koji je s vjerom zahvataju nevidljivo daruje blagodat Duha, od Hrista Boga i Spasa duša naših. Dok vjerni zahvataju vodu čita se Psalam 34 u kojem čujemo poziv da veličamo Boga i zahvaljujemo Mu. Na kraju Psalma navodi se da je strašno lice Gospdnje za one koji čine zlo. Mnogo nevolja ima pravednik, ali od svih izbavlja ga Gospod.
o. D. S.