„Nas je Gospod stvorio po svome liku i zato treba da budemo slični Njemu. Ako je On Bog ljubavi i mi treba da imamo ljubav. Ako prepoznamo te vrline kod nas onda ne treba da sumnjamo da smo mi već ovdje građani Carstva nebeskog“, rekao je Vladika Kirilo u Grubišnom Polju.
Njegovo preosveštenstvo Episkop buenosajreski i južno-centralnoamerički Kirilo, administrator Mitropolije zagrebačko-ljubljanske, služio je u nedjelju 10. marta Svetu liturgiju u Hramu Svetog velikomučenika Georgija u Grubišnom Polju.
Sasluživali su mu jerej Milomir Gvojić, paroh velikopisanički, gosti iz Eparhije banjalučke, protonamjesnik Mićo Gojković, paroh palačkovački i protonamjesnik Radislav Petrović, paroh lišanjski i đakoni Zoran Radić i Goran Marjanović, uz molitveno prisustvo domaćina, jereja Slavena Jovičića, paroha grubišno-poljskog. Za pjevnicom su pojali jerej Slavomir Gvojić, paroh iz Velike Bršljanice i Isidora Gojković.
Po završetku Svete liturgije Episkop je krstio Jelenu, najmlađu kćerku oca Slavena Jovičića. Vladici su na krštenju sasluživali i stupovački paroh Dalibor Petković, arhijerejski namjesnik, kao i sisački paroh jerej Nemanja Đurić.
U liturgijskoj besjedi Episkop Kirilo je podsjetio da se nalazimo u pripremnim nedjeljama za Veliki post, kao i da je kroz učenje Svete pravoslavne crkve potpuno jasno šta nam je sve potrebno za spasenje i za život, ovaj privemeni, kao i vječni.
„Jedan od tih djelova, a o čemu govori i ova pripremna sedmica Velikog posta je učenje o Strašnom sudu. Jedan neprijatan momenat svih nas. Svi ljudi su griješili, grešni smo i prirodno je da se bojimo toga dana. Bojimo se kako ćemo izaći pred lice Božje, koji sve vidi i pred kojim ništa nije nepoznato. Gospod je u više navrata svojim učenicima govorio o tim posljednjim danima istorije ovoga svijeta. Kada su ga učenici pitali kada će doći kraj On je rekao: ‘Čućete ratove, nevolje po svijetu, ustaće narod na narod, i carstva protiv carstva i zemlja će se tresti, zvijezde s neba će pasti, Sunce će se pomračiti i Mjesec će svoju svjetlost izgubiti i sile nebeske će se pokrenuti i tada ćete vidjeti Sina Božjeg na oblacima da dolazi u velikoj slavi svojoj’. Gospod nam je jasno rekao da njegov drugi dolazak neće biti kao prvi dolazak, kada je on bio u obliku čovjeka, nego će taj dolazak biti carski u slavi Božanski i tada će On suditi živima i mrtvima“, rekao je Vladika Kirilo.
Besjedeći dalje o potrebi za postom Episkop Kirilo je rekao da nam je on potreban kako bismo svoja tijela istanjili, kako ne bi svoja srca otežali brigama, pijanstvom, prejedanjem, kako bismo se pripremili za dan Strašnog suda.
„Ovaj život nam je dat za ispit da se pripremimo za taj dan, Gospod hoće da nas ispita da li smo dostojni Njegovog carstva. Gospod je svojim učenicima rekao da samo Njegov Otac zna kad će doći taj dan, a da nama nije ni korisno da to znamo. Ono što mi znamo je da pokajanje dodaje dane, ako postoji pokajanja u svijetu, vapaja, molitvi i čestitog života Gospod će produžiti ne samo naše dane, nego i dane čovječanstva. Nas je Gospod stvorio po svome liku i zato treba da budemo slični njemu. Ako je on Bog ljubavi, kako znamo da je Bog ljubavi i mi treba da imamo ljubav, ako prepoznamo te vrline kod nas onda ne treba da sumnjamo da smo mi već ovdje građani Carstva nebeskog, a i da ćemo tamo stati s desne strane“, rekao je Vladika Kirilo.
Njegovo preosveštenstvo je napomenuo da Veliki post koji traje sedam nedjelja, nije lak podvig i da jeste žrtva, ali da svaki čovjek treba da posti onoliko koliko može, a da bude kvalitetno, uz dobra djela.
Hram, koji je posvećen Svetom Georgiju, a za koji Vladika Kirilo reče, da svojim izgledom može da parira crkvama u mnogo većim mjestima, sagrađen je između 1773-1775. godine. Veliki barokni ikonostas bio je djelimično oštećen u Drugom svjetskom ratu, jer je ustaška vojska tu držala konje. Obnavljana je u vrijeme jugoslovenske komunističke vladavine. Obnova hrama započela je 2001. godine.
Zahvalivši se Episkopu Kirilu na dolasku i duhovnom poučavanju otac Slaven ga je upoznao i sa obnovom spoljašnjeg dijela hrama u protekle četiri godine, te sa svojim služenjem i životom u Grubišnom Polju, kao i sa životom parohijana.
Nevena Maksimović
Foto: Branimir Muškić
Izvor: Mitropolija zagrebačko-ljubljanska