Manastir Stanjevici

Захвалнице манастира Стањевићи: Траг “Новости” за далека покољења

Монaх манастира Стањевићи доктор Павле Кондић, управитељ Архива Митрополије црногорско-примерске и Задужбине Митрополита Амфилохија (Радовића) уручио је јуче захвалнице директорки Компаније “Новости” АД Оливери Анђелковић, главном и одговорном уреднику Милораду Вучелићу и уреднику фотографије Драгану Миловановићу.

Viber Image 2023 11 08 19 53 17 262Празнања су додељена “Новостима” у знак захвалности за поклоњену изложбу Миловановићевих фотографија насталих током сахране Митрополита Амфилохија.

Изложба је уприличена у манастиру Стањевићи код Будве, а отворена је 30. октобра, на трогодишњицу смрти Митрополита. Тада је освештана његова заветна библиотека, у оквиру које је и спомен-соба.

Отварајући изложбу Митрополит црногорско-приморски Јоаникије није крио одушевљење фотографијама које су оставиле печат на једно време које ће Црна Гора памтити док је буде, преносе “Новости”.

– Много је добротвора који су пратили Митрополита Амфилохија, а међу њима јесте и Компанија “Новости” – изјавио је отац Павле. – Ми, чувари овог његовог наслеђа, одајемо признање свим оним стотинама страница које су у току 35 година његове архијерејске службе исписали новинари и сарадници “Вечерњих новости” пратећи његов рад. Изложба ће остати као драгоцено, трајно сведочанство свим генерацијама, то је траг “Новости” за далека покољења која ће се надахњивати духовно, и препознавати величину и квалитет личности и духовног домета Митрополита нашега Амфилохија.

 

Од Цетиња до Подгорице

МИЛОВАНОВИЋ је на 47 фотографија, које су објављене у “Новостима”, овековечио пут земних остатака Митрополита Амфилохија, од Цетиња па до Подгорице и све до његовог вечног коначишта, којег је за живота одабрао – крипте Саборног храма Христовог Васкрсења у Подгорици.

На месту данашњег манастира Стањевићи, првобитно се налазио дворац Црнојевића, који су владали Црном Гором. Сва његова бурна историја међутим, везана је за светородну лозу Петровића. Цркву Свете Тројице подигао је Владика Данило 1710. године по повратку из Русије, од новца који је тамо прикупио. Дворац уз који је саграђена црква Данило је претворио у конак. Од 1710. до 1839. године, будући да је био разорен Цетињски манастир, Стањевићи постају седиште Митрополије, духовни, али и световни центар Црне Горе. После Данила овде су боравили владике Сава, Василије, Свети Петар Цетињски, Његош…

Извор/фото: “Новости”