Diskusiononim forumom o obnovi katolikona Manastira Prevlake-mogućnosti, ograničenja i pravci, danas je završen Naučni skup „Manastir Svetog arhanđela Mihaila na Prevlaci i Zetska mitropolija“.
Njegovo Visokopreosveštenstvo Arhiepiskop cetinjski Mitropolit crnogorsko primorski je na završnici skupa zablagodario svim njegovim učesnicima za doprinos rasvjetljavanju istorije, značaja i nasljeđa Manastira.
Mitropolit Joanikije je podsjetio da je manastir kroz svoju istoriju tri puta stradao i dva puta obnavljan, te da je došlo vrijeme i za njegovu treću obnovu, jer je to svetinja koja ima život i dejstvo i koja i dalje privlači.
On je istakao da naš pravoslavni narod nije zaboravio ovo sveto mjesto koje nikada, pa ni u doba komunizma, nije mijenjalo svoju namjenu.
„Ono vapije za obnovom koja bi bila u skladu sa voljom prvobitnih ktitora i u skladu sa našom vjerom“ naglasio je Mitropolit navodeći da skoro da nema svetinje koja nije više puta obnavljana, niti starog živopisa, bez nekoliko slojeva
„To ukazuje da je u duhu naše svete vjere da se obnavljamo i mi kao ljudi, kao umna bića treba stalno da se obnavljamo, a obnavljamo se Božjom milošću i Božjom blagodaću, a to se prenosi i na sav naš život“, rekao je Vladika.
S obzirom da se na Prevlaci preko 90 posto bogosluženja obavlja pod otvorenim nebom, a prisutan je veliki broj vjernika, Mitropolit Joanikij je uputio apel nadležnima da imaju osjaćaj za potrebe vjernika i lokalne zajednice, jer “tamo gdje se obnovi svetinja sve se oko nje obnovi.“
Na naučnom skupu učestvovalo je pedesetak naučnika iz raznih oblasti: bogoslovlja, istorije, istorije umjetnosti, filologije, crkvene umjetnosti, arheologije, arhitekture, prava…
Skup su organozavali Mitropolija crnogorsko-primorska i Institut za istoriju umetnosti Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, uz podršku Direktorata za saradnju sa vjerskim zajednicama Ministarstva pravde Crne Gore i Opštine Tivat.
Radosav Rajo Vojinović