Живојин Ракочевић добитник признања „Песничко успеније“

Живојин Ракочевић добитник признања „Песничко успеније“

Књижевно признање „Песничко успеније“ које се традиционално додељује у оквиру 28. Културне манифестације „Соколица“, уручено је 27. августа у Звечану књижевнику Живојину Ракочевићу.

Живојин Ракочевић је добио признање које је установљено пре 25 година, а додељује се за „несебично ангажовање на афирмацији духовних вредности Косова и Метохије“, јавио је Радио Митровица север.

Ракочевићу је признање уручено на „Песничким сусретима“ на којима је своју поезију говорило преко 20 песника са Косова, из централне Србије и Црне Горе.

У образложењу одлуке, организациони одбор подсећа на комплетно Ракочевићево ангажовање на пољу очувања културног идентитета српског народа на КиМ, понајпре кроз његово књижевно стваралаштво, засад уобличено у пет објављених књига. Као важан сегмент Ракочевићевог доприноса, одбор препознаје и његову новинарску делатност коју тренутно остварује у дневном листу „Политика“, као и руковођење најангажованијом и најефикаснијом институциијом културе на КиМ, Домом културе „Грачаница“.

„И да је само једну књигу поезије написао, због његовог свакодневног делања на пољу културе, због верног и храброг новинарског предочавања истине о српском страдању, посртању и уздизању, због самог живљења и надасве уздизања и поноситог трајања и постојања у светој нам Грачаници, органзациони одбор опет не би имао дилему коме да додели најпрестижније признање наших овогодишњих ‘Песничких сусрета’ – Живојину Ракочевићу на дар, а нама на част што је управо он носилац 25. Песничког успенија“, наводи се у образложењу које је испред организационог одбора манифестације, прочитао књижевник Милан Михајловић.

Овогодишњи лауреат је у обраћању публици рекао да тренутак у коме добија ово престижно признање боли, јер је ово тренутак у коме схватамо како је рекао „сву суровост окупације“.

„Док сам вас слушао вечерас овде, наметнуо ми се један одговор: Ми смо овде, драги моји, вечерас направили острво слободе“, рекао је Ракочевић и додао да се од оснивања „Соколице“ пре 28 година, када је на првим „Песничким сусретима“, о жуђеној слободи беседила песникиња Даринка Јеврић, ништа није променило.

На острву слободе је могуће преживети

Ракочевић је навео да награду дели са свим својим колегама на пољу културе, новинарства, али и са свим пријатељима и људима који су кроз разне подвиге које можда нико сем њега и не памти, нештедимице се дајући у кризним ситуацијама, делима устројавали то острво слободе.

„Ми на тим острвима, требало би да покажемо, да је могуће преживети“, рекао је.

Наглашава да Срби који живе у срединама јужно од Ибра, којима је искуство гета, начин живљења већ четврт века, могли би српском народу на северу Косова, који се ових година суочава са тешким искушењима, да поруче и да их подуче трпљењу.

„Трпљење… И чекање слободе. То није мало. То је све“, поручио је Ракочевић.

Живојин Ракочевић је рођен 1973. године у Морачи. Студије је завршио у Приштини, а магистратуру у Београду. Бави се књижевношћу, публицистиком, новинарством. Директор је Дома културе „Грачаница“ од 2013. године. О збивањима на КиМ извештава за најстарији српски дневни лист „Политику“. Актуелни је председник Удружења новинара Србије и председник Управног одбора Савета за штампу Србије. Живи у Грачаници.

На овогодишњим „Песничким сусретима“, публика је уживала у стиховима инспирисаним косовском љубављу, косовском мишљу, косовским страдањем, свим оним што Косово уметнику чини неодољивим, неухватљивим, недокучивим, и у тој мери лепим. Видак Масловарић, Иван Лаловић, Милица Бакрач, Милица Шпадијер, Жарко Миленковић, Ненад Јеро Раденковић, Видосава Арсенијевић, Станко Аџић и још многи други, дали су свој допринос овој литерарној светковини.

Културна манифестација „Соколица 2024“ је затворена у четвртак 29. августа, изложбом радова насталих на овогодишњој ликовној колонији.

Организатор „Соколице“ је КУД Звечан.

Извор/фото: Радио Митровица север