Зоран Шапоњић новинар Руске државне агенције Раша тудеј (Russia today) на српском језику, који се налази на барикади код Техничке школе у сјеверној Косовској Митровици, казао је у разговору за Радио „Светигору“ (који смо са њим снимили путем телефонске линије око 14: 30 часова) да барикада у овом дијелу Косова још увијек није уклоњена.
Он каже да је око 13:30 часова био на Рудару гдје је, у то вријеме, био окупљен мањи број људи и очекивало се уклањање барикаде, али се није знало када ће бити реализовано.
„Чека се ноћ и остаје да видимо да ли ће, током поподнева и ноћас, доћи до реализације онога што је синоћ на састанку у Рашки договорено између предсједника Србије Александра Вучића и представника Срба са сјевера Косова“- каже Шапоњић.
Шапоњић каже да је синоћ био међу Србима на Рудару када је стигла вијест о уклањању барикада.
„Рекао бих да је та вијест прихваћена са доста тишине. Један дио људи одобрава ову одлуку, схватајући ситуацију у којој се Србија налази, док други дио каже да сви услови које су Срби тражили нису испуњени.
„Тражили су да се ослободе ухапшени Срби. Ослобођена су двојица. Шта је са осталим Србима? Питају се и шта ће бити са косовским полицајцима специјалцима који се налазе у насељима око сјеверне Косовске Митровице. Они су у данас ту иако је један од захтјева Срба био да се они оду са Косова и Метохије. Срби се опоитају и шта ће бити са базама приштинске специјалне полиције које су на сјеверу на Јарињу на Брњаку. То су отворена питања на која одговора још нема.“- казао је Зоран Шапоњић.
На питање да ли гаранције које су добијене значи да ће Патријарх Порфирије моћи да служи у Пећкој патријаршији, Шапоњић каже да у овом тренутку не може дати такву потврду.
„Што се гаранција САД и ЕУ тиче људи овдје имају лоша искуства са њима и мисле да им се не може вјеровати. Јер ако су могли Бриселски споразум, један међународно признати правни акт, да збришу са лица земље зашто би поштовали неке гаранције“- преноси новинар Шапоњић недоумице које имају Срби који су двадесет дана провели на барикадама на Косову.
Преносећи утиске које носи са барикада, гдје је двадесет дана провео са окупљеним Србима Зоран каже да су то тешке и тужне сцене.
„Пада киша, пада снијег, хладно је… поред магистрале горе логорске ватре. Опет видимо слике Срба по збјеговима и ровоима који славе своје празнике. То су исте оне слике које смо гледали по уџбеницима историје. Остаје питање да ли иједна генерација Срба може да прође а да не буде изложена таквим сликама?“- пита се Зоран Шапоњић.
Фотографије: Зоран Шапоњић