Litijaprogram 905x675

Beograd se moli za mir – Spasovdanska litija 2022.

Povodom praznika Vaznesenja Gospodnjeg, slave Grada Beograda, 30. maja 2022. godine u Svetosavskom domu pri Sabornom hramu Svetog Save na Vračaru održana je konferenciju za medije.

 

O bogatom programu ovogodišnjeg proslavljanja prestoničke slave, kao i o tradicionalnoj Spasovdanskoj litiji govorili su Preosvećeni Episkop toplički, izabrani šabački i vikar Patrijarha srpskog g. Jerotej, zamenik Gradonačelnika Beograda i domaćin slave g. Goran Vesić, upravnik Informativno-izdavačke ustanove Srpske Pravoslavne Crkve g. Dušan Stokanović, promotivna lica proslave: gđica Dragana Kosjerina, koja će biti i voditelj programa, olimpijski šampion u vaterpolu g. Stefan Mitrović, dramski umetnik g. Andrej Šepetkovski i muzičar g. Dušan Svilar, kao i učesnici umetničkog dela proslave: dirigent dečjeg hora Čarolija gđa Leontina Vukomanovićdirektor KUD Abrašević g. Dragan Danilović i dirigent umetničkog ansambla Vojske Srbije Stanislav Binički gđa Katarina Božić. Konferenciju je vodio g. Sava Mirić, član Organizacionog odbora proslave gradske slave.

Ispred organizatora slavske litije mnogobrojnim prestavnicima medija se obratio Preosvećeni Episkop toplički i izabrani šabački g. Jerotej:

-Hristos Vaskrse! Želeo bih da pozdravim sve predstavnike Organizacionog odbora ovogodišnje Spasovdanske litije i prisutne predstavnike medija. Posebno pozdravljam g. Gorana Vesića, zamenika Gradonačelnika Beograda, koji je dao veliki doprinos podsticanjem gradskih službi da učestvuju u organizaciji ovogodišnje litije koja nosi poruku Beograd se moli za mir. U ovim smutnim i nemirnim vremenima mir se javlja ne samo kao nasušna potreba već i kao imperativ. Iako bibilijska istorija svedoči o mnogobrojnim ratovima, poruka Biblije o miru kao krajnjem cilju čovečanstva je jasna: Slava na visini Bogu i na zemlji mir, među ljudima dobra volja!. Upravo za ovaj mir, za mir Božji, mir koji treba da doprinese okončanju svih ratova i blagostanju svih molićemo se na ovogodišnjoj litiji, noseći sa sobom u molitvenom hodu od Vaznesenjskog hrama do hrama Svetog Save najveće beogradske svetinje: ikonu Presvete Bogorodice Trojeručice i mošti i ikone Svetog despota Stefana Lazarevića i Svete Petke. Pozivam sve vas, dragi Beograđani, da dođete i učestvujete u ovogodišnjoj litiji, da se zajedno pomolimo za mir u svetu i da proslavimo Spasovdan, slavu našeg prestonog grada Beograda.

-Mi taj praznik slavimo na žalost sa prekidima već 619 godina. Slavu je ustanovio 1403. godine Sveti despot Stefan Lazarević. Nije slučajno mudri despot Stefan uzeo Spasovdan za slavu svoje nove prestonice, a samim tim i Srbije. Srbija se u vremenu kada je despot Stefan vladao njom uzdizala posle kosovske katastrofe, a Despot je pokušavao da ponovo izgradi državu. Beograd je od jednog razrušenog grada za dvadesetak godina postao jedna od najmoćnijih evropskih tvrđava, bedem hrišćanstva i – ono što smo uvek želeli da Beograd bude – veliki i razvijeni grad. Zato nije slučajno izabran Spasovdan, Vaznesenje Gospoda, za slavu tog velikog poduhvata.

-Mi imamo čast i obavezu da slavimo Spasovdan; biti deo ove manifestacije predstavlja čast za svakog od nas, a naša obaveza je da se sa poštovanjem odnosimo prema svim onima koji su pre nas slavili Spasovdan i koji su učinili nešto za naš grad, a i za našu Crkvu. Zato je posebno značajno što to činimo i u ovo vreme. Spasovdan se nije slavio posle turskog osvajanja Beograda 1521. godine sve do 1862. godine kada je knez Mihailo ponovo uveo proslavu slave i litiju. U to vreme je izgrađena i Vaznesenjska crkva. Slavilo se sve do 1947. godine, kada je ponovo zabranjena i slava i sama litija i kada su učesnici litije bili kamenovani. Tako je bilo sve do 1993. godine kada je ponovo obnovljena naša tradicija, hvala Bogu, istakai je g. Vesić i poručio:

-Zahvaljujem se Srpskoj Pravoslavnoj Crkvi zato što su zajedno sa nama izabrali da se ove godine molimo za mir, jer ako postoji vrednost za koju treba da se molimo u ovim vremenima kada je rat ponovo u Evropi – to je zaista mir. Pomolimo se da mir ostane u našoj zemlji, da naša zemlja ostane sačuvana od svih sukoba koji se, na žalost, ponovo dešavaju na teritoriji našeg kontinenta, da naša zemlja nastavi da se razvija i da se naš grad nastavi da se razvija. Ono što, na kraju, želim da kažem, to je da Spasovdan slava svih Beograđana i Beograđanki bez obzira na to šta mislimo, bez obzira gde radimo, kako politički razmišljamo ili kako razmišljamo na neke druge načine. Spasovdan je naša slava, mesto koje nas okuplja i naša tradicija koja nas ujedinjuje. Tog dana zaista svi treba da budemo zajedno, da slavimo slavu, da razmišljamo o tome šta još možemo da učinimo za naš grad, kako bi naš grad postao bolje mesto za život ljudi u odnosu na vreme kada je nama data čast i privilegija da učestvujemo u proslavi Spasovdana. Jedino tako možemo da ostanemo zapamćeni u istoriji kao što mi pamtimo neke druge velike ljude iz naše istorije koji su doprineli slavi Beograda i proslavi naše slave. Upućujem poziv svim Beograđanima da se okupimo u 18 sati ispred Vaznesenjske crkve, ali samo tamo u ulici Kneza Miloša, i da krenemo u dostojanstvenu litiju koju će predvoditi Njegova Svetost Patrijarh srpski g. Porfirije, da dođemo do hrama Svetog Save i zajednički pokažemo koliko je slava važna za naš grad. Hvala još jednom svima koji učestvuju u organizaciji. Organizacija je velika i zaista bi mi trebalo jedno dvadestak minuta da pobrojim sve institucije i pojedince koji učestvuju. Zato želim samo generalno svima da se zahvalim i da im kažem da zaista činimo jednu veliku i divnu stvar i da ćemo biti ponosni kada u četvrtak vidimo koliko će se Beograđanki i Beograđana odazvati i kako će izgledati naša Spasovdanska litija.

Promotivno lice proslave gđica Dragana Kosjerina je istakala da joj je veliko zadovoljstvo i čast što učestvuje u litiji:

-Spasovdanska litija je prilika da zajedno pošaljemo poruku razumevanja, ljubavi i mira, a to je i poruka ovogodišnje litije – Beograd se moli za mir. Posebno mi je zadovoljstvo i čast što sam u ovakvom društvu i što sam u prilici da vas pozovem da nam se pridružite u ovogodišnjoj litiji i da uživate u divnom programu koji smo pripremili.

Upravnik Informativno-izdavačke Ustanove Srpske Pravoslavne Crkve g. Dušan Stokanović je zamolio predstavnike medije da podrže organizaciju proslave gradske slave i pozovu putem svojih programa Beograđane da učestvuju u prazničnom sabranju, a zatim je izneo niz tehničkih podataka vezanih za litiju i proslavu Spasovdana:

-Sveta arhijerejska Liturgija počeće ujutro u 9 časova u Vaznesenjskoj crkvi, a zatim će uslediti čin blagosiljanja slavskog kolača. Litija od Vaznesenjske crkve kreće u 18 časova. Pozivamo narod da formira kolonu u ulici Kneza Miloša. Prvo zaustavljanje litije biće na Slaviji gde će biti pročitano sveto Jevanđelje i kratka molitva za mir. Na ulazu u bulevar počećemo da pevamo himnu Svetom Savi, a litiju će zatim na platou dočekati zvuk zvona Svetosavskog hrama. Ispred hrama biće postavljena bina na kojoj će biti održan bogat umetnički program. Kao što je i rekao vladika Jerotej, okupljamo sa sa idejom da se molimo za mir u ovom teškom vremenu. To je odgovor Beograda i našeg Patrijarha na sva današnja iskušenja. Siguran sam da ćete se složiti sa mnom da će u umetničkom programu nastupiti naši najbolji izvođači, odlični solisti Nina Gligorić i Dušan Svilar koji će sa umetničkim ansamblom Vojske Srbije Stanislav Binički izvoditi najlepše numere posvećene Beogradu, dečji hor Čarolija, KUD Abrašević i Cane i Veronauksi. Dobrodošli!

Prisutnima su se obratili i učesnici umetničkog dela proslave dramski umetnik g. Andrej Šepetkovski, muzičar g. Dušan Svilar, dirigent dečjeg hora Čarolija gđa Leontina Vukomanovićdirektor KUD Abrašević g. Dragan Danilović i dirigent umetničkog ansambla Vojske Srbije Stanislav Binički gđa Katarina Božić.

litija-program