Viber Image 2026 04 29 08 56 28 055

Delegacija Cetinjske bogoslovije učestvuje na međunarodnom naučnom skupu u Novokuznjecu

Rektor protojerej Blagoje Rajković i profesor Apolon Aleksejevič Miščenko na naučnom skupu u Kuzbanskoj bogosloviji u Novokuznjecu

Sa blagoslovima Njegovog Visokopreosveštenstva Arhiepiskopa cetinjskog i Mitropolita crnogorsko-primorskog i egzarha sveštenog trona pećkog g. Joanikija i Njegovog Visokopreosveštenstva mitropolita kemerovskog i prokopijevskog g. Aristarha, rektor Bogoslovije Svetog Petra Cetinjskog protojerej Blagoje Rajković i profesor Bogoslovije g. Apolon Aleksejevič Miščenko, učestovali su na devetoj međunarodnoj Nacionalnoj sveruskoj naučno-praktičnoj konferenciji u Novokuznjecku u Sibiru, koju je organizovala Religiozna organizacija duhovno-obrazovna organizacija višeg obrazovanja Kuzbanske pravoslavne duhovne bogoslovije, kemerovske eparhije Ruske pravoslavne crkve.

Ovogodišnja tradicionalna nacionalna sveruska međunarodna naučno-praktična konferencija nosila je naziv „Hrišćansko svjedočenje: Istorija i savremenost“ i održana je u Kuzbanskoj pravoslavnoj seminariji u Novokuznjecku, sa blagoslovom Njegovog Visokopreosveštenstva mitropolita kemerovskog i prokopijevskog g. Aristarha i rektora Kuzbanske pravoslavne duhovne seminarije protojereja Andreja Mojarenka.

Na ovoj dvodevnoj međunarodnoj naučnoj konferenciji uzeće učešća Mitropolit kemerovski i prokopijevski Aristarh, profesori iz ruskoh duhovnih škola, predstavnici Bogoslovije Svetog Petra Cetinjskog sa Cetinja i Bogoslovije Svetog Arsenija Sremca iz Sremskih Karlovaca, predstavnici drugih pomjesnih crkava, kao i profesori sa Papskog lateranskog univerziteta u Rimu.

Deveta međunarodna naučna konferencija u Novokuznjecu otpočela je u utorak 28. aprila 2026. godine molebanom u sabornom hramu seminarije. Nakon odsluženog molebana otvorena je i izložba.

Potom je održano plenarno zasjedanje učesnika konferencije, da bi posle bio nastavljen rad po sekcijama.

Prvog dana međunarodnog naučnog skupa među ostalim učesnicima konferencije, svoja izlaganja imali su rektor protojerej Blagoje Rajković i profesor Apolon Aleksejevič Miščenko.
Rektor Cetinjske bogoslovije protojerej Blagoje Rajković govorio je na temu „Misionarsko i prosvetiteljsko služenje Mitropolita Amfilohija Radovića u Crnoj Gori“.

Profesor na katedri Istorije hrišćanske crkve u Cetinjskoj bogosloviji Apolon Aleksejevič Miščenko, kandidat bogoslovlja Moskovske duhovne akademije, izlagao je na temu „Očuvanje vjere u Albaniji posle 1945 godine“.

Moderator ove sekscije bio je rektor seminarije u Kemerovu protojerej docent Andrej Mojarenko.

Međunarodna naučna konferencija biće nastavljena i danas, na kojoj će među ostalim učesnicima svoja izlaganja imati i Mitropolit kemerovski i prokopijevski g. Aristarh, rektor Krlovačke bogoslovije protojerej-stavrofor mr Jovan Milanović i profesor Karlovačke bogoslovije dr Bojan Grujičić.

mr Aleksandar Vujović,
profesor Cetinjske bogoslovije