Dijaloška tribina na temu „Podgorica grad budućnosti u susret Markovdanskoj litiji“ održana je 4. maja u sklopu festivala „Dani Svetoga Marka“ u parohijskoj sali Crkve Svetog Đorđa pod Goricom.
Na temu Markovdanske litije, suživota pravoslavaca i muslimana kao građana podgorice i budućnosti grada govorili su : Jelena Borovinić Bojović – predsjednik Skupštine Glavnog grada Podgorice; Kemal Đečević – predstavnik stare podgoričke porodice i sveštenik Predrag Šćepanović – arhijerejski namjesnik podgoričko-danilovgradski.
Predsjednik Skupštine Grada Jelena Borovinić Bojović navela je da Podgorica predstavlja grad ljudi različitih vjera, nacija i profila koji zajednički žive, odrastaju i grade Podgoricu. Govorila kako se u njenoj porodici njegovala i baštinila ljubav i tolerancija prema različitosti. Prisjetila se kako je Mitropolit Amfilohije zaustavio paljenje džamije 2004. godine u Beogradu čiji je bila i svjedok i istaka da će Podgorica i u budućnosti biti grad vjerskog sklada i suživota.
Obraćajući se gospodinu Kemalu Đečeviću otac Gojko Perović prisjetio se jedne potresne scene između Mitropolita Amfilohija i oca gospodina Đečevića kada ga je Mitropolit pitao da li mu smeta što će litija proći tuda, blizu njihove kuće, a on je odgovorio :“Mi smo vas toliko godina čekali“ i pitao ga kako se on lično odnosi prema postupku svog oca. Gospodin Đečević je rekao da je njegovo bratstvo učestvovalo u dogovorima o litiji kada je Mitropolija pokrenula inicijativu, da je Mitropolit 5. maja došao kod njegovog strica i da je odluka o obnovi litija bila zajednička. Gospodin Kemal je govorio o porijeklu svoje porodice. Naveo je da je u djelu „Primjeri čojstva i junaštva“ Marko Miljanov opisano pobratimstvo između Joša Stanojeva i Meda Đečevića.
Otac Predrag Šćepanović je rekao da Markovdanska litija ima poseban damar, istakao mnoga dobročinstva porodice Đečević prema Mitropoliji crnogorsko – primorskoj naglasivši posebno da je djed gospodina Kemala Đečevića predao mošti Svete Fevronije i Svetog Teodora Tirona Patrijarhu Gavrilu Dožiću i te mošti se nalaze u Sabornom hramu i istakao da priča o porodici gospodina Kemala treba da bude model dijaloga, da ono što je lijepo u prošlosti treba da nastavimo kroz bratske međuljudske odnose i da ćemo kroz još jedno podsjećanje na Manastir Svetog apostola Marka i na obnovljenu litiju 92. godine poslati poruku Podgorici da se volimo, da život vrlo kratko traje, ali da poštujemo jedni druge i podsjetio na maksimu iz pravoslavne teologije „Vidio sam brata svoga, vidio sam Boga svoga“
Dijalošku tribinu pogledajte u video – zapisu koji je pred vama.