Viber Image 2024 05 18 21 04 50 200

 Дјело ”Рукописне књиге манастира Рођења Пресвете Богородице на Цетињу” биће представљено у Народној библиотеци Србије

Име: 20.05.2024-dr. Vladan Trijic-promocija u NBS; Опис: "20.05.2024-dr. Vladan Trijic-promocija u NBS". Тип: audio/mpeg

Књига др Милене Мартиновић ”Рукописне књиге манастира Рођења Пресвете Богородице на Цетињу” биће представљена 22. маја у 17 часова у амфитеатру Народне библиотеке Србије. Догађај приређује Народна библиотека Србије поводом обиљежавања Дана словенске писмености, а о књизи ће говорити: Митрополит црногорско-приморски господин Јоаникије, рецензенти књиге проф. др Татјана Суботин Голубовић и проф. др Драгиша Бојовић, затим др Владан Тријић и аутор. 

Др Владан Тријић, начелник Археографског одјељења Народне библиотеке Србије, најављујући овај догађај слушаоцима радија ”Светигора” рекао је да је велика и значајна појава ове књиге велики и значајан догађај за цијелу Српску цркву, али и за све оне који се професонално баве рукописном књигом.

”Први пут са овом књигом Милене Мартиновић, ми добијамо један комплетан увид у рукописну збирку Цетињског манастира. Веома богату и веома значајну рукописну збирку, једну од ретких манастирских збирки које су преживеле до данас, упркос разношењу и свим губицима наравно, којим је била изложена током времена. Сам манастир је био разаран, његова библиотека такође. Књиге су растуране па прикупљане, па растуране па опет прикупљане, тако да је то данас једна од најзначајнијих сачуваних да кажемо у манастирима, тамо где су и настајале , за средину у којој су настајале. Ми до сада нисмо имали опис овог обима те рукописне збирке. Постојали су одређени увиди у различито време рађени”.

Он подсјећа да последњи делимични опис Цетињске збирке датира из 1991. године и појашњава да је књига др Милене Мартиновић, поред тога што даје потпуни увид у састав збирке, значајна и са те стране што се из ње може осмотрити шири контекст њеног настајања, будући да поједини примјерци  потичу са краја 13. и почетка 14. вијека. Сматра да се драгоцјеност књиге огледа и у пружању увида у вријеме обнове Српске патријаршије у 16. вијеку.

” Овде није реч само о рукописној збирци Цетињског манастира, већ су у овом каталогу такође кратко описани и рукописи који се данас чувају у манастиру Пиви. Оно што је веома важно дат је један шири контекст, од оснивања Зетске епископије па надаље, дакле из времена Светог Саве, зато што је Цетињска библиотека уствари баштинила старије епархијске библиотеке. Како се средиште епархије премештало сигурно су се премештале и књиге, тако да се у самом манастиру данас чувају и књиге са краја 13. и почетка 14. века, дакле из времена Светог краља Милутина па надаље читав низ рукописа веома значајних из 14. века када Цетињски манастир још увек није ни постојао. Тако да колегиница Мартиновић веома лепо то повезује, даје шири контекст српске писмености пре времена оснивања Цетињског манастира и у његово време, са посебним нагласком обновљења Патријаршије у 16. веку, што је дало један нови замах и процват и духовном животу и обнови манастира и писарској делатности, тако да је књига предрагоцена зато што нам пружа све те увиде”.

Тријић закључује да је ова књига достојан научни допринос прослави великих јубилеја у Митрополији црногорско-приморској.

”Појављује се поводом великих јубилеја 540 година од оснивањаЦетињског  манастира и 530 година почетка рада Цетињске штампарије, као и 190 година од прослављења Светог Петра Цетињског, тако да Митрополија, као што смо већ навикли,  кроз своја издања заиста на један достојан начин обележава ове годишњице. Књига је заиста репрезентативна у сваком смислу. Она је изузетно лепо одштампана, изузетно лепо приређена за штампу, одштампана је на лепом и квалитетном папиру тако да је заиста право задовољство листати је”.