Pitajte Svestenika

Emisija „Pitajte sveštenika“ sa protojerejem Nikolom Pejovićem

Ime: 23. 04. 2023-PITAJTE SVESTENIKA-protojerej Nikola Pejovic; Opis: Emisija “Pitajte sveštenika” sa protojerejem Nikolom Pejovićem Tip: audio/mpeg

Emisija „Pitajte sveštenika“ sa starješinom Sabornog hrama Hristovog Vaskrsenja u Podgorici protojerejem Nikolom Pejovićem, glavnim i odgovornim urednikom Radija „Svetigora“

 

Otac Nikola Pejović: „Utvrđeni u vjeri u Hrista vaskrsloga uzviknimo i mi one Tomine riječi: Gospod moj i Bog moj“

O. Nikola PejovićNa Tominu nedjelju, prvu nedjelju po Vaskrsenju Gospodnjem u nedjelju 23. aprila 2023. godine, na pitanja slušalaca emisije „Pitajte sveštenika“ odgovarao je glavni i odgovorni urednik našeg Radija protojerej Nikola Pejović starješina Sabornog hrama Hristovog Vaskrsenja u Podgorici.

Na samom početku emisije otac Nikola je tumačio začalo iz Svetog Jevanđelja koje se čita na Tominu nedjelju, i govorio o blaženom nevjerovanju Svetog apostola Tome.

„Gospod je želio da se kroz Tomino nevjerovanje utvrdi naša vjera u Hrista vaskrslog i da svi mi i sada vijekovima nakon ovog događaja ponovimo i srcu a i naglas one riječi koje je izgovorio Sveti apostol Toma: Gospod moj i Bog moj“- kazao je otac Nikola.

Otac Nikola je u nastavku govorio o Pobusanom ponedjeljku i običajima vezanim za ovaj praznik.

U nastavku emisije otac Nikola je odgovarao na postavljena pitanja naših slušalaca, među kojima su se našla i sledeća:

-Pozvan sam da budem na krštenju koje će biti u manastiru Ostrog. Koja je procedura krštenja?
-Na šta se mora obratiti pažnja prilikom čitanja svetootačkih spisa. Pored toga da smo uzeli blagoslov od sveštenika i ne tumačimo spise sami.
-Kako u profesiji i poslu koji su vezani za javnost imati samopouzdanja i sigurnosti u sebe među ljudima koji nisu u vjeri, a da to ne pređe u gordost i sujetu?
-Arhimandrit Rafail Karelin kaže, da smo svedoci jednog masovnog ataka duševnog i duševno plotskog mudrovanja na ono duhovno autentično, duhovno iskustvo, u čemu vidi najopasnije iskušenje današnjice. Moje pitanje bi bilo, kako da se sačuvamo plotskog mudrovanja i plotskog razuma.
-Koji su uzroci nemara prema spisima svetih otaca i svetom jevanđelju, i kako da se oslobodimo nemara.
-Kada bi shvatili ,,da svako vidi samo onim očima kakve mu je Bog dao“, da li bi tada prestali da osuđujemo druge? Kako se boriti protiv osuđivanja?
-U delima Svetih Otaca, a pre svega i u samom Jevanđelju, nalazimo pouke o trpljenju. Sa jedne strane znamo da je to put nas Hrišćana, a sa druge da uopšte nije lak, pogotovo ne danas, kada su sve tekovine modernog sveta usmerene na to da trpljenje treba izbeći. Kako da se naučimo blagoslovenom trpljenju? I kako da izbegnemo da ne skliznemo u samosažaljenje ili neki oblik patološkog trpljenja?
-Da li je moguće činiti dobra dela, ako ta dela ne proizilaze iz Davaoca svih dobara, Gospoda našeg Isusa Hrista, tj. našeg sjedinjenja sa Njim? Ili su dela, koja su istrgnuta iz te povezanosti, podložna duhu sujete i taštine?
-Koja je razlika između voljnih grijehova i onih učinjenih usled spleta okolnosti?
-Da li molitva po samoj prirodi ima granicu nakon koje ona to prestaje da bude?
– Da li je civilizacija u stvari odstupanje od Hrista ili Božija nauka
Koji moralni kodeksi vladaju današnjom civilizacijom, kada su riječi kao što su ljubav i požrtvovanost zamijenjene riječima ljudska prava i demokratija.
Kako jedan pravoslavni Hrišćanim da odgovori izazovima ovoga svijeta
-Kako sačuvati dušu od brzog života i koliko se dnevno vremena može odvojiti za radne obaveze a da se ne nanese šteta duhovnom životu.
-Kako da unaprijed znamo da li Hristos želi da mi uradimo neko djelo i kako se osloboditi oslanjanja na sopostvene pomisli?
-Šta mi još molitvom smijemo tražiti od Boga ako shvatimo da nam je On već kroz Svetu tajnu krštenja podario najskupocjeniju stvar na svijetu-blagodat Svetoga Duha?

Emisiju punu dušekorisnih pouka oca Nikole topolo vam preporučujemo za slušanje.