Kolo Srpskih sestra „Sveti Marko“ iz Podgorice u srijedu veče 06.07.2022 organizuje dječiju predstavu „San po Vuku“ u režiji Teodore Kipe i dramaturga Sandre Vujović koje su bile gošće radija Svetigore zajedno sa predsjednicom Kola srpskih sestara „sveti Marko“ iz Podgorice Olgom-Oljom Stojanović.
Predsjednica Kola srpskih sestara „Sveti Marko“ iz Podgorice Olga-Olja Stojanović nakratko se osvrnula na aktivnosti Kola i najavila predstojeću predstavu:
„Kolo srpskih sestara sveti Marko je odlučilo da konkuriše projektom „Bogatstvo srpske narodne bajke-tumačenje u učionici i na sceni“ kod Ministarstva inostranih poslova republike Srbije odnosno uprave za saradnju sa dijasporom i Srbima u regionu.
„Ovaj projekat je urađen na osnovu zbirke narodnih bajki koje je Vuk Karadžić sakupio i objavio 1853 godine. Za izradu projekta, dramaturgiju i režiju tom prilikom smo angažovali profesionalce iz raznih oblasti. Njima je povjerena realizacija projekta i oni imaju potpunu autonomiju u svom radu dok je nosilac projekta, kao što sam istakla, Kolo srpskih sestara sveti Marko iz Podgorice.“
Dramaturg i idejni tvorac ove predstave Sandra Vujović je kazala da je predstava „San po Vuku“ predstava za djecu osnovnoškolskog uzrasta i da targetira pojedine teme i probleme koji su njima bliski i sa kojima se oni susreću. Sama radnja predstave odnosi se na lik malog Vuka koji ne želi da ide u školu:
„To je priča o školi kao nekoj vrsti prekida bezbrižnog djetinjstva i odlazak u taj svijet novih obaveza, znanja, saznanja i razvoja ličnosti. On odbija da ide u školu, ne želi da uči i radije bi da se igra u prirodi. Međutim kroz jedan specifičan događaj Vuku se događa jedna avantura kroz koju on mijenja kompletnu ličnost i odnos prema obrazovanju i nauci. Publika koja dođe u kriptu hrama u srijedu veče moći će da vidi tu Vukovu avanturu i preobražaj njegove ličnosti od jednog nestašnog dječaka do jednog velikana.“
Režiser Teodora Kipa podijelila je sa slušaocima radija Svetigore njene impresije u radu sa djecom i kreiranju predstave „San po Vuku“:
„Čim sam pročitala komad dobila sav nevjerovatnu volju da režiram isti. Rad sa djecom je drugačiji nego sa odraslima. Djeca su otvorenija, upijaju sve što im se kaže, često postavljaju pitanja i kreativnija su. Ono što ih takođe odlikuje jeste to da su oslobođena svog ega i da pored svih „poteškoća“ u radu sa njima moram reći da je taj rad ujedno i radostan. Sa druge strane moram napomenuti da je predstava bajkovitog karaktera jer avantura glavnog junaka malog Vuka obiluje sa pregršt naših narodnih priča, mitova i legendi i interesantno će biti da se vidi na koji način smo mi to predstavili i na koji način su to djeca doživjela.“
Predstava „San po Vuku“ počeće u 20 časova.