„Đedov sabor“ posvećen blaženog spomena Mitropolitu Amfilohiju drugi put održan u Osojanu
Protosinđel Pajsije (Đerković) namjesnik Cetinjskog manastira govori o utiscima koje nosi sa ,,Đedovog sabora“ u Osojanu
Otac Pajsije: ,,Kosovo je kolijevka, golgota i mjesto Vaskrsenja svakog Srbina“
,,Radujem se što sam imao blagoslov da učestvujem na ,,Đedovom saboru“ u Osojanu. I pored svih teškoća sa kojima se susreću žitelji Osojana, kao i cijelog Kosova i Metohije radost i vedrina koju nose, sabrani oko svoje majke Crkve, na mene je ostavila najveći utisak. Naš narod na Kosovu i Metohiji svoju nadu polaže jedino na Boga. I mi u Crnoj Gori treba od njih da naučimo kako da nosimo svoj krst, da bi nam, sve nedaće koje nosimo, služile na duhovno uzrastanje“- kazao je za Radio ,,Svetigoru“ namjesnik Cetinjskog manastira protosinđel Pajsije (Đerković) prenoseći nam svoje utiske sa drugog sabora posvećenom blaženog spomena Mitropolitu Amfilohiju u ovom metohijskom selu.
Otac Pajsije često odlazi na Kosovo a posebno voli da se pokloni svetinjama manastira Pećka Patrijaršija gdje se, između ostalih svetinja, čuva i glava njegovog nebeskog pokrovitelja Svetog Pajisja Janjevca.
,,Kosovo je kolijevka, golgota i mjesto Vaskrsenja svakog Srbina. Naša je iskonska, krvna i duhovna obaveza da posjećujemo Kosovo i Metohiju i budemo najtješnje povezani sa narodom i Svetinjama Svete srpske zemlje“- kaže otac Pajsije i dodaje da je poseban utisak sa Sabora na njega ostavilo upravo to što se mještani Osojana sa blagodarnošću sjećaju našeg Mitropolita Amfilohija i njegove žrtve, ne samo za njih već i za cijelo Kosovo i Metohiju.
,,Narod koji je blagodaran svojim duhovnim pastirima ima svoju budućnost“- kaže otac Pajsije.
Kao namjesnik Svetinje, iz koje su se uvijek čule samo poruke mira, radosti i ljubavi, otac Pajsije iz Cetinjskog manastira šalje blagoslov, poruku i poziv da se svi trudimo da živimo u miru sa svima i da sve probleme koje nam svakodnevica nameće rješavamo u miru na obostranu radost.
U okviru večerašnje emisije prenosimo i tekst predsjednika Udruženja novinara Srbije direkstora Doma kulture Gračanica književnika i novinara Živojina Rakočevića, čiji izvor je ,,Politika“ a koji nosi naslov ,,Povratak nosi sjeme nade“.
A tu je i izvještaj kako je protekao ovogodišnji ,,Đedov sabor“ koji prenosimo blagodareći Živojinu Rakočeviću.
Svetom arhijerejskom liturgijom koju je u nedjelju 7. avgusta 2022. godine u crkvi Svetih Arhangela u Osojanu služio Njegovo preosveštenstvo Episkop raško-prizrenski i kosovsko-metohijski G. Teodosije uz sasluženje namjesnika Cetinjskog manastira protosinđela Pajsija (Đerkovića), Igumana Svetih Arhangela kod Prizrena Arhimandrita Mihaila, Igumana manastira Crna Reka Arhimandrita Andreja (Sajca) i velikog broja sveštenstva uz molitveno učešće sestrinstva i vjernog naroda, obilježen je drugi dan ,,Đedovog sabora“ posvećenog blaženopočivšem Mitropolitu Amfilohiju.
,,Đedov sabor“ posvećen Mitropolitu Amfilohiju ustanovljen je prošle godine povodom najvećeg i najuspješnijeg povratka Srba na Kosovo i Metohiju, nakon protjerivanja 1999. godine. Mitropolit je jedan od najzaslužnijih za povratak u Osojane kod Istoka i, u prvim danima je bio sa povratnicima da ih ohrabri i podrži svojim primerom, ljubavlju i molitvama.
U liturgijskoj besjedi kojom je poučio sabrane vjernike Vladika Teodosije je između ostalog kazao da je blaženopočivši Mitropolit Amfilohije Kosovo i Metohiju nosio u svom srcu i u svojoj duši.
“Danas smo se sabrali ovde da u ovom malom ali veoma značajnom povratničkom selu Osojane, na prvom mestu da odamo hvalu i blagodarnost Bogu, na svetoj liturgiji u hramu Božijem, a onda da se setimo svih svetih, svetih Makaveja mučenika u zemlji Judejskoj, koji su nesebično sebe žrtvovali za narod svoj. Bog je hteo da na taj dan pre mnogo godina ovde bude povratak, posle izbeglištva 1999 godine ovog naroda. Tog dana smo služili svetu liturgiju na pragu porušene i spaljene škole u selu Osojane, blaženog spomena mitropolit naš Amfilohije i onda je ustanovljeno da svake godine činimo uspomenu na taj dan povratka. Danas smo se molitveno setili i na stradanje srba u Opštini Istok. Ovo je i drugi Đedov sabor našeg divnog mitriopolita Amfilohija, koji je bio mitropolit Crnogorsko-primorski ali je u svom srcu i u duši nosio Kosovo i Metohiji, i mnogo puta je to potvrdio svojim životim, svojim delima”, reko je vladika Teodosije.
Namjesnik Cetinjskog manastira protosinđel Pajsije (Đerković) rekao je da se prisustvom na Đedovom saboru u Osojanu pokazuje ljubav prema svima koji žive na ovim prostorima.
,,Mitropolit Amfilohije nije bio ni prvi ni poslednji koji je ovde zaorao duhovnu brazdu, na ovom svetom Kosovu i Metohiji, ne bi mogao da ne pomenem zajedno sa njim i patrijarha Pavla i našeg vladiku Atanasija, koji su gde god su se nalazili ostavljali te duhovne brazde za sobom, ali su se njih trojica naročito potrudili ovde na Kosoovo i Metohiji. Danas ovim našim prisustvom mi žeilimo da pokažemo i našu ljubav prema svima vama, da znate da svaka vaša radost je i naše radovanje i da svka vaša tuga je i naša tuga”, reko je iguman Cetinjskog manatira otac Pajsije.
Predsjednik Privremenog organa opštine Istok Kosta Belošević koji je bio domaćin slave rekao je da ideja obeležavanja povratka u Osojane nosi seme nade da progorma više nikada ne bude.
,,Ideja obeležavanja događaja povratka u Osojane nosi seme nade da pogroma više nikada ne bude i da se do prosperiteta ne dolazi na način i po meri drugih i nepriznavanju drugima da imaju svoj jezik, kulturu, svoju veru i da odlučuju o sebi. Pred nama su mnogi izazovi koji traže našu čvrstu veru i našu odlučnost da postojimo i da opstanemo na ovim prostorima”, rekao je Belošević.
Nakon litrugije za sve prisutne bio je priređen i kulturno umetnički program koji je organizovalo Kulturno umetničko društvo “Kopaonik” iz Leposavića.
,,Veoma je važno što smo starosrpske izvore uklopiliu u Đedov sabor, jer je zaista blaženopočivši mitropolit Amfilohije bio posvećen Kosovou i Metohiji. U znak pažnje i sećanja na njega eparhija je predložila ovaj sabor i naravno i mi smo to lepo prihvatili i prošle godine smo uključili i dan za satrosrpske izvorne pesme Kosova i Metojije”, rekao je Đorđe Lakušić predsednik KUD “Kopaonik” iz Leposavića.
Na saboru su bili prisutni i predstavnici udruženja kidnapovanih i nestalih na Kosovo i Metohiji.
Vladika Teodosije je pootom položio vijenac na spomenik ubijenim i nestalim osobma od 1997. do 2000. godine koji se nalazi ispred crkve Setog Arhangela u Osojanu.
,,Đedov sabor“ je otvoren u subotu književnom večeri na kojoj su govorili: Ratko Popović, Novica Sovrlić, Dragomir Kostić, Aleksandar Dunđerin, Viktor Popović i Stanko Adžić narodni guslar.
Sabor su organizovali: Eparhija raško-prizrenska, Parohija osojanska, Dom kulture „Gračanica“ iz Gračanice, Privremeni organ Opštine Istok, KUD „Kopaonik“ Leposavić, Dom kulture „Sveti Sava“ Istok.
U ovoj emisiji sjetićemo se i prvog Đedovog sabora održanog 7. avgusta 2021. godine u Osojanu i besjede koju je ovom prilikom izgovorio naslednik Mitropolita Amfilohija Njegovo visokopreosveštenstvo Mitropolit crnogorsko-primorski G. Joanikije koji je ovom prilikom zajedno sa Episkopom raško-prizrenskim i kosovsko-metohijskim G. Teodosijem, uz sasluženje sveštenstva i sveštenomonaštva i molitveno učešće vjernog naroda, služio Svetu Arhijerejsku liturgiju u crkvi Svetog arhangela Gavrila u Osojanu.
Mitropolit Joanikije je tom prilikom kazao da je naš blaženopočivši Mitropolit Amfilohije bio čovjek Božije i vidovdanske svjetlosti, što je i potvrdio svojim stihovima:
Vidovdane moj očinji vide
tobom vidim što drugi ne vide.
,,Mitropolit Amfilohije je vidio tajnu kosovskog vjekovnog raspeća ali i njegov smisao jer nas je Gospod, Svojim krstom, osnažio da idemo za Njim svjedočeći Njegovu vjeru, golgotu ali i Vaskrsenje. Vaše stradanje ovdje 1999. godine bila je narodna ali i Hristova golgota. Vaše stradanje bilo je i raspeće narodno i Hristovo. Vaš povratak na svoja ognjišta, iako su bila porušena i sagorela, bio je početak Vaskrsenja a ovaj jubilarni dan, posle dvadeset godina, doživljavamo kao malo Vaskrsenje. Vaš povratak ovdje bio je veličanstven, nešto najljepše i najveličanstvenije što se dogodilo posle stradanja 19999. godine. Kad sam ovdje dolazio sa Mitropolitom Amfilohije bili ste u šatorima, u kojima ste se smrzavali do duboko u jesen.
Sve vam je to bilo slatko jer ste bili svoji na svome, na naslednoj zemlji koju ste naslijedili od svojih predaka, ali i pored grobova vaših milih i dragih i ove Svetinje, koju ste kasnije obnovili“- rekao je Mitropolit Joanikije dodajući da je jedan od onih koji je nosio kosovsko raspeće i stradanje na svome srcu bio naš Đedo koji je ostao u duši svoga naroda i još je prisutniji od kada je otišao.
,,Pamte se riječi Mitropolita Amfilohija a njegovo djelo sve više svijetli. Vašim povratkom uradili ste djelo koje je za pamćenje, za istoriju, za poeziju. I kada ste se vratili, iako niste imali krova nad glavom, vi ste pjevali i bili radosni i da daj Bože ostanete u toj i takvoj radosti. Dokle god poju Svetinje na Kosovu i Metohiji, a pojaće do skončanja svijeta i vijeka ako Bog da, mi Kosovo i Methiju nećemo doživljavati kao izgubljeno nego kao svoje. Time što je raspeto i što strada samo je više i dublje naše“- kazao je Mitropolit Joanikije.
Najavljujući prošlog avgusta ,,Đedov sabor sveštenik Jovan Cvetković paroh iz Osojana je kazao da je naš Đed bio jako prisutan u Osojanu i na prostorima Kosova i Metohije u ono najteže vrijeme kada je mnogo teško bilo živjeti ovdje. Blaženopočivši Mitropolit Amfilohije je svojom ljubavlju i molitvom krijepio ovaj narod dajući mu snagu da ostane na svojim vjekovnim ognjištima i da se vrati u što većem broju“, kazao je Radiju ,,Svetigora“ otac Jovan Cvetković, paroh u Osojanima, najavljujući trodnevni ,,Đedov sabor“ posvećen blaženopočivšem Mitropolitu Amfilohiju koji će, kako planiraju, postati tradicionalan.
Otac Jovan kaže da je blaženopočivši Mitropolit Amfilohije jedan od najzaslužnijih za povratak u ovaj kraj te da se on i u prvim danima povratka našao da svojom ljubavlju i molitvom ohrabri i podrži povratnike svojim primjerom i podsjeća da je Mitropolit Amfilohije obnovio i osnovao mnoge sabore u različitim krajevima naše zemlje.
,,Lik Mitropolita Amfilohija bio je obasjan svjetlošću i blagošću kao što to biva kod ljudi koji su duboko u opitu vjere i u Božijoj milosti. Radost koju je širio svuda gdje je dolazio ostaće mi kao pečat sjećanja na Đeda“, kaže otac Jovan.
Osojane predstavlja jedan od rijetkih primjera uspješnog povratka Srba u Metohiju. U Osojansku dolinu se od 2001. godine vratilo oko 350 Srba, a u ovom selu danas živi i oko osamdesetoro djece.
Na tonskom zapisu i fotografijama blagodarimo direktoru Doma kulture Gračanica Živojinu Rakočeviću predsjedniku Udruženja novinara Srbije
Slobodanka Grdinić