Matica srpska – Društvo članova u Crnoj Gori, u saradnji sa Mitropolijom crnogorsko-primorskom i Pravoslavnim bogoslovskim fakultetom Univerziteta u Beogradu, objavila je kapitalnu publikaciju Manastir Savina u XVIII veku. Pravoslavni identitet i mletačka vlast, autora Marine Matić.
Kompleks manastira Savina obuhvata tri crkve. Dve manje, Crkva Uspenja Bogorodičinog i Crkva Svetog Save, smatra se, potiču iz srednjeg veka, dok je treća, Velika crkva Uspenja Bogorodičinog, podignuta u XVIII veku i ona je u središtu našeg interesovanja u ovoj knjizi.
Izraziti značaj i uloga koju je imao manastir Savina u Boki Kotorskoj od mletačkog zauzeća Herceg-Novog do pada Republike (1687–1797) opredelio nas je za ovu temu i posvećen istraživački rad. Cilj je bio da se stekne sveobuhvatna, sintetična slika tog složenog perioda u multikulturalnoj i multikonfesionalnoj Boki Kotorskoj. Kroz takvu celovitost trebalo je da se spozna i upotpuni kulturološkosociološka i umetnička predstava o Savini, ali i da se ukaže na specifičnosti lokalne sredine i njenog genius loci, značajnih za okvire u kojima manastir deluje.
Korišćenje važnih trezora izvorne građe omogućilo nam je da obogatimo sagledavanje i razumevanje zgusnutih društveno-istorijskih i versko-političkih događaja na ovom području, te mesto i ulogu manastira Savina u njima. Otvorila su se mnoga nova saznanja, u zadatom istorijskom okviru, vremenu i prostoru, pre svega o odnosima pravoslavne zajednice sa mletačkim vlastima, o odražavanju tih odnosa na život pravoslavnih, o potrebama lokalnog stanovništva usklađivanim sa političko-crkvenim prilikama, ali i o tradiciji i mesnim specifičnostima.
Došli smo i do saznanja o realnoj ulozi manastira u svakodnevnom životu ljudi, koji se zaklinju na manastirskim ikonama, pozajmljuju novac od manastirskog bratstva ili daju novac na zajam, traže od manastirskih arhimandrita da ih zastupaju u parnicama, prilažu vredne predmete i novac i zaveštavaju svoju imovinu manastiru.
Pored toga, pomno proučavanje mletačke i druge građe omogućilo je da se sagleda kontekst nastanka, idejnog oblikovanja i željenog dejstva Velike savinske crkve, najvažnije tačke našeg istraživanja. Manastir i njegovo okruženje ogledali su se jedno u drugom, osvetljavali se međusobno. Kroz novu savinsku crkvu i njeno nastajanje može se sagledavati i društvena, istorijska, nacionalna, konfesionalna, politička i sakralna struktura zajednice, u vremenu i sredini na koje smo usredsređeni.
Veliku crkvu, kao sakralnoumetnički prostor i vizualnu naraciju, sagledavali smo u ikonografsko-ikonološkim okvirima, težeći da proniknemo u izvorni smisao programskog oblikovanja hrama, koji vrhuni u ikonostasu. Ikonostas, žiža baroknog hrama, poznato je, nosi određena univerzalna simbolička značenja.
Razume se, neophodno je imati u vidu i kontekst, vreme, prostor, društveno-političke okolnosti i predanja, koji se sažimaju u likovnoj ideji i strukturi. Cilj nam je bio da proniknemo u tanane sprege sakralno-simboličkih i liturgijskih elemenata utkanih u vrlo osmišljen i angažovan idejni program savinskog hrama. U tom cilju, bilo je neophodno i uporedno proučavanje umetnosti Savine sa drugim delima istih umetnika, kao i sa opštim i specifičnim baroknim tendencijama tog vremena. Ne sme se pri tom prenebregnuti da je idejni program hrama imao i funkciju dejstva na posmatrača, upućujući ga na željeno razumevanje, predviđeno pri arhitektonskom oblikovanju hrama, kao i prostora i slikarstva u njemu. Pratimo li takvu nit, manastir Savina se može posmatrati kao deo zajednice (koja neposredno i živo utiče na njegovo oblikovanje), kao locus sacer, ali i kao izraziti vizualni simbol političko-teritorijalnog identiteta lokalne srpske pravoslavne sredine u XVIII veku.
Posebno mesto u našem istraživačkom poduhvatu dato je čudotvornoj Bogorodici Savinskoj, oko koje se u znatnoj meri oblikovao i održao integritet pravoslavnih Boke i šire. Njena uloga zaštitnice manastira i tamošnje srpske zajednice biće jedan od ključnih momenata u realizaciji likovnog programa Velike crkve, ali i poimanja manastira kao svojevrsnog simboličko-vizualnog središta. (Iz Uvoda)
Hajduci kao mletačka avangarda
Borbu u Boki Kotorskoj započeli su hajduci. Bili su mletačka avangarda u borbi protiv Turaka. Poreklom iz Hercegovine i Crne Gore, hajduci postaju spona između Boke i zaleđa i imaju važnu ulogu u toku oslobodilačke borbe u Hercegovini i Crnoj Gori.
U nekim periodima bilo je i do pet stotina hajduka pod oružjem. Uzmičući pred turskim nasiljem, napuštali su svoja skrovišta i nalazili utočište na mletačkoj teritoriji. Odatle, pod okriljem Venecije, vodili su gerilski rat protiv Turaka, ali su često pustošili i dubrovačku teritoriju. Nešto kasnije oni postaju i trgovci robljem, od čega su se ponajviše izdržavali. Bokeljski hajduci bili su veoma aktivni i na moru, te su već od polovine XVII veka bili jači od hercegnovskih gusara…
*[Knjiga je objavljena u tvrdom povezu, format 250 x 290 mm, opremljena je mnoštvom fotografija]