Mitropolit Joanikije u Duljevu

Mitropolit Joanikije u Duljevu: Bog je Svetom Stefanu dao silu da se, poput Gospoda Isusa Hrista na Golgoti, moli za svoje ubice

Ime: 09. 01. 2023. Mitropolit Manastir Duljevo; Opis: Mitropolit Joanikije u Duljevu Tip: audio/mpeg

Njegovo visokopreosveštenstvo Mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije je danas, na praznik Svetog Prvomučenika arhiđakona Stefana, služio Svetu arhijerejsku liturgiju u manastiru Duljevo, čija obitelj proslavlja svoga nebeskog zaštitnika.

U arhipastirskoj besjedi, Mitropolit je rekao da, kada je Sveti prorok Joil davno prije Hrista govorio o Hristovom dolasku u ovaj svijet i o onome što će On učiniti za spasenje roda ljudskog, govorio je da će biti čudesa, krv i oganj i pušenje dima, a to nama ljudima liči na rat i stradanje, na požar i ostalo što viđamo u istoriji, ali da su Sveti oci nadahnuti Duhom Svetim to drugačije tumačili: ”Ovdje se govori o ovaploćenju Hristovome, kada kaže ”krv”, to znači ljudska priroda koju je Gospod Isus Hristos primio na sebe, kada kaže ”oganj”, to ukazuje na Božanstvo, jer se Božanstvo javlja i kao toplota i kao svjetlost, a kada kaže ”pušenje dima”, to se odnosi na Duha Svetoga koji diše gdje hoće, kao što se dim ne može uhvatiti i kao što dim od tamjana miriše.” Podsjetio je na Svetog apostola Petra, koji je poslije Hristovog Vaznesenja na Sionskoj gori, rekao narodu koji se čudio šta se događa, da se nisu napili slatkoga vina, već je ovo ono o čemu je prorokovao prorok Joil.

”Tu je bio i apostol Stefan koji nije bio od Dvanaestorice i nigdje se ranije ne pominje, ali kao vjerujući čovjek, toga dana se našao na Sionu i ispunio se Duha Svetoga, kao i ostali prisutni, ali je on ubrzo pokazao silu čudesa koju mu je Bog dao, i silu istine u koju se obukao pa je slobodno i otvoreno propovijedao Jevanđelje”, rekao je Vladika i naglasio da su nažalost odmah Jevreji, čuvši apostola Stefana kako govori i videći da je to nešto novo, nešto što oni do tada nijesu znali i nijesu bili spremni da to prime, te su naoružani zavišću riješili da ga kamenuju. ”Bog mu je dao silu da kao Gospod Isus Hristos postrada i da se moli za svoje ubice. Vidio je nebo otvoreno  jer je pred njegovim očima sve već bilo otvoreno, jer je Duh Sveti djelovao preko njega. On je korijen Svetih mučenika Hristovih, prvi mučenik i najbolji primjer”, rekao je i dodao da je Sveti Stefan u toku kamenovanja molio Boga da im ne primi za grijeh, kao što je Gospod sa Golgote izlio oproštaj grijehova svojim ubicama i neprijateljima Božije istine.

Mitropolit Joanikije je čestitao slavu sestrinstvu manastira Duljevo, rekavši da je ova drevna nemanjićka svetinja doživjela velika stradanja u svojoj istoriji, bila je slavna zadužbina Nemanjića sa velikom istorijom i velikim stradanjem, a tamo gdje je stradanje, tamo se izliva i milost Božija. ”Manastir je oživio, propjevao, ovdje se sabralo jato monahinja sa mati Angelinom i dočekali smo da narod dolazi sa ponosom u ovu obnovljenu svetinju, a ne kao nekad kad je zaista bilo tužno gledati kako je bila zapuštena”, rekao je i naglasio kako je važno da volimo, poštujemo, čuvamo i cijenimo ono što nam je Bog dao, da to držimo i unapređujemo, pa da ova svetinja još više zablista, a sa njom i naše duše, ljubavlju, istinom i zajedništvom.

Vladika je zablagodario domaćinima slave, Zoranu Zviceru i Nemanji Zecu, koji su sa ljubavlju bratski prihvatili dužnost. Kolač je predat gospodinu Đuru Pejoviću, koji je prihvatio da bude domaćin za narednu godinu.

DSC_7370~2

Tijana Lekić
Foto: Željko Drašković