„Ја сам данас дошао заједно са својом породицом, са супругом и сином Димитријем кога је Митрополит крстио да одамо почаст, да се поклонимо његовим сенима, да будемо са својим народом овде, да чувамо успомену на њега и да кажемо да онај аманет који је он оставио и по питању Косова и Метохије, и по питању Ловћена и по питању љубави коју је он имао за све народе, за све људе да ћемо наставити то.“ Казао је Млађан Ђорђевић, предсједник покрета „Ослобођење“ и некадашњи генерални Секретар државног Секретаријата Владе републике Србије за Србе у региону.
„Ја сам Богу захвалан што сам од `86. године имао прилике да будем пријатељ са Митрополитом, да ми буде духовник, да поред њега учим, да много тога чујем од њега, да се дружимо, понекад смо и певали али, кад сам видео, још јуче, уствари целивао његову руку, видео сам једно смирено лице човека који је, као што рекоше данас говорници, као што рече Матија, у право време отишао кад је завршио много тога овде на земљи. Остало је још неколико аманета које је оставио да ми, наследници и овде у Црној Гори и у целом српству, то урадимо, али он је човек који је, то сам и рекао, видео живу Цркву. Ових година кроз литије, величанствене литије, чини ми се да таквих литија није било у хришћанском свету, да заједно са својим свештенством, монасима, са народом, са свећом, са иконом се очувају светиње и, хвала Богу, он је то успео.“истакао је Ђорђевић.
Он је нагласио да ће блаженопочивши владика Амфилохије остати упамћен као, пре свега, једно благо лице, један добар човек, човек коме је могао увек да се обрати, као човеку који има дубину да сагледа све проблеме. „Он је за мене као Достојевски, као пророк, јер ја сам преко њега, `86. још кад су прве трибине у Патријаршији држали, у то време професор Амфилохије и професор Атанасије, то су биле прве трибине и много тога је било посвећено Достојевском. Чини ми се и мој однос према вери, према Богу је ишао са тим познанством, са тим пријатељством, а оног тренутка када је Митрополит и овде у Црној Гори дошао из банатске, кад је кренуо у обнову ове земље у којој је крст био протеран до дана данашњег ја сматрам да је он у целом хришћанском свету учинио подвиг. То је велико дело и велика поука како може један човек ако верује, ако има снагу и ако има дар, који је он имао, да направи нешто што је било, скоро, немогуће у овој земљи. Обновио је цркве, обновио манастире, обновио монаштво, и што је најважније, чинио све да помири овај народ. И оно што мислим, ове литије које су биле, су биле уствари јединство српског и црногорског народа, јер, ја сматрам да је идентитет један, јединствен, недељив, а сам Митрополит је увек говорио да је и Србин и Црногорац и мислим да је то аманет који треба да остане, да се не делимо, него смо браћа.“ Рекао је Млађан Ђорђевић
Сјетивши се, као Србин са Косова и Метохије улчоге митрополита у спашавању српског живља и светиња на Космету 1999 и 2004 године Ђорђевић је нагласио да нико као он није на тај начин, не плашећи се у то време и бомбардовања, и непријатељских сила, да оде доле заједно са Владиком Атанасијем, да рукама својим тражи тела унакажених, масакрираних Срба, да их опоје, да их православно сахрани, не бојећи се у то време безвлашћа, безнађа које је било доле, не бојећи се непријатеља. С друге стране нисам видео, ни срео човека који је толико љубави за Косово имао као Митрополит Амфилохије.
„И никада није била ниједна дилема по питању Косова, чије је Косово, статуса Косова и то је нешто што ја носити цео живот. Митрополит је човек који је цео себе уткао у Косово и као Егзарх пећког трона је човек који је, можда, најзаслужнији што је и Сабор СПЦ на три своја заседања имао тако јасан и чврст став. И због тога је био нападан од многих, нажалост, од неких који су данас били овде, који су га прогањали због тог његово става о Косову и Метохији. С друге стране, врло важно, ја се тога сећам да смо сарађивали, посебно, око Албаније. Он је први човек који је обратио пажњу на Србе у Албанији, као што знате, организовао школу, организовао да уче језик, помагао њима и ја сам онда, ето, имао среће да заједно са њим неколико пута будемо тамо и у Скадру и Фиру, и да заједно радимо да учврстимо српску заједницу у Албанији. Тужно је данас сво српство, у свим земљама, да не говорим о дијаспори, ја не знам да ли има земље на свету где живе Срби да Митрополит није био, и да данас она не тугује. Али, као што рекоше данас, Небо је данас радосно јер је добило Светитеља.“ Казао је на крају разговора Млађан Ђорђевић, предсједник покрета „Ослобођење“ и некадашњи генерални Секретар државног Секретаријата Владе републике Србије за Србе у региону.