Одата пошта и положени вијенци на спомен-обиљежју у Никшићу: Најбитније је да се одбрани истина о ратовима, да се одбрани лик и дјело Никшићана и других бораца из Црне Горе
У четвртак 24. марта 2022. године, у 9 часова, Удружење бораца ратова од 1990. године Црне Горе организовало је, код споменика Никшићанима, погинулим у ратовима 1991./1999. године, поводом 23. године од НАТО агресије на СР Југославију и 31. године од првих погибија војника ЈНА из Црне Горе, полагање вијенаца и одавање поште.
Окупљеној родбини, грађанима и поштоваоцима палих бораца и њихове велике жртву, са којима је био и Марко Ковачевић, предсједник Општине, обратио се Радан Николић, предсједник Удружења бораца. Николић је навео да је злочиначка агресија НАТО пакта 1999. године однијела 50 живота младих војника Војске Југославије из Црне Горе и 950 из братске Србије.
„За мјесец дана навршавају се 32 године од погибија првих војника ЈНА који су положили своје животе у одбрани Југославије. Разбијање Југославије почетком `90.-их наше Удружење никад неће заборавити, нити опростити, то посебно, јер су ове жртве благородне, наши Никшићани били људи чији је просјек животне доби око 35 година“, навео је Николић, истакавши да је најбитније, а што ово Удружење, као њихови саборци, ради свих ових година, јесте да се одбрани истина о тим ратовима и да се одбрани лик и дјело Никшићана и других бораца из Црне Горе.
Николић је казао да данас делегације општинских удружења полажу вијенце и на споменике у Мојковцу, Андријевици, Беранама, а 24. априла, на Васкрс, биће положени у Малом Гранчареву код Бијелог Поља, гдје је такође споменик борцима из ратова `90.-их.
„Оно што се данас дешава, што је специфично за овај наш скуп јесте да се то одиграва у атмосфери велике политичке и институционалне кризе и што, на један начин, имамо опасност да се у Црној Гори не деси, опет, неки рат, јер ових дана чујемо позиве да се ми као мала земља сврставамо, да чинимо санкције Русији, која је традиционални пријатељ Црне Горе. Не желим данас да кажем ријеч о политици, али, бојим се, да сви ми као грађани имамо велику обавезу да сачувамо мир у Црној Гори и повратимо институције да функционишу. Ових дана имамо поруке, да се једина институција која се бави помирењем, а то су показале литије православног народа у Црној Гори, то је наша Српска православна Црква у Црној Гори, а чујемо са највиших државних адреса нападе на њу, док се прећуткује позив албанског предсједника око установљења нових граница“, оцијенио је Радан Николић.
Овом приликом су се обратили и Никшићанин Вукосав Делибашић и Крсто Мршуља из Грбља, учесници ратова.
Представницима медијских кућа изјаву је дао и Марко Ковачевић, предсједник Општине Никшић, рекавши да су они, као представници Општине Никшић, осјетили потребу да присуствују помену у којем се, како је рекао, „сјећамо наших невино страдалих цивилних жртава у НАТО агресији 1999. године, али и оних људи који су страдали бранећи нашу земљу у свим ратовима`90.-их година, који су се десили на простору бивше Југославије.
„Ти су људи неправедно заборављени. Независно од свих политика, они су се одазвали позиву своје земље, кренули да је бране и дали за њу оно највредније што су имали, а то су били њихови животи. Они су радили тежи дио свог посла, а лакши дио тог посла је да их ми не заборавимо, да их се сјећамо и Општина Никшић ће, увијек, у том правцу радити, макар, док смо ми на власти“, поручио је Ковачевић.