Ekipa Gradske RTV Podgorica posjetila je danas gradilište Gimnazije ”Sveti Sava” na Starom aerodromu, gdje su razgovarali sa protojerejem-stavroforom Daliborom Milakovićem o tome kako teku radovi na izgradnji gimnazije i kakve će uslove đaci imati u njoj.
”Radovi teku onako kako smo željeli – jednim lijepim tempom. Nadamo se svi da će radovi biti izvedeni uspešno u onom roku koji smo i planirali, tako da smo za sada veoma zadovoljni. U planu je da škola započne svoju školsku godinu 2025/2026. u septembru i to je taj rok kojem se svi nadamo da ćemo ga ispuniti. Daćemo sve od sebe.”
On je podsjetio da je Gimnazija ”Sveti Sava” prije dvije godine krenula sa radom u privremenim prostorijama, pored crkve Svetog Đorđa pod Goricom, da su već upisane dvije generacije, a da se ove godine upisuje i treća. Zgrada škole, čija se izgradnja privodi kraju, po riječima oca Dalibora, imaće najsavremeniji izgled i opremu. Što se brojnog kapaciteta tiče, škola će moći da primi 250 đaka.
”U planu je da bude osam osnovnih učionica i šest namenskih učionica, kao što su kabineti za fiziku i hemiju, informatiku. Imaće i jednu malu koncertnu dvoranu za časove muzičkog, a škola već ima i svoj hor. Imaće kabinet za likovno, opremljen najsavremenijim stolovima za slikanje, gde će u popodnevnim časovima moći da se održava i škola ikonopisa. Imaće amfiteatar, pored toga naravno fiskulturnu salu, jednu veliku kantinu, ogromnu čitaonicu. Već imamo priložnike, jedan čovek je priložio svoju biblioteku, a u planu je i da nam još neki ljudi poklone svoje knjige. Imaćemo znači i veliku biblioteku i još dosta drugih sadržaja u sklopu objekta. Sam objekat ima blizu 5000 kvadrata, tako da za taj broj dece – 250 đaka, zaista će imati vrhunske uslove. Prostorni kapaciteti će biti veliki, tako da će djeca moći da prate nastavu i borave u školi sa zaista zavidnim uslovima.”
Pored Gimnazije ”Sveti Sava” gradi se i hram, takođe posvećen Svetom Savi. Spoljašnji radovi na izgradnji crkve su pri kraju, unutrašnji radovi teku planiranim tokom, a oslikavanje crkve je proces koji sam po sebi duže traje, tako da će taj dio posla potrajati i u narednom periodu.
”Moram da pomenem da je ktitor toga hrama gospodin Risto Drekalović, koji nam je inače ustupio ovu parcelu na kojoj se nalaze škola i hram. Crkva je trenutno u završnoj fazi grubih radova, što se tiče spoljašnosti. Ostalo je tu nekih najviše deset dana da se završi kompletan hram. Pored gornjeg hrama postoji i kripta, koja je posvećana Sveta Tri Jeraha i ona je već u fazi freskopisanja – jedan dio je oslikan. Uveliko se pripremaju kamenorezački radovi, podovi i ikonostas, pa nam je neki plan da do kraja ove godine kripta bude spremna za bogosluženje”, kazao je za Gradsku RTV Podgorica protojerej-stavrofor Dalibor Milaković.
Gimnazija „Sveti Sava“ je osnovana 2022. godine. Prva generacija đaka upisana je školske 2023/24. godine. Škola radi po programu opštih gimnazija koji je odobrio Nacionalni savjet za obrazovanje na osnovu mišljenja Zavoda za školstvo i po licenci dobijenoj od Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta.
Kako se navodi na internet sajtu škole, cilj ove ustanove je da stvori podsticajno okruženje za razvoj mladih ljudi, koji će biti spremni da odgovore izazovima modernog društva, ne zaboravljajući pritom na važnost očuvanja kulturnog i duhovnog identiteta.
O. B.
Izvor: Gradska RTV Podgorica
Foto: printscreen