O. Gojko Perović o Kosovskom zavetu na Gradskom trgu u Čačku

Otac Gojko Perović o Kosovskom zavetu na Gradskom trgu u Čačku

U susret Vidovdanu na Gradskom trgu u Čačku, u organizaciji Udruženja „Irmos” ,a pod pokroviteljstvom Grada Čačka i Turističke organizacije, sinoć, 26. juna, besedio je sveštenik Gojko Perović na temu „Kosovski zavet”.

Predavanju uprkos kiši, koja je odmah na početku besede nestvarno i stala, prisustvoalo je oko 500 duša koji su sa pažnjom pratili reči sveštenika.

„Napravili smo problem Kragujevcu i ostalim gradovima, jer je kiša kada je videla taj lepi skup narod koji je sa velikom pažnjom došao da čuje reči o Kosovskom zavetu, otišla u druge gradove Srbije. Što se tiče samog predavanja, potrebno je u ove dane podsetiti se šta je Kosovski zavet, šta nam znači, da to nije samo stvar neke prošlosti ili možda stvar nekih istorijskih sećanja, nego da je to nadahnuće za budućnost”, rekao je za Glas zapadne Srbije otac Gojko Perović, sveštenik i jedan od omiljenijih besednika SPC.

On je u svom sinoćnjem predavanju istakao šta je to Njegošu značilo Kosovo, Lazar, Miloš, izdaja, herojstvo, da je on to digao na takve visine, te da posle Njegoševog pisanja Kosovski zavet postaje jedan ideal kome teži narod kao zajednica.

„Njegoš je Kosovski zavet izjednačio sa onim što je Gospod učionio svojim vaskrsenjem, kako je rekao Ivo Andrić da je Njegoš, povodom Kosova i povodom savremene Crne Gore izrekao najstrašniju lozinku izrečenu na srpskom jeziku, a ona glasi Neka bude što biti ne može, dakle, jedno čovekovo pregnuće, da ako veruju u Boga, da je njemu sve moguće”, rekao je otac Gojko.

Sinoćna beseda, odnosno, predavanje na trgu, mnoge je podsetilo na rano hrišćanstvo, kada su apostoli propovedali Božiju reč javno na trgovima.

„Važno je da se čuje Božija reč, da se svuda propoveda, to je otprilike i Gospodnja zapovest da oni koji su poverovali u Hristovo vaskrsenje, da ne prestaju da propovedaju, inače je lepo propovedati na trgu, a čačanski trg je idealan za to, a i narod je željan Božije reči, tako da se sve nekako sklopilo u jedan lep događaj. Čačani su izuzetni, inače u nekoj karakterologiji naroda na ovim prostorima Crna Gora, Hercegovina, zapadna Srbija smatra jednim te istim mentalitetom, tako da kada čovek dođe u Čačak, kao da je došao kući, bez obzira da li dolazi iz Crne Gore ili Hercegovine”, pojasnio je on.

Otac Gojko je preporučio u ove vidovdanaske dane da se treba setiti zaveta sa Bogom, jer taj zavet nije stvar nekih junaka koji su živeli pre šest stotina ili više godina.

„Zavet sa Bogom se tiče i nas samih lično, svi mi imamo neke male bitke. Ne mora svaka bitka biti protiv otomanskog cara Murata, I ne mora sve da bude krv i nož. Mi imamo neke unutrašnje bitke sa nekim našim slabostima, bitke da se izmirimo sa najbližima. I bitke da smo stalno svakog dana fokusirani ili što bi se reklo na srpskom keziku usredsređeni na Boga, to nije lako, jer nas mnogo stvari ometa”, zaključio je otac Gojko Perović za Glas zapadne Srbije.

Izvor: GZS

Kiša Božijeg blagoslova!

Tako se zove naše sabranje, uoči Vidovdana. Reč sveštenika, Reč Božija prvi put nakon Drugog svetskog rata čula se na Gradskom trgu u Čačku.

A kiša?

Ona je ustupila mesto blagoslovima Svetog cara Lazara i blaženopočivših mitropolita Amfilohija i vladike Atanasija.

Sveti ratnici kosovski, molite Boga za nas!