Njegova Svetost Patrijarh srpski g. Porfirije je služio 8. maja 2025. godine, na praznik Svetog apostola i jevanđeliste Marka, svetu Liturgiju u crkvi posvećenoj tom Božjem ugodniku na Tašmajdanu.
– Ako se budemo upravljali Jevanđeljem Hristovim, onda ćemo uvek imati odgovor na svako iskušenje i na svako pitanje. Onda ćemo, bez obzira što postoje mnogi koji sebe vide kao naše neprijatelje, koji sebe vide kao neprijatelje nama i nas kao neprijatelje sebi, dati odgovor Bogu za ono što smo činili njima, a oni za ono što su činili nama. Na nama je da se molimo za čitav svet, pa i za njih, jer samo tako mi postajemo učesnici ove pobede Hristove nad trojedinim našim istinskim, pravim i iskonskim neprijateljem, neprijateljem koji će biti naš neprijatelj do Drugog dolaska Hristovog, a to je đavo, to je smrt, to je greh – besedio je patrijarh Porfirije i naglasio:
– Apostoli Hristovi su svedoci te istine. Mi danas slavimo apostola i jevanđelistu Marka, čije Jevanđelje počinje rečima: Jevanđelje o Gospodu Isusu Hristu. Upravo reč koju je upotrebio u prvom stihu na početku svoje knjige, svoga svedočenja o Hristu, jeste reč Jevanđelje. Apostoli koje je Gospod odredio da budu Njegovi svedoci jesu jevanđelisti, jesu primer i ugled i za nas i poziv da i mi budemo apostoli, jer pre svega Crkva Hristova je jedna, sveta i apostolska. Šta to znači? To znači da naši životi, nezavisno od spoljašnjih okolnosti, imaju smisla i postoje samo ako smo apostoli, tj. ako smo svedoci istine o Raspeću, Smrti, Vaskrsenju i Vaznesenju Gospoda našeg Isusa Hrista. Kako svedoci? Naravno, ne tako što samo govorimo o toj Istini. Mnogi danas govore, često mnogo više govore o Jevanđelju Hristovom, tumačeći ga i analizirajući, i to oni koji sa Crkvom nemaju mnogo veze. Oni koji zapravo ne usvajaju Jevanđelje kao način svoga postojanja i svoga života. Nama je Jevanđelje dato da bismo bili svedoci Hristovi, da bismo bili apostoli, da bismo živeli Jevanđeljem, baš onako kako naš narod od Svetoga Save pa na ovamo živi. Da možda ne mislimo da bismo bili ono što jesmo danas, imajući u vidu sve snage, sile, darove, uspehe, uspone, stvaralaštvo našeg naroda, da narod naš nije bio narod Jevanđelja? Siguran sam da svako u svojoj duši i pre nego što se postavi to pitanje čuje odgovor. Mi jesmo ono što jesmo Jevanđeljem Hristovim i to je naš osnovni zakon.
Svetejšem Patrijarhu su sasluživali: preosvećena gospoda episkopi londonski i velikobritansko-irski Nektarije, umirovljeni kanadski Georgije, novobrdski Ilarion i toplički Petar; arhimandrit Nektarije, glavni sekretar Svetog Arhijerejskog Sinoda; arhimandrit Danilo, direktor Patrijaršijske upravne kancelarije; arhimandrit Vasilije (Kostić); protojereji-stavrofori Vitalij Tarasjev, Trajan Kojić i Sreten Mladenović; protojerej Đorđe Stojisavljević, šef Kabineta Patrijarha srpskog; protojereji Boris Savić, Branislav Borota, Stevan Vukić, Slobodan Milunović i Petar Damjanović; protonamesnik Bogoljub Ostojić; jerej Vladimir Pekić; protođakoni Dragan Radić i Radomir Vrućinić; đakoni Nikola Kostić, Vasilije Perić i Nemanja Radovanović.
Velelepni beogradski hram Svetog apostola i jevanđeliste Marka na Tašmajdanu je građen od 1931. do 1940. godine u duhu arhitekture srpsko-vizantijskog stila, prema planovima arhitekata Petra i Branka Krstića po velikom uzoru – crkvi manastira Gračanice.
Izvor: Internet stranica SPC