Sa blagoslovom arhimandrita Benedikta, igumana manastira Miholjska Prevlaka, u velikoj gostoprimnici manastira, u nedelju 2. oktobra, održano je povjesno slovo o stradanju srpskog naroda
Monah dr Pavle Kondić, upravnik Arhiva Mitropolije Crnogorsko primorske, govorio je o mučeništvu i stradanju za Hrista koje je sastavni dio istorije srpskoga naroda, od prvih dana njegovog susreta sa Hrišćanstvom do naših dana.
Predstavio je kontinuitet mučeništva i samog manastira Miholjska Prevlaka od početka četvrog vijeka, vremena blagovjernog cara Konstantina Velikog, kada su u oltar manastira položene mošti ranohrišćanskog mučenika, preko mučeništva Prevlačkih monaha polovinom 15. vijka do mučenike krvi mitropolita Joanikija Lipovca, koji je iznikao u Stolivu, u neposrednoj blizini manastira.
Povezao je putanju mučeništva sa razaranjem manastira Miholjska Prevlaka i razaranjem Njegoševe kapele 1916. i 1972. i napravio paralelu sa paljenjem Pećke Patrijaršije 1981. Naveo je da sabor naroda Božjeg i procvjetala svetinja Prevlačka svjedoče o neuništivosti blagodati Božje koja se 1700 godina izliva na tom svetom mjestu.
Mladi ali veoma vrijedni istoričar dr Nemanja Dević, naučni savjetnik u Institutu za savremenu istoriju u Beogradu, nadovezao se izlaganjem o stradanju našeg naroda tokom Drugog svjetskog rata i prvih poratnih godina, koje je bilo posljedica ideoloških podjela i isključivosti koje je donijela bogoboračka, komunistička vlast utemeljena na lenjinističko – staljinističkom modelu koji je i u samom ruskom narodu požnjeo desetine miliona žrtava i prije i poslije Drugog svjetskog rata.
Naveo je dva veoma potresna primjera iz ratne i poratne istorije srpskog naroda koji pokazuju da je mučeništvo i stradanje za „Krsta od tri prsta“ blagodat i pouka za sve potonje generacije našeg naroda jer su utemeljeni na Istini i Pravdi Božjoj.