Тешку летњу оморину и тишину метохијског села Осојана, протеклих неколико дана, прекинули су гости и Сабор посвећен митрополиту Амфилохију. Пре двадесет једну годину на своја потпуно уништена имања вратили су се Срби овог краја и покушавали да организују живот. У тренутку највећег колебања, да ли треба остати или се вратити назад у централну Србију, међу повратнике је дошао митрополит Амфилохије и једним потресним говором преломио њихову судбину.
„Враћаћемо се док буде сунца и месеца. Нема силе ни небеске ни земаљске, која нас може одвојити од наше Пећке патријаршије, Високих Дечана и Грачанице”, рекао је између осталог митрополит, а повратници су остали на своме, а село Осојане код Истока је до дана данашњег најуспешнији пример повратка Срба на Косово и Метохију. На другим местима и у другим крајевима повратак је у највећој мери пропао. Сећајући се дана повратка мештани са епархијом рашко-призренском и институцијама културе установили су дане Ђедовог сабора који имају различите активности које се одржавају почетком августа.
„Повратак у Осојане носи семе наде”, рекао је председник привременог органа општине Исток Коста Белошевић који сматра да Срби морају одлучивати о свом језику, култури, вери. „Пред нама су многи изазови који траже чврсту одлучност да постојимо и да опстанемо на овом простору”, додао је Белошевић.
Живот на танкој линији између опстанка и нестанка, у сталном опрезу и тензијама различитог типа учинио је да ови повратници сваки долазак виде као потврду личног постојања и решења проблема у којем живе. Зато су и деца и одрасли присуствовали књижевној вечери на којој су говорили: Ратко Поповић, Новица Соврлић, Александар Дунђерин, Драгомир Костић, Жарко Миленковић и гуслар Станко Аџић.
„Ово је други Ђедов сабор, нашег дивног митрополита Амфилохија, који је био митрополит црногорско-приморски, али је у свом срцу и души носио Косово и Метохију и много пута је то потврдио својим животом и својим делима”, рекао је владика рашко-призренски Теодосије.
Представник митрополије црногорско-приморске, игуман цетињског манастира Пајсије (Ђерковић) је рекао: „Овим нашим присуством ми желимо да покажемо нашу љубав према свима вама. Да знате да је свака ваша радост и наше радовање, и да је свака ваша туга и наша туга.”
На споменик, на којем су исписана имена жртава овог краја, од којих се половина води као нестала венце су положили представници Удружења Косметски страдалници, а присутнима се обратила Гордана Ђикановић.
Концерт са песмама и играма из наших различитих крајева, пред више од двеста посетилаца, у порти обновљеног храма Светог Архангела Гаврила одржало је Културно-уметничко друштво „Копаоник” из Лепосавића.
Други Ђедов сабор у Метохији организовали су Епархија рашко-призренска, Парохија осојанска, Дом културе „Грачаница”, Привремени орган општине Исток, Савез аматера Косова и Метохије и Дом културе „Свети Сава” Исток, а подршку су пружили Канцеларија за Косово и Метохију Владе Републике Србије и Министарство за културу и информисање Владе Републике Србије.
Живојин Ракочевић
Извор: Политика