Tešku letnju omorinu i tišinu metohijskog sela Osojana, proteklih nekoliko dana, prekinuli su gosti i Sabor posvećen mitropolitu Amfilohiju. Pre dvadeset jednu godinu na svoja potpuno uništena imanja vratili su se Srbi ovog kraja i pokušavali da organizuju život. U trenutku najvećeg kolebanja, da li treba ostati ili se vratiti nazad u centralnu Srbiju, među povratnike je došao mitropolit Amfilohije i jednim potresnim govorom prelomio njihovu sudbinu.
„Vraćaćemo se dok bude sunca i meseca. Nema sile ni nebeske ni zemaljske, koja nas može odvojiti od naše Pećke patrijaršije, Visokih Dečana i Gračanice”, rekao je između ostalog mitropolit, a povratnici su ostali na svome, a selo Osojane kod Istoka je do dana današnjeg najuspešniji primer povratka Srba na Kosovo i Metohiju. Na drugim mestima i u drugim krajevima povratak je u najvećoj meri propao. Sećajući se dana povratka meštani sa eparhijom raško-prizrenskom i institucijama kulture ustanovili su dane Đedovog sabora koji imaju različite aktivnosti koje se održavaju početkom avgusta.
„Povratak u Osojane nosi seme nade”, rekao je predsednik privremenog organa opštine Istok Kosta Belošević koji smatra da Srbi moraju odlučivati o svom jeziku, kulturi, veri. „Pred nama su mnogi izazovi koji traže čvrstu odlučnost da postojimo i da opstanemo na ovom prostoru”, dodao je Belošević.
Život na tankoj liniji između opstanka i nestanka, u stalnom oprezu i tenzijama različitog tipa učinio je da ovi povratnici svaki dolazak vide kao potvrdu ličnog postojanja i rešenja problema u kojem žive. Zato su i deca i odrasli prisustvovali književnoj večeri na kojoj su govorili: Ratko Popović, Novica Sovrlić, Aleksandar Dunđerin, Dragomir Kostić, Žarko Milenković i guslar Stanko Adžić.
„Ovo je drugi Đedov sabor, našeg divnog mitropolita Amfilohija, koji je bio mitropolit crnogorsko-primorski, ali je u svom srcu i duši nosio Kosovo i Metohiju i mnogo puta je to potvrdio svojim životom i svojim delima”, rekao je vladika raško-prizrenski Teodosije.
Predstavnik mitropolije crnogorsko-primorske, iguman cetinjskog manastira Pajsije (Đerković) je rekao: „Ovim našim prisustvom mi želimo da pokažemo našu ljubav prema svima vama. Da znate da je svaka vaša radost i naše radovanje, i da je svaka vaša tuga i naša tuga.”
Na spomenik, na kojem su ispisana imena žrtava ovog kraja, od kojih se polovina vodi kao nestala vence su položili predstavnici Udruženja Kosmetski stradalnici, a prisutnima se obratila Gordana Đikanović.
Koncert sa pesmama i igrama iz naših različitih krajeva, pred više od dvesta posetilaca, u porti obnovljenog hrama Svetog Arhangela Gavrila održalo je Kulturno-umetničko društvo „Kopaonik” iz Leposavića.
Drugi Đedov sabor u Metohiji organizovali su Eparhija raško-prizrenska, Parohija osojanska, Dom kulture „Gračanica”, Privremeni organ opštine Istok, Savez amatera Kosova i Metohije i Dom kulture „Sveti Sava” Istok, a podršku su pružili Kancelarija za Kosovo i Metohiju Vlade Republike Srbije i Ministarstvo za kulturu i informisanje Vlade Republike Srbije.
Živojin Rakočević
Izvor: Politika