Praznik Svetih Kirila i Metodija toržestveno proslavljen u podgoričkom Sabornom hramu

Praznik Svetih Kirila i Metodija toržestveno proslavljen u podgoričkom Sabornom hramu

Na praznik Svetih Ćirila i Metodija, u Sabornom hramu Hristovog Vaskrsenja u Podgorici odslužena je Sveta liturgija, kojom je načalstvovao jerej Ilija Arzejkin, klirik Sankt-peterburške eparhije Ruske pravoslavne crkve. Sasluživali su protojerej-stavrofor Dalibor Milaković, protojereji: Predrag Šćepanović, Branko Vujačić i Igor Balaban, kao i jerej Velimir Bugarin.

U slavu i u čast Božiju i Svetih Ćirila i Metodija, tokom Svete liturgije, pojala je i odgovarala mješovita pjevnica pri Sabornom hramu Hristovog Vaskrsenja.

Sveti slavni i svehvalni ravnoapostolni učitelji slovenski Kirilo i Metodije, divni su ukras Crkve Hristove i najpoštovaniji svetitelji među slovenskim narodima jer ostaviše neizbrisiv i blagosloveni trag u pismenosti, ali i dubokoj vjernosti Crkvi Hristovoj i ljubavi koju svjedočiše.

Kirilo (Konstantin) rođen u julu 826. godine, a upokojio se 14. februara 869. u Rimu, Metodije je rođen između 816. i 820, a upokojio se 6. aprila 885. godine, obojica su rođena kao pravoslavni Grci u Solunu. Rođeni su od pobožnih i blagočestivih roditelja Lava i Marije. Otac Lav bio je vizantijski vojni zapovjednik. Budući da su rođeni u Solunu, svoju mladost su tu i proveli, a važno je naglasiti da je Solun u to vrijeme bio okružen Slovenima. Prema istorijskim svjedočanstvima Metodije biva postavljen za upravnika jedne arhontije u istočnoj Makedoniji, dok je njegov brat Kiril odgojen na carskom dvoru, nakon završenih filosofskih i teoloških studija postavljen za bibliotekara Hrama Svete Sofije u Carigradu i učitelja filosofije na carigradskoj visokoj školi. Godine 851. Kiril postaje član vizantijskog poslanstva arapskom kalifu u Samari.

Sveta braća svoju glavnu ulogu odigrali su prilikom poslanja od strane vizantijskog cara i carigradskog patrijarha da propovjedaju među Slovenima. Oni su najprije otišli u Centralnu Evropu, na prostore današnje Moravske i Češke, gdje je njihova propovjed imala velikog uspjeha, te je narod počeo masovno da prihvata pravoslavnu vjeru.

Njihova priprema za ovo poslušanje ogledala se u sastavljanju slovenskog pisma i prevođenju bogoslužbenih knjiga, kako bi narod mogao da bogosluži na svom jeziku. Tako Kiril najpre sastavlja prvo slovensko pismo glagoljicu. Sveti Kiril je napisao slovensko pismo, koje danas nazivamo ćirilicom, a za zapadne Slovene sastavio je glagoljicu. Tako od Svetog Kirila potiču oba pisma i ćirilica i glagoljica. Ova Sveta braća su prevodila i bogoslužbene knjige na tadašnji govorni jezik, kao i Sveto pismo. Možemo slobodno reći da su oni postavili osnove slovenske pismenosti i kulture, ubrajajući tu sve slovenske narode: Ruse, Bugare, Srbe, Hrvate, Slovence, Slovake, Čehe i Poljake. Svi su oni zajedno kao Sloveni primili pravoslavnu vjeru od Svetih Kirila i Metodija.

IMG_5428

Tekst, foto: Boris Musić