Sveti Naum – učenik Svetih Kirila i Metodija i jedan od Petočislenika, koji su najrevnosnije sarađivali onim apostolima slovenskim
Sveti Naum putovao je u Rim, gde se proslavio čudotvornom moći, kao i velikom učenošću. Beše znalac mnogih jezika. Iz njegovih se očiju izlivala isceliteljska sila, koja je isceljivala bolesnike koji su sa verom samo pogledali u oči svetog ugodnika Božijeg. Pri povratku iz Rima Sveti Naum i Kliment se nastaniše, pomoću cara Borisa Mihaila, na obalama Ohridskog jezera. Dok je Sveti Kliment delovao kao episkop u Ohridu, dotle je Sveti Naum osnovao na južnoj obali jezera manastir, koji i dan danas krasi tu obalu – kao što ime Svetog Nauma krasi istoriju slovenskog hrišćanstva – i koji je kroz vekove i vekove bio izvor čudotvorne sile i utočište bolnim i nevoljnim. Oko Svetog Nauma sabralo se beše mnoštvo monaha odasvud sa Balkana.
Sveti Naum je bio mudar učitelj, jedinstven rukovođ monaha, odlučan podvižnik, čudotvoran molitvenik i duhovnik. Neumorni trudbenik Sveti Naum se osobito trudio na prevođenju Svetoga pisma, i ostalih crkvenih knjiga, sa grčkog jezika na slovenski. Činio je čudesa za života i po smrti. Njegove čudotvorne mošti i dan danas zadivljuju mnogobrojnim čudesima, naročito iscelenjima od teških bolesti, ponaosob ludila. Upokojio se u prvoj polovini desetoga veka i preselio u radost Hrista ljubljenoga.
Naum prepodobni, apostol Slovena,
Hristovom svetlošću obasjan svecelo,
Duhom nekolebljiv kao tvrda stena,
Duhu blagodatnom on pokori telo.
Postom i molitvom i bdenijem noćnim
On očisti dušu od opakih strasti,
Upodobi sebe angelima moćnim.
I Bog mu darova od božanske vlasti:
Pokori mu Gospod sve sile prirode
I demone zlobe, i tamne prelesti,
On za Hrista dobi ljude i narode
Rečju i čudesnim lečenjem bolesti.
Umro i neumro, građanin nebesa,
Sveti Naum i sad na svet ovaj gleda,
I telom i duhom on tvori čudesa,
Narodima i sad Hrista propoveda.
O Naume sveti, ponose Balkana.
Ugodniče Božji, angelima druže,
Velika ti sila od Boga je dana,
O pomozi svima, da Gospodu služe.