Ćirilicom

Sinoć je nastavljen šesti Književni festival „Ćirilicom“

Ime: 29.08.2022-O BUDVANSKOJ KULTURNOJ BASTINI- ZAGARCANIN-DJURASKOVIC-LAZIC- CIRILICOM; Opis: Budvanska kulturna baština: O tvrđavama, stazama i kultu Svete Marije u Budvi Tip: audio/mpeg

Programom „Budvanska kulturna baština: O tvrđavama, stazama i kultu Svete Marije u Budvi“ sinoć je nastavljen šesti Književni festival „Ćirilicom“. Na Trgu između crkava u budvanskom Starom gradu o ovoj temi govorili su: arheolog mr Mladen Zagarčanin, istoričarka umjetnosti mr Lucija Đurašković i arhitektica Jelena Lazić.

Zagarčanin je govorio o arheologiji koja je povezana sa kultom Svete Marije od najranijih dana pa sve do danas, posebno se osvrnuvši na Ranohrišćansku baziliku u Starom gradu Budve. „Znamo da su tokom osamdesetih vršena velika arheološka istraživanja tokom kojih je pronađena jedna velika bazilika, koja se vezuje za VI vijek i vrijeme cara Justinijana, i da je to otkriće tada možda promijenilo gledanje na ranovizantijsku Budvu. Sve do tada nije se znalo da postoji tako impozantna i značajna građevina.

Bazilika u Budvi je jedno od najrazvijenijih ranohrišćanskih dostignuća na prostoru današnje Crne Gore. O njenoj ljepoti i raskoši veoma se teško može pričati dok se ne pođe u Arheološki muzej i ne vidi jedan kapitel koji je tako dobro rađen da bi pomislili da je jedan od carskih kapitela napravljenih za neku od crkava u Raveni ili Carigradu.

Magistar Lucija Đurašković istakla je da Boka Kotorska obiluje hramovima posvećenim Majci Božijoj, izgrađenim od perioda ranog hrišćanstva, preko srednjeg vijeka, pa do novijih vremena, nezavisno od toga da li je riječ o katoličkoj ili pravoslavnoj vjeroispovjesti.

Kako je napomenula, u istom kontekstu, primjer Boke može se salgedati i kao svjedočanstvo o vjekovnom jedinstvu i određenoj vjerskoj toleranciji među stanovništvom, što se može smatrati i odlikom grada Budve.

Arhitektica Jelena Lazić u svom izlaganju akcenat je stavila na zaboravljene puteve zaleđa Budve. Jedan od njih je, kako je kazala, Jegorov put, đelo Rusa Jegora Stroganova, oficira koji se krajem 18. vijeka zamonašio u manastiru Praskvica. Put koji se protezao od miločerske plaže
do Čelobrda Stroganov je krčio punih deset godina.

Publika je na kraju večeri imala priliku da pogleda i kratak film „O značaju i značenju Jegorovog puta“, autorke Jelene Lazić, a u crkvi Santa Maria in Punta, nakon toga, pristuni su pogedali hologram „Budvanska Gospa“, koji je takođe djelo arhitektice Lazić.