Takozvana „carina“ samoproglašene države Kosovo danas, 08. decembra 2022. godine, zaplenila je 42 hiljade litara vina u porodičnoj Vinariji „Petrović“ u Velikoj Hoči, jer je juče „tokom rutinske provere“ utvrđeno da je „vršena neovlašćena proizvodnja alkoholnih pića“. Tokom cele protekle noći građani su bili okupljeni oko kuće Petrovića, kako bi sprečili otimačinu, a danas je policija došla sa pojačanim snagama i, pored svih protesta i pregovora počela zaplenu. Srđan Petrović je zamolio sve prisutne da ostanu mirni, kako ne bi bilo incidenata i hapšenja.
Srđan Petrović, vlasnik vinarije i šesta generacija vinara Petrovića koja u porodičnoj kući u Velikoj Hoči živi od 1905. godine, danas je tokom zaplene 42 hiljade litara vina od strane lokalne policije, u izjavi novinarima, rekao da ima registrovano poljoprovredno gazdinstvo, uredno plaća sve dažbine, a privremenim organima vlasti u Pokrajini je nudio i da plati kaznu za navodni prekršaj.
„Daj Bože da ovo bude zadnji tužan dan za srpsku enklavu“, kaže Petrović, govoreći da je problem u stvari film o Peteru Handkeu i uopšte svedočenje istine o Srbima u južnoj pokrajini. Dodaje da je problem nastao zbog probnih 10 boca vina sa ćiriličnom etiketom i napisanim imenom zemlje porekla – Srbija, koje nisu puštene u promet i kaže da ne razume ovakvu odluku nadležnih.
„Najviše sam se brinuo kako će sve ovo otac da prihvati“, kaže g. Petrović, dodajući da se boji da će cela ova situacija loše uticati na zdravlje i supruge i sina. „Ne želim da još neko doživi ovo što sam ja doživeo“, kaže g. Petrović. „Deset godina enklave, 8 godina nije bilo kretanja ovde, a 9 godina nije bilo sahranjivanja na groblju u Orahovcu“ rekao je g. Petrović, naglašavajući da „kad ni mrtvima ne daju mira, šta će živima“?
Srđan Petrović je zahvalio svima koji su mu pružili podršku, pre svih meštanima Velike Hoče, dodajući da su pružili gandijevski, miran otpor, ali da im je pozicija trenutno oslabljena.
Na tonskom zapisu blagodarimo Oliveri Radić novinaru i profesoru iz Orahovca.
Tekst smo preuzeli sa Radija „Slovo ljubve”